LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • “Pakoja e madhe”, 71 mijë persona me aftësi të kufizuar do të përfitojnë nga 8 mijë lekë

  30 Dhjetor, 2022

  pako71 mijë persona me aftësi të kufizuar do të përfitojë 8000 lekë të reja, si pjesë e “pakos së madhe” të qeverisë për përballimin e krizës nga inflacioni.

  Lajmin e ka bërë me dije kryeministri Rama i cili shkruan se ndihma do të lehtësojnë maksimalisht impaktin e inflacionit të luftës mbi konsumin bazë të kësaj shtrese në muajt e mbetur ...

 • Ja dokumenti që zbulon skemën se si Bordi përllogarit çmimin e naftës

  29 Dhjetor, 2022

  KarburantiTë gjithë janë të interesuar që të dinë mënyrën se si bordi i transparencës përllogarit çmimin final me të cilën qytetarët blejnë naftën, benzinën dhe gazin.

   

  Inside Story tani do të sjellë një format ekskluziv të kësaj përllogaritje, dokumente të cilat deri sot janë mbajtur të fshehta nga Bordi. Ky dokument që shihni, tregon përllogaritjen e çmimit të naftës që ...

 • Studimi i UNDP mbi ndërtimet në Shqipëri: Burimet janë të paqarta, ndërsa oferta e lartë dikton tregun

  24 Dhjetor, 2022

  Çmimet e banesave në Shqipëri krahasuar me vende të tjerëNë Tiranë, Programi për Zhvillim i Kombeve të Bashkuara UNDP publikoi sot një studim sipas të cilit, burimet e kërkesës së madhe për leje të reja ndërtimi janë të paqarta, ndërsa popullsia po zvogëlohet dhe një pjesë e konsiderueshme e banesave janë të lira dhe stoku i tyre është rritur.

   

  Studimi ...

 • Shqipëria firmos kontratë për blerjen e 6 dronëve Bayraktar

  21 Dhjetor, 2022

  ramaNë Tiranë, qeveria shqiptare nënshkroi sot një kontratë me kompaninë turke Baykar, për blerjen prej saj të 6 dronëve ushtarakë Bayraktar. Firmosja u bë gjatë një ceremonia të veçantë në prani të kryeministrit Edi Rama, ministrit të Mbrojtjes Niko Peleshi, si dhe përfaqësuesve të kompanisë turke, përfshirë, drejtuesin e saj ekzekutiv Lütfü Haluk Bayraktar.

   

  “Ne do nënshkruajmë për paketën e ...

 • Shqipëria do të marrë dronë me armë/ Nënshkruhet marrëveshja, brenda 2023 do të vijnë nga Turqia

  21 Dhjetor, 2022

  ramaQeveria shqiptare finalizoi dhe nënshkroi kontratën me kompaninë turke “Bayraktar”, në blerjen e tre dronëve të armatosur, për t’u përdorur në misione ushtarake, policore dhe civile, në funksion të sigurisë kombëtare.

   

  Këta dronë do të mbërrijnë në vendin tonë vitin e ardhshëm. Do të përdoren edhe në luftën kundër krimit e kultivimit të paligjshëm të hashashit si dhe për nevojat ...

 • Zgjidhet sot kreu i ri i SPAK, shtatë kriteret që duhet të plotësojnë kandidatët

  16 Dhjetor, 2022

  SPAKKreu i ri i SPAK do të zgjidhet ditën e sotme.

   

  Zgjedhjet do të mbahen ditën e sotme mes tre kandidatëve Edvin Kondili, Adnan Xholi dhe Altin Dumani.

  Për zgjedhjen e kreut të ri të SPAK KLP-ja do të vlerësojë shtatë kritere tek kandidatët për lëtë pozicion: eksperienca në ndjekjen dosjeve sensitive të korrupsionit dhe krimit të organizuar, eksperiencën dhe aftësitë ...

 • Shqipëri, dënohet me 10 vjet burg, iraniani i akuzuar për terrorizëm

  15 Dhjetor, 2022

  downloadNë Shqipëri, Gjykata e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, dënoi të mërkurën me 15 vite burg, 45 vjeçarin iranian, Bijan Pooladrag, i akuzuar për terrorizëm. Për shkak të gjykimit të shkurtuar, ai do të vuajë 10 vite dënim.

   

  Iraniani u arrestua në tetor të vitit 2020 nën dyshimet se ishte vënë në shërbim të inteligjencës iraniane, dhe se ...

 • Porti i ri tregtar i Durrësit publikohet nga projektuesit dhe autoritetet

  13 Dhjetor, 2022

  Porti i ri i durresitNë Tiranë, autoritetet publikuan sot projektin e portit të ri tregtar të Durrësit. Ai do të vendoset disa kilometra në veri të qytetit, në zonën e quajtur Porto Romano, duke ia shkëputur portit aktual funksionet tregtare.

   

  Në tubimin e sotëm morën pjesë përfaqësues të qeverive të Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut, të cilët u shprehën optimistë ...

 • Parku më i madh ndërkufitar në Europë

  12 Dhjetor, 2022

  ministrat e mjedisit Kumbaro Liburn NurediniMarreveshje nderministrore Shqiperi, Kosove dhe Maqedoni e veriut

   

  Ministrat e mjedisit të Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut kanë frmosur një marrëveshje për parkun më të madh ndërkufitar në europë. Projekti përfshinë parqet kombëtare Korab- Kortnik, parkun e Sharrit dhe të Mavrovës për të cilat do ketë një menaxhim të përbashkët.

  Parku Natyror Korab-Koritnik në Shqipëri, ...

 • Emri, kush e zëvendëson ambasadoren Yuri Kim

  9 Dhjetor, 2022

  yuriNë mbarim të mandatit të ambasadores Yuri Kim Departamenti amerikan i shtetit ka nisur procedurat e zëvendësimit.

   

  Gazetari Top Channel Muhamed Veliu duke iu referuar burimeve diplomatike, thotë se besohet që  zëvendësi ambasadores Kim mund të jetë David Kostelanick. Kostelanick është një njohës i mirë i çështjeve ruse.

  Për momentin ai është këshilltar i stafit ushtarak në Pentagon “US Army Joint ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"