LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Debati Rama-Vuçiç në Vjenë: Gjërat që na ndajnë dhe ato që na bashkojnë

  1 Shtator, 2015

  rama-vucic-debat“Shqipëria dhe Serbia po bëjnë shumë për Ballkanin.” Kështu është shprehur Kryeministri Edi Rama, në nisje të debatit televiziv në emisionin Okruzenje (Fqinjësi) në një televizion austriak, ku bashkë me homologun serb, Aleksandër Vuçiç, iu është përgjigjur pyetjeve rreth çështjeve të ndryshme në raportet mes dy vendeve, si dhe në raportet e Ballkanit Perëndimor me Europën. Gjatë debatit të ...

 • Rama-Vuçiç: Bashkëpunimi shqiptaro-serb, e vetmja rrugë për rajonin

  31 Gusht, 2015

  rama-vucicGjatë punimeve të Samitit të Vjenës, kryeministri Edi Rama dhe homologu i tij serb, Aleksandër Vuçiç ishin të ftuar në një debat përballë njëri-tjetrit në emisionin “Fqinjësia” (Okruzenje), ku folën për sfidat ekonomike dhe politike në marrëdhëniet mes dy popujve.

  Kryeministri Rama tha se është hapur një faqe e re në marrëdhëniet mes dy vendeve.

  “Ne ...

 • Rama i kundërpërgjigjet Athinës

  31 Gusht, 2015

  Prishja e kishës në Dhërmi. Kryeministri shqiptar: Anjë vend fqinj nuk ka të drejta mbi ortodoksët shqiptarë. Ata nuk janë grekë

  ramaNë Tiranë, kryeministri Edi Rama ripërsëriti sot qëndrimin e tij se Greqia nuk mund të ndërhyjë në cështjet që lidhen me ortodoksinë në Shqipëri, pas reagimeve të Athinës për prishjen e një kishe në Dhërmi javën e shkuar

  Përmes zëdhënësit ...

 • Projektet e Shqipërisë në Vjenë dhe financimi i tyre

  27 Gusht, 2015

  MetajMinistrat e Ekonomisë së vendeve të rajonit u takuan me përfaqësuesit e BE-së për të diskutuar mbi projektet konkrete sidomos në infrastrukturë dhe mekanizmat e financimit të tyre.

  Shqipëria u përfaqësua në këtë takim me ministrin e Ekonomisë, Arben Ahmetaj, i cili shtjelloi më gjerësisht në një lidhje drejtpërdrejtë telefonike me Top Channel se çfarë ...

 • Zbardhet axhenda e Samitit të Vjenës, ja ku kërkon mbështetje Shqipëria

  26 Gusht, 2015

  Forumi-ekonomik-lideretLiderët e Ballkanit Perëndimor do të mblidhen nesër për forumin e dytë të Samitit të Vjenës, që zhvillohet nën kujdesin e kancelarit austriak Faymann dhe asaj gjermane, Merkel.

  Samiti nis zyrtarisht më 26 gusht, në orën 13:00, me panelin e ministrave të integrimit të Ballkanit Perëndimor. Kryediplomati shqiptar, Ditmir Bushati, lidhur me pjesëmarrjen e Shqipërisë këtë Samit, është shprehur se ...

 • Refugjatët temë qendrore e Konferencës së Ballkanit në Vjenë

  25 Gusht, 2015

  Shtypi gjerman trajton Konferencën e Ballkanit në Vjenë dhe analizon, se problemi i refugjatëve nga vendet e Ballkanit do të jetë një pikërëndesë e saj. Gazetat gjermane shkruajnë edhe për situatën në Shqipëri.

  gazetat gjermaneGazeta ‘Handelsblatt’ (24.08) në prag të Konferencës së Ballkanit boton një intervistë me kryeministrin e Serbisë Aleksandar Vuqiç. Ky i fundit në intervsitë thekson, se është ...

 • Rama publikon progresin në dogana e tatime, Basha kundërpërgjigjet

  25 Gusht, 2015

  tab mbledhja e te ardhuraveKryeministri Edi Rama ilustroi me një foto të publikuar në rrjetet sociale rritjen, sipas tij, në mbledhjen e të ardhurave nga viti 2013 deri në vitin 2015.

  “Shikojini pak të ardhruat nga tatimet dhe doganat krahasuar me çfarë mblidhej në kohën e atyre që sot bërtasin ku kanë shkuar paratë”, thotë ...

 • Die Presse: Gjithçka gati për samitin e Vjenës

  24 Gusht, 2015

  Shtypi austriak ka filluar ti kushtojë kujdes të veçantë samitit për Ballkanin Perëndimor, që mbahet këtë të enjte, më 27 gusht në Vjenë të Austrisë.

  samiti i vjenesGazeta vjeneze Die Presse, pasi ka bërë publike listën e zyrtarëve të lartë të Bashkimit Evropian, që do të janë pjesëmarrës të samitit, ka shkruar se pjesëmarrja e personaliteteve më të rëndësishme të ...

 • Fortifikimi i Sazanit, ja pse ishulli nuk mund të pushtohej

  24 Gusht, 2015

  sazan

  – Një telefonatë, në mos e papritur, emocionuese, u regjistrua në prag të 10 korrikut të vitit 1977, mes ish-komandantit të ishullit të Sazanit, Naim Muhaj dhe udhëheqësit komunist Enver Hoxha. Në një bisedë, që zgjati përreth 5 minuta dhe u ruajt e regjistruar prej vitesh në muzeun e ishullit, Hoxha shprehu konsideratën, që ushtarakët në ishull i gjeti ...

 • Ekspertët për azilkërkuesit nga Ballkani: Mos kërkoni azil, shikoni shanset për punë!

  24 Gusht, 2015

  Ka nevojë për punë! Intervistë me ekspertin e Institutit Gjerman për Tregun e Punës dhe Studimin (IAB) Prof. Herbert Brücker mbi shanset e qytetarëve nga Shqipëria e Kosova për të gjetur një punë në Gjermani.

  azilDeutsche Welle: Prof. Brücker sipas një analize të Institutit Gjerman për Tregun e Punës dhe Studimin (IAB) para gati një viti në të ardhmen në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"