LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Rama: Fitorja e asaj nate më e madhe se 3 pikë. UEFA minus të madh vetes para racizmit

  24 Tetor, 2014

  Pas vendimit të padrejtë të UEFA-s ‘për të ndarë në mënyrë të barabartë fajin’ e incidenteve të ndodhura mbrëmjen e 14 tetorit në Beograd, në ndeshjen mes Serbisë e Shqipërisë, vjen edhe reagimi zyrtar i kryeministrit Edi Rama.Kreu i qeverisë shprehet se më ketë vendim për të vënë një shenjë barazie mes Serbisë dhe Shqipërisë, UEFA i vuri vetes një minus të madh

  “UEFA vuri një shenjë të padrejtë barazimi ...

 • UEFA: Shqipëria humb 3-0 në tavolinë ndeshjen me Serbinë, FSHF 100 mijë € gjobë

  24 Tetor, 2014

  NION- Komisioni Disiplinor i UEFA-s, ka marrë vendimin e tij përfundimtar, pas diskutimeve të gjata në lidhje me ndeshjen e 14 tetorit në Beograd mes Shqipërisë dhe Serbisë e cila u ndërpre për shkak të incidenteve në minutën e 42 dhe sigurisht nuk është vendimi që me të drejtë, e priste Shqipëria. UEFA konfirmon se Shqipëria e humb ndeshjen në tavolinë dhe 3 pikë i shkojnë Serbisë, (humb 3-0 në ...

 • Kapiteni i Kuqezinjve, Cana: Kjo nuk është drejtësi!

  24 Tetor, 2014

  Kapiteni i Kombëtares shqiptare, Lorik Cana, nuk mund të mungonte me komentin e tij në lidhje me vendimin e sotëm të Komisionit Disiplinor të UEFA-s për ndeshjen Serbi-Shqipëri. Kjo nuk është drejtësi, ka shkruar Cana në profilin e tij në ‘Facebook’, disa orë pasi u zyrtarizua vendimi i UEFA-s që ndeshjen e ndërprerë në Beograd, Serbi-Shqipëri ta regjistrojë në dobi të serbëve.

  Një ditë më herët, Cana, në një intervistë ...

 • UEFA: Serbi-Shqipëri 3:0, por pa pikë për Serbinë

  24 Tetor, 2014

  UEFA vendosi që ndeshja e ndërprerë Serbi-Shqipëri të regjistrohet me rezultat zyrtar për Serbinë. Janë shqiptuar dhe denime të rënda për palët. Vendimi ka shkaktuar reagime dhe pakënaqësi të mëdhaNdeshja e ndërprerë Serbi-Shqipëri do të regjistrohet me rezultat 3:0 për Serbinë, me argumentimin se kombëtarja shqitpare ka refuzuar ta vazhdojë lojën. Por për shkak të organizimit të dobët, futjes së shikuesve në fushë, hedhjes së mjeteve piroteknike dhe përdorimin e ...

 • Arben Ahmetaj: Shqipëria ka paraqitur projekte konkrete në Beograd

  24 Tetor, 2014

  Në konferencën rajonale në Beograd delegacioni i Shqipërisë drejtohet nga ministri i Jashtëm Ditmir Bushati. Në delegacion ishte edhe ministri i Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Arben Ahmetaj.DW: Cilat janë pritjet e delegacionit shqiptar nga këto takime?
  Arben Ahmetaj: Konferenca rajonale e organizuar nga Komisioni Evorpian në Beograd ka rëndësinë e vet për të vazhduar axhendën e zhvillimit ekonomik dhe qeverisjen e mirë të rajonit. Besoj se formati politik i ...

 • Platini: Serbia dhe Shqipëria do të dënohen ashpër

  23 Tetor, 2014

  Presidenti i Federatës Evropiane të Futbollit (UEFA) ka dhënë një deklaratë para vendimit të Komisionit të Disiplinës së organizatës më të madhe evropiane për futboll, në lidhje me ndeshjen e ndërprerë midis Serbisë dhe Shqipërisë.Francezi ka thënë se skenat që ndodhen në stadiumin e Partizanit të Beogradit ishin të turpshme dhe skandaloze, ndërsa ka paralajmëruar se te dyja kombëtaret do të ndëshkohen, transmeton Telegrafi.

  “Lufta jonë kryesore është që të eliminojmë ...

 • Duka: I sigurt se do të marrim tre pikë

  23 Tetor, 2014

  Pak orë nga marrja e vendimit për ngjarjen e rëndë të 14 tetorit, presidenti i FSHF-së Armando Duka, në një intervistë ekskluzive për Top Channel tregon gjithçka pret nga drejtësia sportive e UEFA-s. Edhe pse ndodhet në Zvicër sëbashku me këshilltarët dhe avokatët e huaj që do të na përfaqësojnë, presidenti Duka sqaron edhe një herë se prania e tyre në këtë komision disipline është e tepërt.

  “Ne nuk duhet ...

 • Stuhi të forta e reshje shiu në ultësirën perëndimore, borë në zonat malore

  23 Tetor, 2014

  Moti me diell e temperaturat e larta ia kanë lënë vendin shirave erërave të forta dhe borës në zonat malore. Të gjitha këto ndryshime kanë ndodhur nga dita në ditë, si pasojë e një fronti atmosferik të ulët që zaptoi Europën Qëndrore dhe një pjesë të madhe të Europës Lindore. Temperaturat kanë pësuar një ulje me 3 deri në 4 gradë, ndërsa në zonat malore kanë shkuar në minus gradë. ...

 • Rama për AP: Besoj se Serbia e ka njohur Kosovën, por jo publikisht

  23 Tetor, 2014

  Serbia duhet të kuptojë se Kosova nuk do të jetë kurrë brenda saj, dhe sa më shpejt ta kuptojë këtë, do jetë më mirë për vetë Serbinë dhe rajonin, tha kryeministri, Edi Rama në një intervistë për agjencinë amerikane Associated Press. Rama gjithashtu vuri në dukje se “ndjen dhe beson se Serbia e ka njohur pavarësinë e Kosovës, pavarësisht se nuk e ka bërë publike njohjen ” citon AP . ...

 • Të dielën ndryshon ora, ja sa do të shkojnë akrepat

  23 Tetor, 2014

  Ndryshimi i orës këtë vjeshtë do të bëhet të dielën e fundit të tetorit (26), kur në orën 03:00 (sipas orës shqiptare) akrepat e orës do të shkojnë në 02:00. Nga kjo ditë të gjithë do të kenë zyrtarisht një orë më shumë. Ndryshimi i orës më parë në Europë ka qenë jo i njëtrajtshëm, por ajo filloi të përgjithësohej nga viti 1974, pas krizës së parë të naftës kur ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"