LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • BE: Shqipëria përparim të qëndrueshëm

  16 Dhjetor, 2015

  Ministrat e Jashtëm miratuan sot përfundimet për Shqipërinë. Theksohet rëndësia e Reformës në Drejtësi. Këshilli pret miratimin dhe zbatimin e ligjit për dekriminalizimin. “Dialogu politik jetik për rrugën drejt BE-së”

  BE flamuriBashkimi europian vlerësoi sot “përparimin e qëndrueshëm të bërë nga Shqipëria në trajtimin e 5 përparësive kyce për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit”, ndërsa vë theksin te reforma në ...

 • Tiranë: Ambasadori amerikan, Lu, bisedon me qytetarët shqiptarë në Facebook mbi korrupsionin

  16 Dhjetor, 2015

  Ambasadori LuAmbasadori i SHBA-ve në Shqipëri, Donald Lu, komunikoi sot me qytetarët përmes rrjetit social Facebook mbi korrupsionin dhe reformën në drejtësi, duke iu përgjigjur një numri të madh pyetjesh të tyre.

  Ambasadori Lu tha se korrupsioni nuk luftohet nga ata që e krijuan atë, por nga njerëzit normalë, që votojnë, që punojnë në biznes, në qeveri apo në shkolla, ...

 • Ambasadori Lu, dialog me shqiptarët për korrupsionin

  15 Dhjetor, 2015

  us ambasadaNjë ditë pas deklaratave të drejtëpërdrejta dhe të forta në adresë të gjyqtarëve shqiptarë, ambasadori Donald Lu do të zhvillojë një bashkëbisedim pyetje-përgjigje me qytetarët shqiptarë.

  Ky bashkëbisedim, i fundit për këtë vit mes Lu dhe qytetarëve shqiptarë, i është dedikuar luftës kundër korrupsionit.

  Në njoftimin e Ambasadës Amerikane në Tiranë thuhet se “9 dhjetori ...

 • BE: Shqipëria përparim të qëndrueshëm

  15 Dhjetor, 2015

  Ministrat e Jashtëm pritet të miratojnë sot përfundimet për Shqipërinë. Theksohet rëndësia e Reformës në Drejtësi. Këshilli pret miratimin dhe zbatimin e ligjit për dekriminalizimin. Dialogu politik jetij për rrugën drejt BE-së

  euBashkimi europian vlerëson “përparimin e qëndrueshëm të bërë nga Shqipëria në trajtimin e 5 përparësive kyce për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit”, ndërsa vë theksin te reforma në ...

 • Reforma në drejtësi, Lu-gjyqtarëve të korruptuar: Do ju fusim në burg

  14 Dhjetor, 2015

  Donald Lu

  I pranishëm në Konferencën Gjyqësore Kombëtare, ambasadori amerikan Donald Lu, iu drejtua gjyqtarëve të ndershëm të Shqipërisë duke thënë se duhet të kenë besim, pasi ndryshimi po vjen.

  Ambasadori amerikan shtoi se, “nuk është se nuk ka politikanë të korruptuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës , por rreziqet e ekspozimit janë të mëdha”.30

  Sipas tij, në Shqipëri ka gjyqtarë ...

 • Pasuria dhe pronat e diplomatëve

  14 Dhjetor, 2015

  pasurite Bardhyl Floreta FatosZbardhen deklaratat e pasurive të ambasadorëve të emëruar rishtas, por edhe të atyre që vijojnë të mbajnë detyrën që nga koha kur në pushtet ishte e djathta. Në deklaratat e dorëzuara në Inspektoratin e Lartë të Deklarimit, Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesit para nisjes së detyrës, të ambasadorëve që përfaqësojnë Shqipërinë në Izrael, Maqedoni, ...

 • Kritika Tiranës dhe Prishtinës, Ivo Vajgl: Mister, çfarë ndodhi në Kumanovë

  14 Dhjetor, 2015

  IVO-VAJGLIvo Vajgl është një eurodeputet slloven, por lidhjet me shqiptarët dhe Shqipërinë i ka të hershme. Pasi rrëfen këtë raport, në cilësinë e raportuesit për Maqedoninë në Parlamentin Europian, ai flet për ngjarjen e Kumanovës, ku nuk nguron të qortojë si Tiranën, edhe Prishtinën.

  Ivo Vajgl, eurodeputet slloven: Me lopata, një nga një po shkojmë, ...

 • Euro 2016, nis sot shitja e biletave

  14 Dhjetor, 2015

  Euro-ticketsTashmë të gjitha enigmat për fazën e grupeve të Euro 2016 janë zgjidhur dhe të gjitha skuadrat pjesëmarrëse kanë mësuar fatin e tyre. Kombëtarja shqiptare është në grupin A, së bashku me Francën, Zvicrën dhe Rumaninë.

  Pas hedhjes së shortit, UEFA menjëherë bëri të ditur nisjen e procesit të shitjes së biletave dhe në dispozicion ...

 • Regjistrimi i emigrantëve, Rama: Çdo shqiptar do mund të votojë

  12 Dhjetor, 2015

  edi ramaKryeministri Edi Rama tha sot se regjistrimi do t’i japë mundësi për të votuar çdo shtetasi që jeton jashtë vendit.

  Këtë deklaratë kreu i qeverisë e bëri gjatë tryezës së diskutimit për “Projektligjin për regjistrimin e adresës së shtetasve shqiptarë që jetojnë jashtë Shqipërisë”.

  “Me këtë projektligj ne i hapim rrugë pas 25 vjetësh, si një vend që bashkëjeton me ...

 • 89.9 milionë euro ndihmë nga BE-ja për Shqipërinë

  11 Dhjetor, 2015

  Shqipëria do të përfitojë 89.9 milionë euro nga Bashkimi Evropian në kuadër të paketës prej një miliard eurosh në mbështetje të reformave dhe bashkëpunimit rajonal në Ballkanin Perëndimor dhe në Turqi

  Komisioni Evropian ka miratuar paketën e vitit 2015 për programet e asistencës para anëtarësimit, në mbështetje të reformave dhe bashkëpunimit rajonal në vendet që dëshirojnë t’i bashkohen BE-së, bëhet e ditur në një komunikatë për media të publikuar në ueb-faqen ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"