LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • 919 milionë euro dëm nga institucionet në 2015

  30 Janar, 2016

  Kontrolli-i-Larte-i-Shtetit919 milionë euro është dëmi që institucionet e shtetit kanë shkaktuar gjatë vitit 2015 nga shpenzimet e kryera, parregullsitë dhe shkeljet financiare.

  Në raportin e fundit të Kontrollit të Lartë të Shtetit theksohet se dëmet më të mëdha janë në fushën e tatim-­taksave, prokurimeve publike dhe doganave.

  Nga shkeljet e disiplinës financiare të cilat sjellë rezultate të dobëta, dëmi llogaritet në ...

 • Kosova, dështimi i dytë, Serbia “rikthen” UNMIK-un

  28 Janar, 2016

  KiEKosova pësoi një tjetër disfatë në planin diplomatik dhe të njohjes ndërkombëtare, pasi rezoluta e Asamblesë së Këshillit të Europës për Kosovën, është miratuar pasditen e së enjtes së bashku me katër amendime të propozuara nga Serbia.

  Beogradi paraqiti një ditë më parë në Komision amendimet e veta në lidhje me veçimin e marrëveshjeve Kosovë-Serbi ...

 • Ismail Kadare i bëri letrat shqipe pjesë të letërsisë botërore

  28 Janar, 2016

  kadare80-vjetori i lindjes së shkrimtarit Ismail Kadare ka tërhequr edhe vëmendjen e shtypit të huaj. Gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung” i kushton Kadaresë një shkrim me titullin “Klima e rebelimit”.

  Ismail Kadare zëri letrar i patriotizmit shqiptar mbush 80-vjet shkruan publicisti dhe shkrimtari i njohur austriak, Karl-Markus Gauss në gazetën gjermane Süddeutsche Zeitung (28.01) duke theksuar se është pikërisht Ismail Kadare ...

 • Ambasadori Lu: Drejtësia parësore për SHBA-të

  27 Janar, 2016

  Ambasadori LuINTERVISTA/ Ambasadori amerikan flet pas një viti qëndrimi në Shqipëri. “Në pranverë 2016, vendi do të ketë një reformë të thellë të gjyqësorit”. Zoti Lu shprehet për lidhjet e politikës me krimin, procesin e dekriminalizimit, fenomenin e korrupsionit dhe ngritjen e Byrosë kombëtare të hetimit

  Në Shqipëri ambasadori amerikan Donald Lu, thotë se realizimi i Reformës në Drejtësi është ...

 • Freedom House: Shqipëria dhe Kosova ende pjesërisht të lira

  27 Janar, 2016

  Freedom House
  Rënia ekonomike globale dhe frika nga trazirat sociale kanë çuar në rritjen e shtypjes politike nga qeveritë autoritare në vitin 2015 thuhet në raportin e organizatës Freedom House. Në raportin, i cili vlerëson shkallën e lirive demokratike në vendet e botës, Shqipëria dhe Kosova radhiten në mesin e vendeve pjesërisht të lira.

  Organizata Freedom ...

 • TI: Shqipëria dhe Kosova përparojnë në luftën kundër korrupsionit

  27 Janar, 2016

  tiOrganizata ndërkombëtare Transparency International publikoi të mërkurën “Treguesin e Perceptimit të Korrupsionit për vitin 2015”, në të cilin janë përfshirë 168 vende të botës.

  Sipas këtij raporti, Shqipëria ka shënuar përparim më të madh duke u radhitur në vendin e 88-të me 36 pikë, ndryshe nga viti 2014 kur ishte në vendin e 110-të.

  Kosova e e cila vitin e kaluar ...

 • Donald Lu: Të largojmë politikanët e korruptuar dhe me lidhje kriminale

  26 Janar, 2016

  Tryeza-antikorrupsionDitën e sotme, kryeministri Edi Rama, kryetari i Kuvendit Ilir Meta dhe kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, janë ulur në një tryezë për të diskutuar mbi “Korrupsionin zgjedhor”.

  Mësohet se, presidenti i vendit Bujar Nishani ka konfirmuar se nuk do të marrë pjesë në konferencë.

  Gjithashtu, në këtë konferencë të organizuar nga Koalicioni i Vëzhguesve Vendorë, me temë “Korrupsioni zgjedhor, ...

 • Shqipëria kërkon rritjen e përfitimeve nga TAP

  25 Janar, 2016

  tap-tapQeveria shqiptare do të pajtojë një tjetër kompani konsulence, këtë herë për të bërë krahasimin mes përfitimeve që merr shteti shqiptar nga marrëveshja e nënshkruar me konsorciumin TAP, me përfitimet që rrjedhin nga e njëjta marrëveshje për shtetin grek, në porporcion me investimin në secilin shtet.

  Në marrëveshjen e nënshkruar në vitin 2013, ekziston një ...

 • TAP, Gjiknuri: Përmbyllet shumë shpejt masterplani i gazit në Shqipëri

  25 Janar, 2016

  gjinkuri tapMasterplani i gazit në Shqipëri do të përmbyllet shumë shpejt, bëri të ditur ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri, gjatë takimit të komisionit të nivelit teknik mes Shqipërisë, Italisë dhe Greqisë për projektin TAP.

  “Gazsjellësi është një projekt kyç e strategjik për infrastrukturën e gazit në rajonin tonë. Punimet po shkojnë sipas parashikimeve ...

 • Takime intensive të reporterëve të Venecias

  22 Janar, 2016

  reporteret e veneciasReporterët e Venecias vijuan këtë të premte takimet me aktorët e reformës në drejtësi. Rreth mesditës, ata janë takuar me ekspertët e nivelit të lartë, ndërkohë që rreth orës 15:00, pritet të takojnë edhe bashkëkryetarin e Komisionit të Posaçëm Parlamentar për këtë reformë, Fatmir Xhafajn.

  Reporterët pritet të dalin në një konferencë për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"