LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Protesta e opozitës para parlamenit

  22 Dhjetor, 2015

  protesta tiraneOpozita zhvilloi sot para parlamentit në Tiranë një tjetër tubim proteste kundër korrupsionit të qeverisë, duke kërkuar zgjedhje të parakohshme dhe një aksion më të madh politik në janar.

  Kryetari i Partisë Demokratike të opozitës, Lulzim Basha, tha se qeveria Rama është de facto e rrëzuar, sepse është e korruptuar.

  Ai tha se qytetarët duhet ta ndëshkojnë ...

 • Vjedhjen e BSH-së e paguan populli, KLSH: Banka duhet të rikuperojë paratë

  21 Dhjetor, 2015

  klshKontrolli i Lartë i Shtetit është përplasur me Bankën e Shqipërisë duke i kërkuar asaj të anulojë vendimin që ia ngarkon koston e vjedhjes së 713 milionë lekëve qytetarëve shqiptarë.

  Pas vjedhjes, Banka e Shqipërisë e ka kontabilizuar të gjithë shumën si humbje në bilancin e këtij viti. Ky veprim e hedh automatikisht koston e ...

 • Nishani dekreton dekriminalizimin

  21 Dhjetor, 2015

  Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka dekretuar ligjin për dekriminalizmin dhe ndryshimet kushtetuese në funksion të këtij ligji, katër ditë pas miratimit të tyre në Kuvend.

  Edhe pse dekretimi është bërë publik këtë të hënë, sipas dekretit, firma e kreut të shtetit është hedhur që në 18 dhjetor.

  Sipas të dhënave në faqen zyrtare të Presidencës, thuhet se “Presidenti Nishani dekreton shpallje ligji dhe dhënien e pëlqimit për hyrjen në fuqi menjëherë ...

 • Miratohet me konsensus ligji për dekriminalizimin

  18 Dhjetor, 2015

  Parlamenti voton dhe ndryshimet e nevojshme kushtetuese. Ambasada amerikane në Tiranë, mirëpret vendimin: Ky ligj përfaqëson një hap të rëndësishëm për të ulur ndikimin e elementëve kriminalë në vend

  parlamenti alNë Shqipëri shumica dhe opozita miratuan sot me konsensus (132 vota pro) ligjin për dekriminalizimin, duke i dhënë fund, pas një viti nga marrëveshja e dhjetorit të 2014,  një cështjeje ...

 • Protesta e opozitës, Ristani: Nuk ka më kohë për opozitë konstruktive, vetëm për protesta

  17 Dhjetor, 2015

  protesta trPara Parlamentit ka nisur protesta e opozitës, ku janë mbledhur qindra persona. Protestës i është bashkuar edhe kreu i PD-së, Lulzim Basha.

  I pari që mori fjalën në protestë ishte kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Edi Paloka, i cili tha: “25 vite më parë, jo shumë larg nga këtu, studentët dhe qytetarët ...

 • Tiranë: Studim mbi radikalizmin shqiptar nga Instituti i Studimeve Ndërkombëtare

  17 Dhjetor, 2015

  instituti i studimeveInstituti Shqiptar për Studime Ndërkombëtare publikoi sot studimin “Vlerësimi i rreziqeve për sigurinë kombëtare/ aftësia e shtetit e shoqërisë për të reaguar: lindja e një ndikimi të ri radikal dhe ekstremizmi fetar në Shqipëri”.

  Studimi theksoi se Shqipërisë i mungojnë instrumentet de-radikalizuese për të ndërthurur masat strategjike, institucionale, policore dhe socialo-ekonomike.

 • Kryeministri Rama kërkon falje për dekorimin e ish-hetuesit komunist

  16 Dhjetor, 2015

  RamaKryeministri Rama kërkon falje publike për dekorimin e ish hetuesit të At Zef Pllumbit dhe Sami Repishtit

  Kryeministri Edi Rama kërkoi sot falje publike për dekorimin e hetuesit dhe torturuesit famëkeq të françeskanit At Zef Pllumbit dhe profesor Sami Repishtit. Duke folur në takimin “Të pastrojmë më tej Shqipëtinë” zhvilluar sot pasdite në Shkodër, kryeministri Rama tha:

  “Kam sot detyrimin per ...

 • BE: Shqipëria përparim të qëndrueshëm

  16 Dhjetor, 2015

  Ministrat e Jashtëm miratuan sot përfundimet për Shqipërinë. Theksohet rëndësia e Reformës në Drejtësi. Këshilli pret miratimin dhe zbatimin e ligjit për dekriminalizimin. “Dialogu politik jetik për rrugën drejt BE-së”

  BE flamuriBashkimi europian vlerësoi sot “përparimin e qëndrueshëm të bërë nga Shqipëria në trajtimin e 5 përparësive kyce për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit”, ndërsa vë theksin te reforma në ...

 • Tiranë: Ambasadori amerikan, Lu, bisedon me qytetarët shqiptarë në Facebook mbi korrupsionin

  16 Dhjetor, 2015

  Ambasadori LuAmbasadori i SHBA-ve në Shqipëri, Donald Lu, komunikoi sot me qytetarët përmes rrjetit social Facebook mbi korrupsionin dhe reformën në drejtësi, duke iu përgjigjur një numri të madh pyetjesh të tyre.

  Ambasadori Lu tha se korrupsioni nuk luftohet nga ata që e krijuan atë, por nga njerëzit normalë, që votojnë, që punojnë në biznes, në qeveri apo në shkolla, ...

 • Ambasadori Lu, dialog me shqiptarët për korrupsionin

  15 Dhjetor, 2015

  us ambasadaNjë ditë pas deklaratave të drejtëpërdrejta dhe të forta në adresë të gjyqtarëve shqiptarë, ambasadori Donald Lu do të zhvillojë një bashkëbisedim pyetje-përgjigje me qytetarët shqiptarë.

  Ky bashkëbisedim, i fundit për këtë vit mes Lu dhe qytetarëve shqiptarë, i është dedikuar luftës kundër korrupsionit.

  Në njoftimin e Ambasadës Amerikane në Tiranë thuhet se “9 dhjetori ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"