LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Gazsjellësi nënujor, mbyllet tenderi për 105 km tubacione Shqipëri-Itali

  14 Prill, 2016

  tubacionet gazKonsorciumi i Gazsejllësit Trans Adriatik ka shpallur kompaninë fituese e cila do të ndërtojë tubacionin nënujor të gazit që do të kalojë nga Shqipëria drejt Italisë.

  Kontrata është lidhur me shoqërine italiane “Saipem”, e specilalizuar për ndërtime të tilla. Ajo ka marrë përsipër projektimin, ndërtimin dhe instalimin e 105 kilometrave tubacione nga stacioni i ...

 • Kryeministri Rama, takim me Presidentin Obama në Shtëpinë e Bardhë

  14 Prill, 2016

  ramaKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama zhvilloi sot një takim në Shtëpinë e Bardhë me Presidentin Barak Obama dhe Nënpresidentin Joe Biden. Në mbyllje të bisedimeve, Kryeministri Rama u ndal dhe dha përshtypjet e tij në një intervistë për Zërin e Amerikës, ku theksoi se takimi kishte nënvizuar partneritetin e rëndësishëm mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara:

  “Takimi i kaloi parashikimet ...

 • Kryeministri Rama takohet me shqiptarët në Uashington

  14 Prill, 2016

  rama me shqiptaret washingtownKryeministri Edi Rama vlerësoi mbrëmë në Uashington arritjet e komunitetit shqiptaro-amerikan, në një takim ku ishin edhe anëtarë të Kongresit. Zoti Rama vlerësoi mbështetjen e SHBA për Shqipërinë dhe ndihmën e komunitetit shqiptaro-amerikan, që ai tha se e ka shoqëruar Shqipërinë në udhëtimin e saj të vështirë gjatë 25 viteve të fundit.

  Takimi me pjestarë të komunitetit ...

 • PE: Shqipëria të intensifikojë reformat

  14 Prill, 2016

  peMiratohet rezoluta. Vlerësohet përparimi i bërë, por konsiderohet i pamjaftueshëm për të mundësuar nisjen e bisedimeve për anëtarësim

  “Që Shqipëria të nisë bisedimet për anëtarësim në Bashkimin europian, duhet të intesifikojë reformat në fushat kyçe si Shteti ligjor, Reforma në Drejtësi, lufta kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, reforma në administratën publike dhe në fushën e të drejtave të njeriut”, ...

 • Ndalohet personi i dyshuar si autor i minave të telekomanduara

  13 Prill, 2016

  minaËshtë ndaluar sot përsoni i dyshuar si përgatitës i minave të telekomanduara nga distanca, mina që u sekuestruan në Shkodër nga policia gjatë operacionit të koduar me emrin « Porosia », zhvilluar më 26 mars të këtij viti.

  Policia e Shkodrës bëri të ditur se ka ndaluar 45 vjeçarin Nadir Shiroku, banues në fshatin Juban, rreth 10 kilometër larg qytetit të Shkodrës, ...

 • Panariti: Kastravecët tanë po përdoren në Maqedoni për luftë politike

  12 Prill, 2016

  PanaritiMinistri i Bujqësisë, Edmond Panariti, në edicionin qëndror të lajmeve në Top Channel, reagoi pas deklaratave të zëvendësministrit të Bujqësisë maqedonas, Lupço Nikolovski, i cili tha se, në tregun e Maqedonisë kanë hyrë nga Shqipëria kastravecë që përmbajnë substanca helmuese.

  Panariti theksoi se në Maqedoni po përdoren kastravecët tonë për luftë politike.

  “Është ndezur lufta politike ...

 • Kastraveci shqiptar me pesticide? Maqedonia përgënjeshtron lajmin

  12 Prill, 2016

  vanco kostadinovskiZv/ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ujërave në Maqedoni, Vanço Kostadinovski, ka hedhur poshtë deklaratën e Lupço Nikollovskit, duke thënë se kastraveci i importuar nga Shqipëria përmban 25 herë më pak pesticide krahasuar me normën e lejuar.

  Këtë deklaratë, Kostadinovski e bëri në konferencë shtypi, ku u shoqërua nga drejtori i Agjencisë për ushqim dhe veterinari (AUV), Zoran Popovski, si ...

 • “Lufta e kastravecave”, zv.ministri maqedonas: Kanë nivel të lartë pesticidesh

  12 Prill, 2016

  NikolovskiZëvendësministri i Bujqësisë në Shkup, Lupço Nikolovski ka deklaruar se, në tregun e Maqedonisë kanë hyrë nga Shqipëria kastravecë që përmbajnë substanca helmuese. Ai thotë se, analizat e laboratorit shtetëror tregojnë se, kastravecët që janë importuar nga Lushnja e Shqipërisë përmbajnë sasi dy herë më të lartë të pesticideve, nga sa është e lejuar me ligj.

  Tiranë: Studim mbi prokurimet e bashkive të reja 12 Prill, 2016

  Arnita BrahjaNdarja e re territoriale e pushtetit vendor ka filluar të funksionojë nga korriku i kaluar dhe në këto 9 muaj qendra Open Data Albania ka bërë transparencën e të gjithë prokurimeve publike, rreth 1300 akte; nga blerjet më të vogla dhe deri tek ankandet shumë-milionëshe dhe koncensionet e mëdha.

  Në studim janë renditur një seri tenderash dhe prokurimesh ...

 • Freedom House: Demokracia në Ballkan bie në nivelin e 2004

  12 Prill, 2016

  Nate SchenkkanRaporti i Freedom House për Vendet në Tranzicion, arrin në përfundimin se Ballkani, që dikur ishte një rajon që ngjallte shumë shpresa për reforma në Evropë, ka rënë në nivelin e vitit 2004. Dilema për këtë rajon është sesi të nxiten reformat dhe njëkohësisht të mbahet gjallë shpresa për integrim në BE. Sipas raportit që merr në shqyrtim ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"