LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Reshje shiu dhe borë, njihuni me parashikimin e motit në vendin tonë

  20 Janar, 2023

  shiuMoti në vendin tonë edhe për këtë të premte do të jetë me reshje shiu me intensitet mesatar.

  Në verilindje dhe juglindje pritet të ketë reshje bore.

  Temperaturat minimale do të luhaten 3 – 8 gradë, ndërsa temperaturat maksimale do të jenë 4 – 6°C në veri, 11-14°C në zonën e ulët dhe bregdet.

   

  Era do të fryjë me drejtim Jug – ...

 • 1000 hektarë tokë ndodhet nën ujë në bashkinë e Shkodër, ndërsa disa fshatra janë pa energji elektrike.

  19 Janar, 2023

  vershimeSi pasojë e reshjeve të dendura të shiut, sot në Obot janë 600 hektarë tokë e përmbytur, më shumë se një ditë më parë.

   

  Rruga e Obotit është e kalueshme vetëm me mjete të larta. Fshati është pa energji elektrike, ndërsa ujësjellësi ka dalë jashtë funksionit.

  Aktualisht, kërkohet një mjet i ushtrisë dhe katër forca ushtarake për t’i ardhur në ndihmë ...

 • Takim ballkanik në Davos, Rama takohet me liderët e rajonit

  19 Janar, 2023

  Davos BallkaniNë forumin e përvitshëm botëror ekonomik në Davos, sfidat ndaj sulmeve kibernetike janë pjesë e çështjeve të diskutuara.

   

  Kryeministri Edi Rama tregoi se si Shqipëria,  u vendos në shënjestrën e të tilla sulmeve gjatë vitit të shkuar.

   

  “Bëmë më shumë vëmendjen në çdo hap, një hetim të tërësishëm të ndihmuar nga Microsoft, ekipi i FBI dhe ekspertë të tjerë para ...

 • Hapen portat e hidrocentraleve/ Nisin shkarkimet nga Vau i Dejës! Disa zona pa energji elektrike në Vlorë, Shkodër dhe Elbasan

  18 Janar, 2023

  hapen portatShkarkimet kanë nisur nga hidrocentrali i Vaut të Dejës këtë të mërkurë, pas reshjeve të dendura të shiut gjatë ditëve të fundit.

   

  Kjo është pranuar zyrtarisht edhe nga shefi i Shtabit të Emergjencave në Shkodër, Pëllumb Dani.

  Sipas tyre aktualisht po shkarkohen 1400 metër kub në sekondë si pasojë e reshjeve të dendura, shtim ka pasur edhe në lumin Bunë ...

 • Reshje intensive shiu në veri/ Moti i keq do të mbajë ‘mbërthyer’ vendin deri në 21 janar, paralajmërim për përmbytje në Shkodër e Lezhë

  17 Janar, 2023

  shiuReshje intensive të shiut priten në vendin tonë përgjatë kësaj jave, duke rikthyer rrezikun për përmbytje.

  Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, në një dalje për mediat, njoftoi se reshjet e shiut dhe në disa zona të borës do të vazhdojnë deri në 21 janar. Sasia më e madhe e reshjeve është regjistruar në Alpet Shqiptare, duke arritur në 120 mm ...

 • The New York Times: Vjosa në ‘top’ listën e vendeve për t’u vizituar

  13 Janar, 2023

  vjosaLumi i Vjosës është renditur si një nga vendet më të bukura për t’u vizituar gjatë vitit 2023 në një artikull të The New York Times.

   

  Media prestigjioze amerikane e renditur Vjosën në vendin e 8-të nga 52 vende në botë që rekomandon për tu vizituar, si një bukuri e rrallë e Evropës me ekositem unik.

  Mbrojtja e Vjosës , një ...

 • Tiranë: Paraqiten prioritetet e Presidencës Suedeze të KE

  13 Janar, 2023

  Suedia BEDetyra e parë e presidencës suedeze do te jetë kontributi për të garantuar sigurinë e Europës, por edhe përshpejtimi i ritmeve të integrimit europian të Ballkanit Perëndimor.

   

  Ambasadorja e Suedisë në Tiranë, Elsa Hastad në ceremoninë e fillimit të presidencës suedeze të Këshillit të Bashkimit Europian të zhvilluar të mërkurën, (11.01) në Tiranë, paraqiti prioritetet e kësaj presidence, ku ...

 • “Janari me temperatura tipike, në fundjavë pritet…”, sinoptikani: Mjegull në disa zona, si do të vijojë këtë muaj moti

  12 Janar, 2023

  ngricaNjë janar me temperatura tipike, minimumi -3 ose -4 deri në 13-14 gradë. Kështu pritet të jetë moti muajin e parë të 2023, pra një vijim dimri i butë siç ka qenë deri tani.

  Sinoptikani Hakil Osmani në një lidhje live tha se edhe gjatë ditës së nesërme do ketë temperatura të ulëta çka mund të sjellë ngrica në rrugë.

  “Këto ...

 • Gërdeci, ish ministrit të Mbrojtjes Mediu, i komunikohen akuzat

  11 Janar, 2023

  MediuNë Shqipëri, pas rihapjes së çështjes së shpërthimit në Gërdec në vitin 2008, Prokuroria e posaçme i komunikoi sot akuzat ish ministrit të Mbrojtjes Fatmir Mediu. Akuzat ndaj tij, siç e pohoi edhe ai vetë më pas në dalje nga Prokuroria e Posaçme, janë po ato të ngritura që në vitin 2009 nga Prokuroria e Përgjithshme, “Shpërdorim i detyrës” ...

 • Londër: Rekord i ri emigrantësh me gomone

  4 Janar, 2023

  Kanali La ManshMë shumë se 45,000 migrantë kaluan në vitin 2022 ilegalisht nga Franca Kanalin e La Manshit për në Britaninë e Madhe. Për këtë shkak qeveria britanike do të ashpërsojë rregullat.

  Duke cituar shifra nga Ministria e Brendshme e Britanisë së Madhe, agjencia britanike e lajmeve PA njoftoi se numri i personave që kaluan me varka dhe gomone Kanalin e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"