LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Reforma në Drejtësi në kalendarin e parlamentit

  1 Korrik, 2016

  parlamentiNdryshimet kushtetuese në programin trejavor të muajit korrik. Debate në konferencën e kryetarëve të grupeve dhe për 7 projektligjet që shoqërojnë Reformën

  Në Shqipëri, ndryshimet kushtetuese të parashikuara nga Reforma në Drejtësi janë përfshirë në kalendarin tre javor të punimeve të parlamentit në muajin korrik. Në konferencën e Kryetarëve të grupeve parlamentare, ku u diskutua çështja e ...

 • Tiranë: Gjendja e spitaleve sipas pacientëve

  29 Qershor, 2016

  spitalet ALOrganizata “Së bashku për Jetën”, publikoi sot një studim mbi gjendjen e korrupsionit dhe shërbimeve mjekësore në sistemin shëndetësor shqiptar, ku morën pjesë edhe zyrtarë të institucioneve shtetërore.

  Organizata, e cila bashkon shoqatat e pacientëve të sëmundjeve nga më të ndryshmet, po mbësttet nga ambasada amerikane dhe është pjesë e nismës “Vepro Tani, Denonco Korrupsionin në sistemin ...

 • Tiranë: Brexit ditë jo e lumtur për BE-në dhe Ballkanin

  24 Qershor, 2016

  Shqipëri: Brexit- ngjarje historike për reflektim të thellë nga elitat politike të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor.

  flamuri GBDita e sotme (24.06 ) në Tiranë si një ditë jo e lumtur për BE-në dhe Ballkanin Perëndimor. Rezultati i referendumit në Britaninë e Madhe, ku fituan mbështetësit e daljes së saj nga BE-ja shihet si një zhvillim tronditës me pasoja për BE ...

 • Rama falënderon kuqezinjtë: I ndryshuat imazhin vendit

  23 Qershor, 2016

  kombetarja ramaNë fjalën e mbajtur para kombëtares, kryeministri Rama falenderoi tifozët, ose lojtarin e 12-të, dhe të gjithë futbollistët që së bashku i dhuruan shqiptarëve emocione të mrekullueshme dhe i ndryshuan vendit imazhin në Francë.

  “Është një privilegj i jashtëzakonshëm për mua t’ju uroj me mirënjohjen më të madhe këtë kthim të paharrueshëm në atdhe pas misionit tuaj në Francë, ...

 • FMN jep në Tiranë vlerësimet e fundit për ecurinë e ekonomisë

  23 Qershor, 2016

  fmnFMN e nxiti sërish Shqipërinë që të përqëndrohet për të çuar përpara reformat në disa nga sektorët më të rëndësishëm të ekonomisë, të cilat nuk janë ende në nivelin e pritur.

  Drejtuesja e re e misionit të FMN për Shqipërinë, Anitha Tuladhar, deklaroi në Tiranë se zbatimi i shpejtë i reformave ka rëndësi themelore për të siguruar një rritje më ...

 • Shqipëria fiton simpati, Gjermania në grup të vështirë!

  23 Qershor, 2016

  Nga Kampioanti Evropian i futbollit në Francë: Shqipëria dhe tifozeria shqiptare fitojnë simpati. Kualifikimi për në çerek finale ka sjellë mjaft surpriza dhe zhgënjime…

  kombetarjaPërfundoi faza e parë e garave në grupe në Kampionatin Evropian të futbollit. Shqipëria ka fituar zemrat e shumë simpatizantëve në Evropë me paraqitjen e saj shumë dinjitoze. Veçanërisht tifozët shqiptarë kanë fituar simpatinë e francezëve, ...

 • Cana: Krenar, faleminderit për gjithçka!

  22 Qershor, 2016

  canaPritjet kanë marrë fund dhe lojtarët janë të mërzitur që nuk do të luajnë të paktën edhe një ndeshje tjetër në Europian. Pavarësisht mërzisë, ata janë krenarë që përfaqësuan një komb të tërë.

  Kapiteni Lorik Cana, në faqen e tij zyrtare në “Facebook”, shkroi se nuk ishte ndjerë asnjëherë më shumë krenar për skuadrën, ndërsa ...

 • Tifozët Kuq e Zi: Jemi pafundësisht krenarë

  22 Qershor, 2016

  kuqeziShqipëria mund të jetë eliminuar nga Europiani, por të gjithë shqiptarët janë shumë krenarë për lojtarët. Ky ishte Europiani ynë i parë, por jo i fundit. Ne e dimë se ky ishte thjesht fillimi.

  Edhe tifozët të cilët i kanë qëndruar pranë kombëtares, janë shprehur shumë krenarë me skuadrën, madje në faqen zyrtare të Tifozëve ...

 • Kualifikimi? Ka ende shpresë, sytë tek 2 grupet e fundit

  21 Qershor, 2016

  sadikuKombëtarja shqiptare dhe tifozët kuqezi tashmë i kanë sytë nga ndeshjet e fundit në grupet E dhe F edhe pse shanset tona janë minimizuar në maksimum.

  Gjermania e Lëv nuk i shërbeu aspak përfaqësueses tonë pasi nuk arriti të shënojë 4 gola në portën kundërshtare. Përveç kësaj fitorja e Turqisë 2-0, e kualifikoi Irlandën e ...

 • Qeveria, një mln euro shpërblim dhe pasaporta diplomatike lojtarëve

  20 Qershor, 2016

  cunat e kombetaresQeveria vendosi të shpërblejë me një milion euro ekipin kombëtar për suksesin e arritur në pjesëmarrjen e parë në një kampionat europian futbolli. Vendimi i Këshillit të Ministrave vjen menjëherë pas fitores së parë dhe historike të kombëtares së Shqipërisë në ndeshjen e së dielës me Rumaninë.

  Goli i Armando Sadikut i dha ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"