LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Referendumi, rikonfirmohet mandati Ramës

  10 Prill, 2016

  Mbi 95 përqind në favor të kryetarit të Partisë. Deputeti Blushi: Procesi i manipuluar. Të hapen kutitë

  ediNë Shqipëri, socialistët rikonfirmuan mandatin e kryetarit të tyre Edi Rama ndërsa 95 përqind e pjesmarrësve në referendumin e djeshëm votuan në favor

  “84 % e anëtarësisë së partisë ushtruan të drejtën e votës, në proces transparent dhe të monitoruar nga media dhe kushdo ...

 • Rritja ekonomike në Shqipëri dhe Kosovë

  8 Prill, 2016

  rebalancing forSipas një raporti të Bankës Botërore, ekonomia shqiptare u rrit me 2.6 për qind në vitin 2015, rritje e mbështetur nga investimet e fuqishme private.

  Raporti “Ribalancimi për Rritje të Fuqishme”, vlerëson se ritmi i rritjes pritet të vazhdojë gradualisht në 3.2 për qind për vitin 2016, dhe 3.5 për qind në vitin 2017.

  Investimet në  Gazësjellësin Trans Adriatik dhe ...

 • Bie norma e interesit, BSH vendos ta ulë në 1.5 për qind

  6 Prill, 2016

  NORMA-BAZEBanka e Shqipërisë vendosi të ulë sërish normën bazë të interesit duke e zbritur atë në një minimumin të ri historik prej 1.5%.

  “Lehtësimi i mëtejshëm i politikës monetare synon t’i japë një implus shtesë aktivitetit ekonomik, duke stimuluar rritjen e kërkesës së brendshme dhe duke përmirësuar mbështetjen e saj me kredi bankare. Gjithashtu, ...

 • Shqipëri, rrëzohet helikopteri i ushtrisë

  6 Prill, 2016

  ndihma helikopteritHumbasin jetën dy pilotët. I plagosur ushtaraku i tretë në bord. Helikopteri ra në liqenin e Shkodrës. Shefi i Shtabit të ushtrisë Bazo: Hetime për rrethanat e aksidentit

  Në Shqipëri një helikopter i forcave ajrore është rrëzuar sot pasdite në Liqenin e Shkodrës, pak kilometra nga qyteti verior i vendit. Dy pilotët kapiteni Florian Deliaj dhe togeri Donald Hoxha ...

 • Greqia: studim për linjë hekurudhore me Shqipërinë

  6 Prill, 2016

  hekurudhaKëshilli i Rajonit të Epirit, në Greqinë  Veriore,  ka shpallur konkurimin për këshillim teknik  dhe studimin mbi zhvillimin  e ndërtimit të rrjetit hekurudhor mes këtij rajoni dhe Shqipërisë. Sipas burimeve  zyrtare greke kompania që do të studiojë ndërlidhjen e  dy rrjeteve hekurudhore mes Greqisë dhe Shqipërisë,  do të duhet të bashkëpunojë edhe me autoritetet shqiptare të hekurudhave .

  Ndërkohë, financimi për këtë proces paraprak  tashmë është shpallur nga ...

 • Dokumentet e Panamasë dhe Shqipëria

  5 Prill, 2016

  Autoritetet vihen në lëvizje, pas publikimit të rastit të kompanisë GFI Technologies, fituese në 2013, së bashku me një shoqëri zvicerane, e tenderit të markimit të karburanteve

  panamapapersEdhe në Shqipëri autoritetet janë vënë në lëvizje për të shqyrtuar rastet e mundshme të kompanive që veprojnë në territorin e saj të cilat mund të rezultojnë të përfshira në cështjen “Dokumentat e ...

 • Koncesionari që firmosi me qeverinë “Berisha”, në skandalin e Panamasë

  4 Prill, 2016

  panamapapersPas publikimit të dokumenteve të para të “Panama Papers”, menjëherë është ngritur pyetja se kush është Ismail Mulleti, emri i vetëm shqiptar deri tani, i cili rezulton i lidhur me kompanitë offshore të regjistruara në Panama.

  Emri i Mulletit figuron në lidhje me kompaninë “GFI Technologies”, e themeluar në maj të vitit 2013.

  E njëjta kompani del në skenë si fituese ...

 • “Shqipëria tjetër”, një përrallë mes maleve të Shqipërisë

  4 Prill, 2016

  SHQIPERIA-TJETERDikur, të kaloje Leqet e Hotit ishte një rrezik i vazhdueshëm. Rruga e pashtruar, mungesa e mbrojtëseve anësore dhe humnera e frikshme ishin udhëtare të pandara të çdo kalimtari, banori apo edhe turisti, që kërkonte të prekte Kelmendin. Sot duket sikur flasim për dy zona krejtësisht të ndryshme.

  Natyra e virgjër, historitë e shumta të ...

 • Arrihet marrëveshja, hapet Aeroporti i Kukësit

  1 Prill, 2016

  kukesi aeroportiKontrata që i garantonte ekskluzivitetin e fluturimeve në gjithë Shqipërinë kompanisë koncesionare që menaxhon Aeroportin e Rinasit, është ndryshuar. Ministri i Transportit, Edmond Haxhinasto njoftoi arritjen e marrëveshjes me kompaninë dhe hapjen për fluturime të Aeroportit të Kukësit, i cili prej disa vitesh ndodhej në pritje.

  Në një konferencë për mediat me përfaqësues të ...

 • Hahn: Miratoni reformën përpara pushimeve të verës!

  31 Mars, 2016

  hahn-durres“Reforma në drejtësi duhet miratuar para pushimeve verore dhe duhet të nisë zbatimi sa më shpejt. Në tetor duam rezultate premtuese”.

  Këto janë afatet e vëna nga komisioneri Johannes Hahn për mazhorancën dhe opozitën në Shqipëri në lidhje me reformën. Një ditë pas takimit me Ramën e Bashën, Hahn thotë se ishte shumë i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"