LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Yazdgerdi: shqiptarët duan një gjyqësor të pakorruptuar

  15 Mars, 2016

  YazdgerdiSot është 25 vjetori i rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë. Të vendosura fillimisht në vitin 1922, marrëdhëniet u ndërprenë pas pushtimit të Shqipërisë nga Italia fashiste në vitin 1939. Pas humbjes së Italisë në Luftën e Dytë Botërore, Shtetet e Bashkuara dërguan një mision në Shqipëri në vitin 1945 për të shqyrtuar mundësinë e ...

 • Prodhimi maksimal, KESH përmirëson financat. Në dy muaj, 9 mln euro nga shitja

  14 Mars, 2016

  rreshjet hidrocentraletReshjet e dendura gjatë dy muajve të fundit, përveç se kanë përmirësuar ndjeshëm situatën hidrike në vend, kanë ulur rreziqet edhe për financat e shtetit. Të dhënat e fundit zyrtare tregojnë se, Koorporata Elektroenergjetike Shqiptare ka arkëtuar këtë vit mbi 9 milionë euro nga eksporti i energjisë së tepërt.

  Burime zyrtare nga KESH bëjnë ...

 • Venecia thotë fjalën e fundit, ‘topin’ e ka politika shqiptare

  11 Mars, 2016

  veneciaaaSaga e rekomandimeve dhe e opinioneve të ekspertëve të Venecias ka marrë fund. Komisioni miratoi këtë të premte draftin përfundimtar të reformës në drejtësi duke e lënë topin në fushën e politikës shqiptare për kalimin e saj.

  Lajmi është konfirmuar fillimisht nga delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri përmes rrjeteve sociale.

  “Komisioni i Venecias miratoi opinionin ...

 • Shqiptarët, shumica e të huajve në Greqi

  10 Mars, 2016

  greqiEmigrantët shqiptarë përbëjnë pjesën dërrmuese të të huajve në Greqi. Ministria e Brendshme greke ka njoftuar të dhënat që lidhen me zbatimin e Ligjit të Ri të emigracionit, ku  vlerësohet se rreth 384.000 shqiptarë  kanë përfituar Lejet e Qëndrimit, nga rreth 553.000 emigrantë të huaj që ndodhen gjithsej në Greqi.

  Në numrin e përgjithshëm të shqiptarëve përfshihen edhe  rreth 43 ...

 • Rama: Referendum për mandatin tim

  9 Mars, 2016

  ramaMblidhet Asambleja e Partisë Socialiste. Rama kritika deputetit Blushi dhe pranon: Statuti nuk është respektuar. Blushi: Idea e referenudmit një marrëzi. Shmang garën

  Mbledhja e sotme e AsaNë Shqipëri kryetari i partisë socialiste Edi Rama pranoi sot se statuti i kësaj force politike është shkelur me mosorganizimin e zgjedhjeve për drejtuesin e saj në vitin 2013. Ai ...

 • Debatet për Reformën në Drejtësi

  8 Mars, 2016

  Pas qëndrimeve të mbrëmshme të opozitës, kryetari I parlamentit Ilir Meta kërkon që të ketë “një interpretim sa më objektiv të rekomandimeve të Venecias”. Ambasadorët Lu dhe Vlahutin takojnë kryetarin e Komisionit të posacëm parlamentar për Reformën

  ilir metaNë Shqipëri kryetari i parlamentit Ilir Meta u përpoq sot të jepte sinjale çtensionimi, pas situatës së krijuar mbrëmë në Komisionin e ...

 • Shkupi mbyll kufijtë, Athina në bisedime me Tiranën për refugjatët

  7 Mars, 2016

  top storyBurime diplomatike nga Athina pohuan për Top Channel se ka bisedime me Shqipërinë për kalimin e 10 mijë refugjatëve sirianë.

  Korrespondenti i Top Channel në Athinë, Artur Bibe konfirmoi këtë në një lidhje të drejtpërdrejtë me Top Story-n. Thuhet se bisedimet janë në fazë fillestare.

  Nisjen e këtyre bisedimeve e ka konfirmuar edhe zv.ministrja e ...

 • TAP, tubacioni mes Shqipërisë dhe Greqisë

  7 Mars, 2016

  tapProjekti i ndërtimit të Gazësjellësit Natyror Trans-Adriatik është gati të nisë shtrimin e tubacionit në seksionet tokësore të projektit në Shqipëri dhe Greqi.

  Sipas burimeve zyrtaretë  këto ditë janë nënshkruar kontratat e inxhinierisë, prokurimit dhe ndërtimit për tubacionin në pjesën tokësore të Shqipërisë dhe Greqisë me gjatësi prej rreth 760 km.

  Punimet do të kryhen nga kompani të njohura ndërtuese franceze, ...

 • Shqipëria, 5% të azilkërkuesve në vendet e BE; Eurostat: E dyta në Gjermani

  5 Mars, 2016

  raporti shqiperiaEurostat ka publikuar raportin më të fundit për azilkërkuesit që janë regjistruar për herë të parë në vendet e Bashkimit Europian gjatë vitit 2015. Sipas këtyre shifrave, në total janë bërë 1.255.600 aplikime në të 28 vendet e BE-së, ku kryesojnë ata nga Siria, Iraku dhe Afganistani.

  Sipas shifrave të publikuar ...

 • Imigracioni, Rama: JO, vendimeve të njëanshme

  4 Mars, 2016

  rama mogherini1Kryeministri shqiptar pret Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Mogherini: Nuk do hapim kufijtë e nuk do ngremë mure. Të gatshëm të marrim pjesën tonë të përgjegjësisë brenda një plani të përbashkët europian

  Në Shqipëri, kyeministri Edi Rama tha sot në mbrëmje se “vendime të njëanshme të vendeve të tjera janë pa lidhje me atë cka na ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"