LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Takimi Rama-Basha, SHBA: Zhgënjim për dështimin

  9 Qershor, 2016

  Ambasada USADeklaratë e ambasadës amerikane: Qeveria shfaqi fleksibilitet, por, në fund, opozita nuk bëri të njëjtën gjë. Reagon PD, publikohen emailet me OPDAT dhe EURALIUS për modelin e emërimeve nga parlamenti. Bylykbashi: Këto fakte dëshmojnë fleksibilitetin e PD-së

  Në Shqipëri ambasada e Shteteve të Bashkuara shprehur sot “zhgënjimin e saj që takimi i 6 qershorit mes Kryeministrit ...

 • Tiranë: Polemika qeveri – KLD mbi gjyqtarin që pezulloi kryepolicin Çako

  9 Qershor, 2016

  polici CakoPërfaqësuesit e qeverisë dhe ata të drejtësisë shkëmbyen akuza të ashpra të mërkurën lidhur me vendimin e gjykatës së Tiranës për pezullimin nga detyra të drejtorit të përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Haki Çako.

  Në qendër të kritikave u vendos gjyqtari Arjan Aliaj, i cili vendosi dy ditë më parë, pas kërkesës së prokurorisë, që zoti Çako të pezullohej ...

 • Shqipëria dhe Islanda: vende të vogla, heronj të mëdhenj

  9 Qershor, 2016

  Shqipëria merr pjesë për herë të parë në një kampionat ndërkombëtar futbolli. Edhe Islanda ka një premierë të tillë në Francë. Çfarë efrojnë ekipet e këtyre vendeve të vogla?

  futbol DE-ALB 67Fotografia ilustruese: Ndeshja Shqipëri-Gjermani në Tiranë më 17.12.1967 sulmuesi gjerman Peter Meyer (majtas) i paraprin mbrojtësit shqiptar Rogami në gjuatjen e topit. Kombëtarja gjermane duke luajtur para 28.000 tifozëve ...

 • Pas Bashës…Rama në Top Story: Drafti nis rrugën për Kuvend

  6 Qershor, 2016

  rama top storyDy javë më parë,  Top Channel provokoi Lulzim Bashën dhe Edi Ramën nëse ata do të takoheshin me njëri-tjetrin për reformën në drejtësi. Kur të dy ranë dakort, ajo që ngeli ishte caktimi i datës dhe i detajeve të tjera.

  Palët u vunë në kontakt dhe takimi u realizua këtë të hënë, por ...

 • Drejtësia, dështon takimi Rama-Basha

  6 Qershor, 2016

  Rama BashaPalët nuk arritën dakortësi lidhur me formulën e emërimeve të anëtarëve të institucioneve të Drejtësisë nga ana e parlamentit. Kryeministri: Pranuam dy të tretat. Basha: Kërkuam formulën e “vendeve të rezervuara” e cila garanton moskapjen

  Ka dështuar sonte takimi mes kryeministrit Edi Rama dhe kreut të opozitës Lulzim Basha për Reformën në Drejtësi. Pas tre orësh bisedimesh mes palëve, ...

 • Ministri i jashtëm grek viziton Shqipërinë

  6 Qershor, 2016

  ministrat e jashtem grek dhe shqShqipëria dhe Greqia do të krijojnë një mekanizëm të përbashkët për të zgjidhur gradualisht çështjet e mbetura pezull mes dy vendeve.

  Ministri grek i punëve të jashtme Nikos Kotzias, po zhvillon një vizitë dyditore në Tiranë, ku u prit me tubime proteste nga shqiptarët e krahinës së Çamërisë.

  Ata kërkojnë respektimin e të drejtave njerëzore të ...

 • Shqipëri-Kosovë, qeveritë diskutojnë rrugën e përbashkët të së ardhmes

  3 Qershor, 2016

  Qeveri-Shqiperi-KosoveKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha se në këto dy vite “fëmijët shqiptarë mësojnë gjuhën amë me të njëjtën abetare, duke njehsuam sistemin parauniversitar, kurrikulat tona, duke hedhur themelet e një arsimi mbarëkombëtar”. “Kemi nxitur bashkëpunimin universitar në fushën e kërkimit shkencor”, tha ai.

  Më pas, duke folur në hapje të mbledhjes së dy qeverive të Shqipërisë e Kosovës, ai shtoi ...

 • 2 Qershor, 2016

  korupcioni percepcioniSondazhi, 89 përqind e qytetarëve mendojnë se ky fenomen është i përhapur ose shumë i përhapur. Ambasadori Lu: Korrupsioni në drejtësi jo vetëm që lejon gjykatësit e politikanët të mbushin xhepat me para të pista por po shkatërron dhe jetët e njerëzve të thjeshtë

  Në Shqipëri, një sondazh mbi nivelin e korrupsionit tregon se pothuajse 89 ...

 • Brukseli Shqipërisë: të përfundojë reforma në drejtësi

  2 Qershor, 2016

  Bashkimi Europian i bën thirrje Shqipërië të përfundojë paketën ligjore për reformën në drejtësi, në qfotëse dëshiron të hapen negociatat për antarësim në BE.

  HahnDuke iu referuar prezantimit të Shqipërisë për herë të parë në Kampionatin Europian të Futbollit në Francë, komisari i BE-së për zgjerimin Johannes Hahn, në deklaratën e tij të martën (01.05) tha, se “ditët e ardhëshme ...

 • Rama: Kush është dënuar nga gjykata nuk mund të ketë mbështetjen e PS-së

  31 Maj, 2016

  ramaKryeministri Edi Rama ka reaguar pas dorëheqjes së kryebashkiakut të Kavajës, Elvis Rroshi. Në një deklaratë të shpërndarë për mediat, Rama shprehet se Rroshi është kandiduar dhe rikandiduar, pasi është shqyrtuar dëshmia e tij e penalitetit dhe janë verifikuar akuzat e hedhura herë pas here ndaj tij nga opozita. Kreu i qeverisë thotë se pas një verifikimi të thelluar, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"