LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiç nis vizitën zyrtare dyditore në Tiranë.

  27 Maj, 2015

  vucic ramaKryeministri Aleksandar Vuçiç dhe delegacioni serb, që e shoqëron atë, mbërrin sot në mesditë në Tiranë me ftesë të kryeministrit shqiptar Edi Rama.

  Ceremonia shtetërore e pritjes, bisedimet mes dy kryeministrave dhe konferenca e përbashkët e shtypit, zhvillohen në pallatin Presidencial të njohur edhe si pallati i Brigadave.

  Si vizita e parë e një kryeministri serb në Shqipëri ardhja e ...

 • Aleksandër Vuçiç – kryeministri i parë serb që viziton Tiranën

  26 Maj, 2015

  Vizita në Tiranë e kryeministrit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç më 27 Maj vlerësohet si një ngjarje historike për marrëdhëniet Shqipëri-Serbi. Të dyja vendet kanë rol kyç për paqen, sigurinë dhe stabilitetin në Ballkan.

  vucic ramaAleksandër Vuçiç është kryeministri i parë serb që pritet të vizitojë Shqipërinë (27.05). Faktorë të shumtë që kanë të bëjnë me historinë e shkuar dhe atë ...

 • Mbrojtja e biodiversitetit në liqenet Prespë, Ohër, Shkodër

  24 Maj, 2015

  Zyrtarë dhe ekspertë nga Mali i Zi, Shqipëria, dhe Maqedonia shikojnë mundësitë e kooperimit ndërsektorial dhe ndërkufitar në menaxhimin e ujërave dhe burimeve natyrore.

  liqeni i prespesShoqëria Gjermane për Bashkëpunimin Ndërkombëtar, GIZ shpk (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit, GIZ GmbH) prej vitit 2012 ka zbatuar projektin për “Ruajtjen dhe shfrytëzimin e qëndrueshëm të biodiversitetit në liqenet e Prespës, Ohrit dhe ...

 • BB, 1.2 mld USD për Shqipërinë deri në 2019

  22 Maj, 2015

  Miratohet program i ri 5 vjecar. Mbështetje për reformat lidhur me qëndrueshmërinë makrofinanciare, nxitjen e rritjes së sektorit privat dhe krijimin e një qeverisjeje të përgjegjshme.

  banka boteroreBanka Botërore njoftoi miratimin e një Programi të ri 5 vjecar 2015-2019 me Shqipërinë, Kuadri i Partneritetit, i cili parashikon një hua deri në 1.2 miliard dollarë për të mbështetur synimet e vendit ...

 • Kadare nderohet me një ceremoni në Kongresin amerikan

  21 Maj, 2015

  kadareNë ndërtesën e Kapitolit, në Uashington, u valëvit flamuri amerikan për nder të shkrimtarit Ismail Kadare dhe veprës së tij. Ky është një ritual që zakonisht u rezervohet amerikanëve të shquar dhe në disa raste, edhe personaliteteve të huaja.

  Ky gjest simbolik u bë i mundur në saje të ligjvënësit amerikan Eliot Engel, i cili është prej një çerekshekulli një ...

 • Shqipëria partnerja e besueshme e Europës – Bushati në Berlin

  21 Maj, 2015

  Steinmeier BushatiNë takimin e dy ministrave të Jashtëm, Steinmeier e Bushati në Berlin u diskutua jo vetëm për krizën në Maqedoni, por edhe mbi pritshmëritë nga konferenca e Ballkanit Perëndimor që do të zhvillohet këtë vit në Vjenë.

  Gjermania ka besim tek Shqipëria – dhe vendi kandidat i BE-së është mirënjohës për mbështetjen e lokomotivës së Europës: Ky ishte toni ...

 • Rama: Maqedonia nuk mund të jetë pjesë e NATO-s

  20 Maj, 2015

  ramaKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama duke folur për ngjarjet e fundit në Kumanovë, tha se Maqedonia nuk mund të bëhet pjesë e NATO-s pa respektuar Marrëveshjen e Ohrit. Duke folur në Samitin Rajonal kundër Dhunës Ekstreme, Rama dënoi terrorin ndaj shqiptarëve duke thënë se është e patolerueshme që termat “shqiptar” të njehsohet me “terrorist”.

  Rama u shpreh se, tragjedia e Kumanovës ...

 • “Kumanova”, Rama: E patolerueshme që termat “terrorizëm” dhe “shqiptar” u bënë bashkë

  20 Maj, 2015

  edi ramaKryeministri Edi Rama, gjatë fjalës së tij në ministerialin rajonal për ekstremizmin e dhunshëm, foli për çështjen e Kumanovës, duke e konsideruar si një çështje që nuk kishte lidhje me terrorizmin, por me mungesën e demokracisë.

  “Fatkeqësisht, në Kumanovë, fjala terrorizëm dhe shqiptar u bënë bashkë. Iu dha terrorizmit një prapashtesë etnike dhe kjo është e papranueshme, për ne ...

 • Elhaida Dani kalon në finalen e “Eurovision”-it me këngën “I’m Alive”

  19 Maj, 2015

  elhaida-euroNumri 14 duket se i dha fat këngëtares Elhaida Dani, duke i prerë biletën për në natën finale të “Eurovision”-it.

  Elhaida dhuroi shumë emocion me zërin e saj , e cila kulmoi në pjesën e dytë të këngës ku tingujt e baladës e pushtuan skenën e Vjenës.  E ndjekur dhe nga një kor prej tre shoqëruesesh, vajzat ishin në  sinkron ...

 • Ben Blushi viziton “Lagjen e Trimave” në Kumanovë

  19 Maj, 2015

  Ben Blushi KumanoveSi politikani i parë shqiptar që viziton shqiptarët e Kumanovës pas sulmeve tragjike të datës 9 maj, deputeti socialist Ben Blushi gjeti jo vetëm mikpritjen, por dhe nevojën e shqiptarëve të “Lagjes së Trimave” për t’u mbështetur.

  Megjithëse kanë kaluar pothuaj dhjetë ditë nga sulmet me armë e antitanke, dëmet janë të një bilanci të vërtetë lufte. Janë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"