LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Rama e pranon në Kuvend: Kemi çmimin më të lartë të karburantit, sepse ndryshe nga rajoni…

  9 Qershor, 2022

  ramaNë replikë me deputeten e PD, kryeministri Edi Rama pranoi se Shqipëria ka cmimin më të lartë të karburantit në rajon, por për këtë kreu i qeverisë dha argumentet e tij pse.

  “Është e vërtetë nuk është sekret, ne kemi një cmim më të lartë se të tjerët në rajon. Por ndryshe nga të tjerët në rajon ne kemi taksat ...

 • Cooper: Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria duhet të anëtarësohen sa më shpejt në BE

  8 Qershor, 2022

  CooperLaura K. Cooper, Zv.Ndihmës Sekretare e Mbrojtjes

  Gjatë një interviste me shërbimin maqedonas të Zërit të Amerikës, Zv.Ndihmës Sekretarja amerikane e Mbrojtjes për Rusinë, Ukrainën dhe Euroazinë, Laura K. Cooper, tha se për Shtetet e Bashkuara, procesi i anëtarësimit në Bashkimin Evropian të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, duhet të përparojë me shpejtësi.

  Zonja Cooper vlerësoi rolin udhëheqës të ...

 • Shqipëri, një gjeneral për president. PS propozon Bajram Begajn, shefin e shtabit të ushtrisë

  4 Qershor, 2022

  Bajram BegajGjeneral Bajram Begaj

   

  Shefi aktual i Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë shqiptare është kandidatura e përzgjedhur nga socialistët për postin e presidentit të ri të vendit. Emrin e tij e bëri publik kryetari i PS-së dhe kryeministri Edi Rama.

   

  Zoti Rama e cilësoi atë si “shëmbëlltyra e atij normaliteti, qytetarie dhe sensi të shërbimit ndaj vendit dhe njerëzve ...

 • Intervista Shaban Murati – “Rusët po vijnë…”

  4 Qershor, 2022

  ShabanStudiuesi i njohur i diplomacisë rajonale dhe ndërkombëtare, Shaban Murati, sapo ka botuar në Tiranë librin e tij më të fundit me titull “Rusët po vijnë”. Në një intervistë më Zërin e Amerikës ai shpjegon se libri është një përpjekje për të kuptuar në thellësi pasojat e sotme dhe të ardhme, nga veprimtaria aktuale e diplomacisë ruse në drejtim ...

 • “Rusët po vijnë”, një botim nga studiuesi Shaban Murati

  4 Qershor, 2022

  ruset po vijneStudiuesi i njohur i diplomacisë rajonale dhe ndërkombëtare, Shaban Murati, sapo ka botuar në Tiranë librin e tij më të fundit me titull “Rusët po vijnë”.

   

  Libri “Rusët po vijnë” është, sipas tij, një përpjekje për të kuptuar në thellësi pasojat e sotme dhe të ardhme, që vijnë nga veprimtaria aktuale e diplomacisë ruse në drejtim të Shqipërisë, ...

 • Lamtumira e fundit për ish-Presidentin Bujar Nishani! Ditë zie kombëtare, do të prehet në varrezat e Sharrës

  2 Qershor, 2022

  bujar nishaniLamtumira e fundit iu dha sot ish-Presidentit Bujar Nishani!

   

  Pas homazheve në Presidencë, u mbajt një minutë heshtje në nder të tij. Më pas kortezhi eci në këmbë përgjatë bulevardit “Dëshmorët e Kombit”, për t’u nisur në varrezat e Sharrës, aty ku do të prehet ish-presidenti.

  Politikanë, zyrtarë të lartë, të afërm dhe qindra dashamirës të tij nderuan me homazhe ...

 • Nikolla: Mirëpres këdo që është pozicionuar qartë për vlerat euroatlantike

  1 Qershor, 2022

  LinditaLindita Nikolla, Kryetare e Kuvendit të Shqipërisë, zhvilloi vizitën e saj të parë në Gjermani. Në një intervistë ekskluzive për DW ajo flet për rolin e Gjermanisë në rajon dhe krizën institucionale në Shqipëri.

   

  Deutsche Welle: Zonja Nikolla, Ju u takuat me kryetaren e Parlamentit të Gjermanisë, zonjën Bärbel Bas. Çfarë mund të bëjë Gjermania për ta ndihmuar Shqipërinë drejt integrimit ...

 • Shqipëria merr Presidencën e KS/ Rama: Drejtësia e paqja ecin krah për krah. Plotësisht të angazhuar në këtë drejtim!

  1 Qershor, 2022

  RamaNga sot 1 qershor, Shqipëria do të marrë Presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, të cilën do ta mbaj për 30 ditë. Në këtë kuadër, Kryeministri Edi Rama i cili ndodhet në SHBA bashkë me ministren e Punëve të Jashtme Olta Xhaçka, do të drejtojë nesër 2 qershor debatin e hapur të nivelit të lartë të Këshillit të ...

 • Kraja: Krimi i organizuar në Shqipëri ka ardhur duke u konsoliduar

  1 Qershor, 2022

  KrajaNë një intervistë ekskluzive për DW, Arben Kraja, kreu i SPAK thotë se institucioni që ai drejton, heton i pavarur e nuk ndikohet nga presionet e politikës dhe tregon hartën e shpërndarjes së krimit shqiptar nëpër botë

   

   

  DW: Z.Kraja, para pak ditësh ka pasur një operacion të rëndësishëm nga SPAK, në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit ...

 • Publikohet Barometri social – politik i Shqipërisë 2021

  1 Qershor, 2022

  Barometri socialQendra Shqiptare për Qeverisje të Mirë publikoi sot Barometrin social – politik i Shqipërisë 2021, bazuar në sondazhet e pesë viteve të fundit në të gjithë vendin.

   

  Autorët pohuan se të gjithë anketat bashkohen në pritshmërinë e lartë të qytetarëve për punësim, ndëshkim të korrupsionit dhe fuqizim të institucioneve demokratike. Korrespondenti ynë, Ilirian

  “Barometri Social – Politik i Shqipërisë 2021” ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"