LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Tuladhar: Reformat të rëndësishme për rritjen ekonomike

  25 Shkurt, 2016

  AnithaFondi Monetar Ndërkombëtar pret që rritja ekonomike e Shqipërisë të mëkëmbet gradualisht, dhe për këtë shumë e rëndësishme do të jetë shpejtësia e reformave të nisura nga qeveria. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, shefja e misionit të FMN-së për programin me Shqipërinë, Anita Tuladar thotë se ndonëse mekanizmi i Partneritetit Publik Privat sjell mundësi për financime dhe ...

 • Kongresi i Këshillit të Evropës, mision faktmbledhës në Tiranë

  24 Shkurt, 2016

  keshilli-i-evropesKongresi i autoriteteve lokale dhe rajonale pranë Këshillit të Europës do të nisë paraditen e së enjtes një mision faktmbledhës në Tiranë, me fokus situatën në pushtetin lokal dhe demokracinë.

  Gjithashtu, gjatë këtij misioni do të analizohet edhe situata post-elektorale e zgjedhjeve të 2015-s. Ky mision faktmbledhës i dedikohet në mënyrë të veçantë ndryshimeve pas ...

 • Manjani takon këshilltarët e Merkel: Asistencë gjermane për zbatimin e ligjit

  24 Shkurt, 2016

  Ylli ManjaniMinistri i Drejtësisë, Ylli Manjani, në vijim të qëndrimit të tij në Gjermani, ka zhvilluar këtë të mërkurë takime me këshilltarët e kancelares Angela Merkel.

  Lajmi bëhet i ditur përmes një njoftimi për shtyp të shpërndarë nga zyra e LSI-së, sipas të cilit Manjani është takuar edhe me zyrtarë të Bundestagut.

  “Biseduam për rritjen e ...

 • Samiti i BERZH-it, Rama: Skema të reja kreditimi për bujqësinë

  23 Shkurt, 2016

  ramaKryeministri Rama ka publikuar në “Facebook” foto të samitit të BERZH-it, mbajtur ditën e djeshme në Londër. Bashkëngjitur me fotot e samitit, pjesë e të cilit ai ishte në cilësinë e kryeministrit të vendit, Rama shkruan se BERZH-i në raportin e fundit ka vlerësuar rritjen e ekonomisë shqiptare. Për kryeministrin, falë edhe mbështetjes së BERZH-t, sektori privat dhe konkurrenca ...

 • Manjani: më shumë ekspertizë gjermane në hartimin e ligjeve

  23 Shkurt, 2016

  Reforma në drejtësi dhe azilkërkuesit në fokus të vizitës së ministrit shqiptar të Dretjësisë Ylli Manjani në Berlin. Ai bisedoi me autoritetet gjermane të drejtësisë, me këshilltarë të kancelares dhe deputetë.

  Ylli Manjani GjermaniMinistri shqiptar i Drejtësisë Ylli Manjani pati edhe një takim të shkurtër në Berlin (22.02) me homologun gjerman Heiko Maas

  Deutsche Welle: ...

 • Interkonjeksioni Shqipëri-Maqedoni, BE-ja konfirmon grantin prej 12 mln euro

  22 Shkurt, 2016

  rama-vukanovic-gruevskiBashkimi Evropian ka konfirmuar synimin për të siguruar një grant prej 12 milionë eurosh për të mbështetur ndërtimin e interkonjeksionit të parë të energjisë elektrike mes Shqipërisë dhe Maqedonisë. Lajmi u bë e ditur përmes një njoftimi për shtyp të Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, pas samitit të Investimeve të Ballkanit Perëndimor që u mbajt sot në Londër, ...

 • Tiranë: Dhunë dhe arrestime në protestën pro mjedisit

  22 Shkurt, 2016

  protesta parkuForca të shumta policore arrestuan sot drejtuesit e protestës pro mjedisit në Parkun e Liqenit Artificial të Tiranës. Veprimtarët e mjedisit po protestonin kundër ndërtimeve të bashkisë në parkun e Liqenit Artificial. Ata rrëzuan rrethimin e kantierit, ku po nis ndërtimi i bashkisë në mes të parkut.

  Veprimtarët e mjedisit po përpiqen të pengojnë një ndërtim të ...

 • Halili: “Shqipëria e nisi demokracinë pa disidentë, studentët mërguan”.

  19 Shkurt, 2016

  Llukman HaliliStudiuesi Llukman Halili sapo ka botuar në Tiranë në gjuhën shqipe studimin e doktorimit të tij “Lëvizja Studentore shqiptare 1990-91”.

  Zoti Halili thotë se lëvizja e studentëve të Shqipërisë ishte një lëvizje anti-komuniste, që i arriti qëllimet e saj.

  Autori thotë gjatë një interviste me kolegun tonë në Tiranë, Ilirian Agolli, se mungesa e ...

 • FMN livron dy këstet e tjera Shqipërisë

  18 Shkurt, 2016

  Bordi ekzekutiv miraton dhënien e afro 72,4 milion eurove. “Rimëkëmbja ekonomike në rrugën e duhur, por rreziqet janë ende të pranishme”

  FMNBordi Ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar miratoi në mbledhjen e tij të djeshme rishikimin e ecurisë së ekonomisë së Shqipërisë në bazë të programit tre vjecar të asistencës  nënshkruar me qeverinë shqiptare në shkurt të vitit 2014. Programi parashikon ...

 • Fatos Klosi: Ardhja e muxhahedinëve, një shërbim ndaj SHBA-ve

  17 Shkurt, 2016

  fatos_klosiArdhja e muxhahedinëve në Shqipëri është një shërbim i vogël që ne i bëjmë Shteteve të Bashkuara të Amerikës kundrejt mbështetjes së saj të madhe. Kështu e konsideron ish-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi, në një koment për gazetën “Shekulli”, ardhjen edhe të rreth 2000 muxhahedinëve në vendin tonë. Sipas Klosit pavarësisht numrit kjo nuk mund të konsiderohet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"