LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Startup në Shqipëri

  13 Janar, 2016

  fusha shqiperiShqipëria është raskapitur mes korrupsionit dhe papunësisë ekstreme. Në njëzet vitet e fundit rreth një e katërta e popullsisë është larguar nga vendi. E megjithatë ka edhe disa që nuk duan të dorëzohen.

  Gjendja në Shqipëri është deprimuese. Ky vend i vogël i Europës është i dërmuar mes korrupsionit dhe papunësisë ekstreme. Shumë shqiptarë i kanë humbur shpresat në ...

 • Publikohet drafti i reformës; ndryshimet kushtetuese që propozojnë ekspertët e nivelit të lartë

  12 Janar, 2016

  per-draftinBëhet publik drafti përfundimtar i ndryshimeve ligjore të ekspertëve të nivelit të lartë të reformës në drejtësi. Përveç sanksionimit në Kushtetutë të legjislacionit që lidhet me integrimin europian, dallimi mes këtij drafti dhe atij të ekspertëve të Ministrisë së Drejtësisë është mëse i qartë.

  Ndërsa Ministria e Drejtësisë propozon që e gjithë ...

 • Publikohen përgjime të prokurorisë

  12 Janar, 2016

  artan hoxhaGazetari i News24 nxjerr dokumentat e organit të akuzës dhe bisedat e përgjuara gjatë hetimit të biznesmenit Kastriot Ismailaj, mes tyre dhe mesazhe e komunikime me kreun e LSI-së Ilir Meta

  Që prej vitit 2008 biznesmeni Katriot Ismailaj ishte nën hetim nga prokuroria nën dyshimin e pastrimit të parave. Në rrugë zyrtare telefoni i tij ishte vënë në përgjim. Sipas ...

 • Moratorium 10-vjeçar kundër prerjes së pyjeve

  11 Janar, 2016

  edi ramaMoratoriumin 10-vjeçar për të mos shfrytëzuar pyjet, Kryeministri Edi Rama e cilësoi një hap tjetër për mbrojtjen e natyrës dhe shmangien e shkatërrimit të mëtejshëm të saj.

  “Shkatërrimi i pyjeve, i shtretërve të lumenjve, shfrytëzimi barbar për lëndë drusore dhe ndërtim dhe shkatërrimi i infrastrukturës mbrojtëse, na ka sjellë vit pas viti në buzë ...

 • Përmbytjet shkatërrojnë ura dhe rrugë, harta e dëmeve

  8 Janar, 2016

  PermbytjetPasi përjetuan 24 orë të vështira nën reshjet e dendura të shiut, që sollën pasoja pothuajse në gjithë vendin, ditën e djeshme shqiptarët u “zgjuan” me sytë nga qielli me shpresë për një përmirësim të kushteve të motit. Por reshjet e dendura të shiut vijuan edhe gjatë gjithë ditës së djeshme duke krijuar probleme të mëdha. Një pjesë e ...

 • Drejtësia, Nishani: Tryezë politike për Reformën

  8 Janar, 2016

  “Lidershipi politik duhet të përcaktojë zyrtarisht piketat ku duhet të kalojë ky proces pa devijuar”. Propozimi i Presidentit ndërsa palët kanë rënë dakort për t’u mbështetur te Komisioni i Venecias.

  Bujar NishaniPresidenti Bujar Nishani propozoi mbrëmë që vijimi i procesit të reformës në Drejtësi të përcaktohet nga drejtuesit politik në vend. Në fjalimin e mbajtur gjatë pritjes tradicionale të fillim vitit ...

 • ARRSH raporton për situatën e rrugëve në vend

  8 Janar, 2016

  rruga-dheratReshjet e dendura të shiut dhe dëborës në zonat malore kanë shkaktuar probleme në qarkullim. Autoriteti Rrugor njoftoi këtë të premte mbi gjendjen e akseve rrugore kryesore në vend.

  ARRSH thotë se nga komunikimi me Drejtorinë Rajonale të Veriut, vazhdon të jetë i bllokuar aksi Qafë-Shllak – Fierzë për shkak të shkëputjes së bazamentit të ...

 • Tërbohet moti, shirat “pushtojnë” Shqipërinë

  7 Janar, 2016

  permbytje rrugetShqipëria nën ujë. Sërish e njëjta histori, sa herë bie shi! Lumenjtë kërcënojnë gjithë vendin, e prurjet janë të mëdha. Situata kaotike në disa rrethe të vendit, ndërsa Tirana për gjatë gjithë ditës së djeshme ka qenë e kërcënuar seriozisht nga dy lumenjtë e saj, Lana dhe lumi i Tiranës. Tek i pari natyrshëm mblidhen gjithë ujërat e ...

 • ARRSH: Situata e rrugëve nga përmbytjet

  6 Janar, 2016

  permbytje-laprakeAutoriteti Rrugor Shqiptar (ARRSH) ka dhënë informacion mbi gjendje e rrugëve pas reshjeve të shumta në vend, që kanë nisur nga dje.

  Më poshtë, situata për të gjitha qarqet e vendit:

  Tiranë – Aksi Tiranë-Krrabë (km29)-Elbasan është i kalueshëm normalisht. Akset Tiranë-Trau Dajt-Qafë Mollë-Bizë + Trau Dajt-Antena +  Qafë Priskë-Shëngjergj janë të qarkullueshme normalisht. Në gadishmeri ...

 • Rreziku nga përmbytjet, MB: Policia në terren, ja situata deri në mesditë

  6 Janar, 2016

  permbytjet 1Moti i keq dhe me reshje të dendura shiu ka shkaktuar probleme në disa zona të vendit. Situata vijon të monitorohet nga Drejtoria e Përgjithshme e Emergjencave Civile, e cila po koordinon veprimet me të gjitha Institucionet dhe strukturat operacionale në terren. Forcat e FNSH-së në gjithë vendin janë në terren në ndihmë të banorëve.

  Situata deri në orën ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"