LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Tiranë: Studim mbi radikalizmin shqiptar nga Instituti i Studimeve Ndërkombëtare

  17 Dhjetor, 2015

  instituti i studimeveInstituti Shqiptar për Studime Ndërkombëtare publikoi sot studimin “Vlerësimi i rreziqeve për sigurinë kombëtare/ aftësia e shtetit e shoqërisë për të reaguar: lindja e një ndikimi të ri radikal dhe ekstremizmi fetar në Shqipëri”.

  Studimi theksoi se Shqipërisë i mungojnë instrumentet de-radikalizuese për të ndërthurur masat strategjike, institucionale, policore dhe socialo-ekonomike.

 • Kryeministri Rama kërkon falje për dekorimin e ish-hetuesit komunist

  16 Dhjetor, 2015

  RamaKryeministri Rama kërkon falje publike për dekorimin e ish hetuesit të At Zef Pllumbit dhe Sami Repishtit

  Kryeministri Edi Rama kërkoi sot falje publike për dekorimin e hetuesit dhe torturuesit famëkeq të françeskanit At Zef Pllumbit dhe profesor Sami Repishtit. Duke folur në takimin “Të pastrojmë më tej Shqipëtinë” zhvilluar sot pasdite në Shkodër, kryeministri Rama tha:

  “Kam sot detyrimin per ...

 • BE: Shqipëria përparim të qëndrueshëm

  16 Dhjetor, 2015

  Ministrat e Jashtëm miratuan sot përfundimet për Shqipërinë. Theksohet rëndësia e Reformës në Drejtësi. Këshilli pret miratimin dhe zbatimin e ligjit për dekriminalizimin. “Dialogu politik jetik për rrugën drejt BE-së”

  BE flamuriBashkimi europian vlerësoi sot “përparimin e qëndrueshëm të bërë nga Shqipëria në trajtimin e 5 përparësive kyce për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit”, ndërsa vë theksin te reforma në ...

 • Tiranë: Ambasadori amerikan, Lu, bisedon me qytetarët shqiptarë në Facebook mbi korrupsionin

  16 Dhjetor, 2015

  Ambasadori LuAmbasadori i SHBA-ve në Shqipëri, Donald Lu, komunikoi sot me qytetarët përmes rrjetit social Facebook mbi korrupsionin dhe reformën në drejtësi, duke iu përgjigjur një numri të madh pyetjesh të tyre.

  Ambasadori Lu tha se korrupsioni nuk luftohet nga ata që e krijuan atë, por nga njerëzit normalë, që votojnë, që punojnë në biznes, në qeveri apo në shkolla, ...

 • Ambasadori Lu, dialog me shqiptarët për korrupsionin

  15 Dhjetor, 2015

  us ambasadaNjë ditë pas deklaratave të drejtëpërdrejta dhe të forta në adresë të gjyqtarëve shqiptarë, ambasadori Donald Lu do të zhvillojë një bashkëbisedim pyetje-përgjigje me qytetarët shqiptarë.

  Ky bashkëbisedim, i fundit për këtë vit mes Lu dhe qytetarëve shqiptarë, i është dedikuar luftës kundër korrupsionit.

  Në njoftimin e Ambasadës Amerikane në Tiranë thuhet se “9 dhjetori ...

 • BE: Shqipëria përparim të qëndrueshëm

  15 Dhjetor, 2015

  Ministrat e Jashtëm pritet të miratojnë sot përfundimet për Shqipërinë. Theksohet rëndësia e Reformës në Drejtësi. Këshilli pret miratimin dhe zbatimin e ligjit për dekriminalizimin. Dialogu politik jetij për rrugën drejt BE-së

  euBashkimi europian vlerëson “përparimin e qëndrueshëm të bërë nga Shqipëria në trajtimin e 5 përparësive kyce për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit”, ndërsa vë theksin te reforma në ...

 • Reforma në drejtësi, Lu-gjyqtarëve të korruptuar: Do ju fusim në burg

  14 Dhjetor, 2015

  Donald Lu

  I pranishëm në Konferencën Gjyqësore Kombëtare, ambasadori amerikan Donald Lu, iu drejtua gjyqtarëve të ndershëm të Shqipërisë duke thënë se duhet të kenë besim, pasi ndryshimi po vjen.

  Ambasadori amerikan shtoi se, “nuk është se nuk ka politikanë të korruptuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës , por rreziqet e ekspozimit janë të mëdha”.30

  Sipas tij, në Shqipëri ka gjyqtarë ...

 • Pasuria dhe pronat e diplomatëve

  14 Dhjetor, 2015

  pasurite Bardhyl Floreta FatosZbardhen deklaratat e pasurive të ambasadorëve të emëruar rishtas, por edhe të atyre që vijojnë të mbajnë detyrën që nga koha kur në pushtet ishte e djathta. Në deklaratat e dorëzuara në Inspektoratin e Lartë të Deklarimit, Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesit para nisjes së detyrës, të ambasadorëve që përfaqësojnë Shqipërinë në Izrael, Maqedoni, ...

 • Kritika Tiranës dhe Prishtinës, Ivo Vajgl: Mister, çfarë ndodhi në Kumanovë

  14 Dhjetor, 2015

  IVO-VAJGLIvo Vajgl është një eurodeputet slloven, por lidhjet me shqiptarët dhe Shqipërinë i ka të hershme. Pasi rrëfen këtë raport, në cilësinë e raportuesit për Maqedoninë në Parlamentin Europian, ai flet për ngjarjen e Kumanovës, ku nuk nguron të qortojë si Tiranën, edhe Prishtinën.

  Ivo Vajgl, eurodeputet slloven: Me lopata, një nga një po shkojmë, ...

 • Euro 2016, nis sot shitja e biletave

  14 Dhjetor, 2015

  Euro-ticketsTashmë të gjitha enigmat për fazën e grupeve të Euro 2016 janë zgjidhur dhe të gjitha skuadrat pjesëmarrëse kanë mësuar fatin e tyre. Kombëtarja shqiptare është në grupin A, së bashku me Francën, Zvicrën dhe Rumaninë.

  Pas hedhjes së shortit, UEFA menjëherë bëri të ditur nisjen e procesit të shitjes së biletave dhe në dispozicion ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"