LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Masa e sigurisë për gjyqtarin Hoxha, sot mblidhet KLD

  3 Maj, 2016

  Ibrahim-HoxhaSot në orën 18:00 do të mblidhet Këshilli i Lartë i Drejtësisë për të për të dhënë autorizim për të vazhduar procesin ndaj gjyqtarit të Gjykatës së Tiranës, Ibrahim Hoxha.

  Ky i fundit u arrestua dje pasi së bashku me djalin e tij, i morën një shtetasi 600 mijë lekë të rinj për një vendim gjyqësor në favor të tij.

  Mbledhja ...

 • Deklaratat e Berishës për armatosje, PS depoziton kallëzim në Prokurori

  29 Prill, 2016

  Berisha-kuvendNjë javë pasi ish kryeministri Sali Berisha bëri deklaratën e tij në Kuvend për armatosje kundër qeverisë, grupi i PS-së ka depozituar kallëzim ndaj tij në Prokurorinë e Përgjithshme.

  Ka qënë vetë nënkryetari i grupit, Taulant Balla që ka depozituar kallëzimin në Prokurori. Kallëzimi është bërë në bazë të neneve 222, 223 dhe 267 që ...

 • ERE: Çmimi, 9.52 Lekë për kilovat

  28 Prill, 2016

  EREEnti Rregullator i Energjisë sqaron se që me vendimin e dhjetorit të vitit 2014, çmimi për konsumatorët familjarë nga me dy fasha, përkatësisht 13.5 lekë dhe 7.7 lekë për kilovatorë, u unifikua në 9.5 lekë për kilovatorë, çmimi mesatar i realizuar për konsumatorët familjarë në vitin 2015 rezulton të jetë 9.52 Lekë/kWh.

  ERE thekson se ...

 • Steinmeier lëvdon vullnetin për reforma të Shqipërisë

  28 Prill, 2016

  Shqipëria e Gjermania kanë marrëdhënie të mira, Gjermania e mbështet rrugën e reformave të Shqipërisë, por rajoni i Ballkanit lufton ende me probleme të mëdha. Steinmeier-Bushati në ujdi për reformat.

  Bushati SteinmeierKontakte të ngushta Shqipëri-Gjermani. Bushati në Berlin

  “Është bukur të jesh këtu në Berlin”, e përmblodhi vizitën me kortezi diplomatike ministri i Jashtëm i ...

 • Dhënia e dijes për fenë në arsimin publik – Shqipëria model?

  28 Prill, 2016

  Stephanie Schwandner-Sievers, antropologe dhe njohëse e Shqipërisë thotë për DW, se: “edukimi i të menduarit kritik të nxënësve ndihmon në parandalimin e ekstremizmit”.

   

  kishaKëtë shtator, në kurrikulat mësimore të arsimit laik, publik të Shqipërisë, do të futet edhe dhënia e dijeve për fetë. Këtë do ta bëjë të mundur zbatimi i një projekti pilot, në pesë shkolla nëntëvjeçare dhe ...

 • Nato, Nishani takim me Stoltenberg

  28 Prill, 2016

  Vlerësimi për rolin e Shqipërisë. Presidenti Nishani: Mbështesim anëtarësimin e Malit të Zi e Maqedonisë. Sekretari i Përgjithshëm: Muajin e ardhshëm firma e Protokollit të Anëtarësimit me Malin e Zi

  Nishani StoltenbergPresidenti shqiptar Bujar Nishani u takua sot në selinë e Natos në Bruksel me Sekretarin e Përgjithshëm të Aleancës Jens Stoltenberg, në kuadër të përgatitjeve të Takimit të Nivelit ...

 • Qeveria mbrojti Gërdecin, firma e Petro Koçit: Ishte aksident teknologjik

  27 Prill, 2016

  VENDIMI I GERDECITQëndrimi i Gardës nuk është i pari në radhën e qëndrimeve të qeverisë Rama ndaj çështjeve të bujshme të qeverisë së mëparshme. Një qëndrim të njëjtë ka mbajtur qeveria Rama sikurse qeveria Berisha edhe për çështjen e Gërdecit.

  Në ankimimin e dorëzuar në gjykatë një vit më parë, një dokument që mban firmën ...

 • Shtypi në Shqipëri, Kosovë pjesërisht i lirë

  27 Prill, 2016

  FreedomHouseOrganizata Freedom House, me seli në Shtetet e Bashkuara, vlerëson se Shqipëria dhe Kosova janë në mesin e vendeve me shtyp pjesërisht të lirë.

  Në raportin e kësaj organizate, të publikuar të mërkurën, Kosova radhitet në vendin e 96-të me 49 pikë, ndërsa Shqipëria në vendin e 106-të, me 51 pikë. Klasifikimi bëhet sipas një shkalle nga 0 në 100, ku zero ...

 • Rama, për “Sky News”: Ne nuk duam konfederatë, por aspirojmë BE-në

  26 Prill, 2016

  skyramaEditoriali plot ironi i kryeministrit Edi Rama për gazetën “The Times” ka ngjallur interesin e medias britanike. Në një lidhje direkte nga Tirana me televizionin “Sky News”, në emisionin politik “Tonight” të Adam Boulton, kryeministri u pyet për debatet që ka ngjallur në Britani deklarata e ministrit të Drejtësisë, Michael Gove, që sugjeronte se Britania mund të ...

 • “Shullazi” trazon parlamentin

  22 Prill, 2016

  Debate të ashpra mes qeverisë dhe opozitës. Berisha: Shullazi lidhje direkte me Ramën dhe Tahirin. Shqiptarët të armatosen për të mbrojtur veten. Socialistët kërkojnë përjashtimin me 10 ditë nga parlamenti për ish kryeministrin

  berishaParlamenti pati sot një seancë të trazuar kur për orë të tëra debatet në sallë u përqëndruan në një shkëmbim replikash dhe akuzash mes palëve rreth emrit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"