LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Francë, Kadare nderohet me Legjonin e Nderit

  2 Janar, 2016

  kadareShkrimtari shqiptar Ismail Kadare është dekoruar me titullin Legjoni i Nderit nga shteti francez.

  Lajmin për këtë vlerësim prestigjoz për emrin më të njohur në rang ndërkombëtar të letërsisë shqiptare bëhet i ditur nga mediat franceze.

  Sipas burimeve mediatike, zotit Kadare i është akorduar titulli Komandant i Legjonit të Nderit.

  Bëhet fjalë për një tjetër ...

 • Investimet më të rëndësishme, në vendin e shtatë gazsjellësi TAP

  30 Dhjetor, 2015

  tapPrej 7 vitesh bota është duke u përballur me krizën më të thellë ekonomike që nga Lufta e Dytë Botërore. Për shumë ekonomistë, rrugët për daljen nga kjo situatë kalojnë nga investimet madhore, në projekte të cilat modernizojnë ekonomitë, rrisin potencialin e tyre për t’u zhvilluar dhe gjenerojnë vlerë të shtuar.

  Por cilat do të ...

 • Shpërblimet e fundvitit, Rama: Kategoritë që përfitojnë

  29 Dhjetor, 2015

  edi-ramaKryeministri Edi Rama ka bërë publike edhe skemën e shpërblimeve për festat e fundvitit. Një kategori e madhe personash përfitojnë shpërblimet që variojnë nga 2 mijë lekë deri në 50 mijë lekë të reja.

  Sipas kryeministrit kjo është një fazë e ndërmjetme, pasi pasi operacioni kompleks i reformave vazhdon.

  KATEGORITË PËRFITUESE
  Shpërblim 2 mijë lekë të ...

 • Raporti për Shqipërinë, Fleckenstein: Progres e dështime. Drejtësia, prioritet

  28 Dhjetor, 2015

  knut fleckensteinPas festave nis puna për përgatitjen e raportit për Shqipërinë. Knut Fleckenstein, raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, i cili do merret vetë me këtë raport në një intervistë për Top Channel flet për një situatë pozitive, por sipas tij ka patur edhe dështime si në rastin e zgjedhjeve lokale. Ndërsa thekson se detyra kryesore e ...

 • Debat rreth vlerësimeve të Venecias

  25 Dhjetor, 2015

  Reforma në Drejtësi, opozita: Komisioni i Venecias çmontoi skemën e kapjes politike. Kryetari i Komisionit të Reformës, Xhafaj: Sfidoj cilindo që thotë se është rrëzuar ndonjë nga nenet e dërguara për opinion zyrtar

  Komisioni i VeneciasNë Shqipëri opozita dhe drejtuesi i komisionit të posacëm parlamentar për reformën në Drejtësi Fatmir Xhafaj,i bënë komente të ndryshme vlerësimit paraprak të Komisionit të ...

 • Hajdari: Reforma do ta pastrojë prokurorinë nga të paaftët dhe të korruptuarit

  23 Dhjetor, 2015

  hajdari prokurorZëri i Amerikës: Zoti Hajdari! Ju prej disa vitesh drejtoni Shoqatën e prokurorëve të Shqipërisë dhe për mbi 20 vjet punoni si prokuror në drejtësinë shqiptare. Brenda pak kohësh ju u lëvizët dy herë nga detyra. Pse kanë ndodhur këto transferime për ju dhe kolegë të tjerë?

  Shkëlqim Hajdari: Të gjitha transferimet e prokurorëve dy vitet e fundit, që ...

 • Biblioteka Kombëtare, “shtëpia” e re e Mesharit të Gjon Buzukut

  23 Dhjetor, 2015

  bujarnishaniPresidenti Bujar Nishani, gjatë vizitës në Bibliotekën Kombëtare në 95-vjetorin e themelimit të saj, i besoi kopjen e “Mesharit” të Gjon Buzukut këtij institucioni.

  Pasi vlerësoi të gjithë punonjësit dhe menaxhuesit e bibliotekës, Nishani theksoi se “kopja e Mesharit, e sjellë si dhuratë për shqiptarët nga Papa Françesku, ka si vend më të përshtatshëm ruajtjeje ...

 • “Reforma në drejtësi do të pastrojë sistemin nga ‘kanceri’ i korrupsionit”

  22 Dhjetor, 2015

  donald-luAmbasadori amerikan në Tiranë e konsideron të domosdoshme reformën në drejtësi, si e vetmja mënyrë, e cila sipas tij do të bëjë të mundur pastrimin e sistemit nga ‘kanceri’ i korrupsionit.

  Gjatë diskutimit në një tryezë që u mbajt sot mbi të drejtat e grave dhe reformën në drejtësi, ambasadori Donald Lu u shpreh se përmbushja e kësaj reforme do ...

 • Protesta e opozitës para parlamenit

  22 Dhjetor, 2015

  protesta tiraneOpozita zhvilloi sot para parlamentit në Tiranë një tjetër tubim proteste kundër korrupsionit të qeverisë, duke kërkuar zgjedhje të parakohshme dhe një aksion më të madh politik në janar.

  Kryetari i Partisë Demokratike të opozitës, Lulzim Basha, tha se qeveria Rama është de facto e rrëzuar, sepse është e korruptuar.

  Ai tha se qytetarët duhet ta ndëshkojnë ...

 • Vjedhjen e BSH-së e paguan populli, KLSH: Banka duhet të rikuperojë paratë

  21 Dhjetor, 2015

  klshKontrolli i Lartë i Shtetit është përplasur me Bankën e Shqipërisë duke i kërkuar asaj të anulojë vendimin që ia ngarkon koston e vjedhjes së 713 milionë lekëve qytetarëve shqiptarë.

  Pas vjedhjes, Banka e Shqipërisë e ka kontabilizuar të gjithë shumën si humbje në bilancin e këtij viti. Ky veprim e hedh automatikisht koston e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"