LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Arrihet marrëveshja, Byroja e Hetimit do të varet nga Prokuroria Speciale

  23 Mars, 2016

  Komisioni-i-DrejtesiseByroja Kombëtare e Hetimit do të jetë në varësinë e Prokurorisë Speciale. Mësohet se marrëveshja mes mazhorancës dhe opozitës është arritur gjatë mbledhjes së sotme të Komisionit për reformën për drejtësi.

  Palët ranë dakord që Byroja e Hetimit të kalojë në varësinë e Prokurorisë Speciale, që nuk do të ketë varësi nga Prokuroria e Përgjithshme, por nga Këshilli i Lartë ...

 • Zgjerohet konsensusi për reformën në drejtësi, 4 pikat e rëna dakord

  23 Mars, 2016

  darka reforma e drejtesiseDita e parë e dialogut politik për reformën në drejtësi është mbyllur me 4 kompromise të rëndësishme politike.

  Në mbrëmje, palët arritën të bien dakord për vendosjen dhe rishikimin e kritereve për anëtarët e Tribunalit Disiplinor, i cili është konceptuar si organi përgjegjës që merr masa ndaj të gjithë gjyqtarëve dhe prokurorëve.

  Duke ...

 • Ambasadori Lu: Si do jetë Byroja Hetimit

  23 Mars, 2016

  Ambasadori amerikan deklaron se SHBA-të anëtarët e Byrosë do trajnohen nga FBI-ja. Udhëheqësit politik po e përdorin për qëllime politike këtë çështje. Të miratohet bashkë me reformën në Drejtësi. Varësia nga prokuroria speciale antikorrupsion

  Ambasadori LuNë Shqipëri ambasadori amerikan Donad Lu, deklaroi sot se forcat politike në vend duhet të bien dakort së Byroja Kombëtare e Hetimit është një institucion ...

 • FMN i kërkoi Shqipërisë të përshpejtojë reformat ekonomike

  22 Mars, 2016

  Ministria e FinancaveMisioni i Fondit Monetar Ndërkombëtar përfundoi sot vizitën 2-javore në Tiranë për rishikimin e shtatë të programit të bashkëpunimit me Shqipërinë.

  Drejtuesja e Misionit, Anita Tuladhar, deklaroi para shtypit se Shqipëria duhet të çojë përpara me më shumë shpejtësi reformat themelore ekonomike.

  Sipas saj, ...

 • PE: Shqipëria ende punë për hapjen e bisedimeve

  22 Mars, 2016

  Komisioni i Politikës së Jashtme miraton rezolutën. “Vendi ka bërë përparim për duhet më shumë për të bërë të mundur hapjen e bisedimeve për anëtarësim”. Shqetësim “korrupsioni i përhapur”

  PEKomisioni i Jashtëm i Parlamentit Europian vlerëson se “Shqipëria ka bërë përparim në reformat kyce politike dhe administrative, por nevojitet të bëhet më shumë për të arritur atë nivel që kërkohet ...

 • Bushati: Rinovim Traktatit të Miqësisë. Kotzias: S’kemi ligj lufte me Shqipërinë

  21 Mars, 2016

  bushati-kotziasPlot 20 vjet nga firmosja e Traktatit të Miqësisë mes Greqisë dhe Shqipërisë, më 21 mars 1996, ministrat e Jashtëm të dy vendeve janë takuar në Athinë.

  Ditmir Bushati dhe Nikos Kotzias janë shprehur të gatshëm të adresojnë një sërë temash dhe problemesh mes dy vendeve, për të mbyllur atë që presidenti grek Prokopis Pavllopullos ...

 • “Bankers Petroleum” do shitet te kinezët e “Geo-Jade Petroleum”

  21 Mars, 2016

  Bankers“Bankers Petroleum Ltd.”, kompania që ka me koncesion fushën naftëmbajtëse të Patos Marinzës bën të ditur sot se ka hyrë në një marrëveshje definitive me “Alberta Ltd.” (blerësi) dhe “Charter Power Investment Limited” për blerjen e të gjitha aksioneve të “Bankers” (“Bankers Shares”) me një çmim cash prej 2.20 për aksion (Bankers Share).

  Blerësi dhe “Charter Power” janë degë të ...

 • Marrëveshja KESH-OSHEE, Konkurrenca: Nuk cënohet liria e tregut

  18 Mars, 2016

  Energjia-KESHAutoriteti i Konkureencës e ka cilësuar si të rregullt marrëveshjen mes OSHEE-së dhe KESH-it për të shitur tepricat e energjisë së prodhuar nga kaskada e Drinit në kushtet e prurjeve të mëdha, me qëllim plotësimin e humbjeve në rrjetin e shpërndarjes.

  Tepricat e energjisë, kooporata i eksportonte me një çmim jo të favorshëm ndërsa nga ...

 • Kriza e emigrantëve, Rama: Gati për t’u bërë pjesë e zgjidhjes europiane

  18 Mars, 2016

  rama DimitrisKriza e emigrantëve të larguar nga zonat në konflikt dhe perspektiva e anëtarësimit të Shqipërisë në BE kanë qenë temat kryesore të diskutimit mes kryeministrit Rama dhe Komisionerit europian të Migrimit, Dimitris Avramopoulos.

  Rama dhe Avramopulos shprehën mendimin se kriza migratore me të cilën përballet sot Europa ka nxjerrë në pah nevojën për një përgjigje kolektive duke evidentuar rëndësinë ...

 • Emigrantët, Tahiri: Presim vendimin e BE-së, por s’do t’i hapim kufijtë

  16 Mars, 2016

  tahiriShqipëria është në pritje të një vendimi të përgjithshëm në nivel evropian për përballimin e krizës, por në asnjë rast nuk ka ndërmend të hapë kufijtë për emigrantët.

  Kështu deklaroi ministri i Punëve të Brendshme, Saimir Tahiri, në një intervistë për “AFP”, ku theksoi se  “tani për tani, situata është e qetë”. Ministri informoi se, Shqipëria kërkon ndihmën e Italisë për kontrollin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"