LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Aktiviteti tregtar, rritje modeste në 2014

  29 Janar, 2015

  Shqipëri, eksportet rriten vetëm me 3.6 përqind. Importet me 6.2 përqind. Thellohet deficit tregtar, shkon në 2.4 miliard dollarëAktiviteti tregtar i Shqipërisë gjatë vitit 2014 shënoi një rritje me ritme modeste krahasuar me një vit më parë. Sipas të dhënave të publikuara sot nga Instituti i Statistikave vëllimi i shkëmbimeve tregtare u rrit vetëm me 5.4 përqind

  Ajo që bie në sy është një ritëm i ulët i rritjes së eksporteve, ...

 • Misioni i (pa) mundur për hapjen e dosjeve në Shqipëri

  29 Janar, 2015

  Rindezja e debatit për lustracionin në Shqipëri po komentohet në mënyra të ndryshme. Dy projektligjeve të paraqitura në parlament i është bashkuar dhe një Apel i rreth 100 personaliteteve të njohur europianë.“Shtëpisë së gjetheve”, një ndërtesë e fillimit të viteve ’30 në qendër të Tiranës, realisht i mungojnë këto ditë gjethet. Jo vetëm sepse jemi në stinën e antigjelbërimit, por dhe nga vendimi më i fundit i autoriteteve zyrtare për ...

 • Freedom House: Shqipëria dhe Kosova pjesërisht të lira

  28 Janar, 2015

  Në një vit kur gjendja e lirisë në botë pësoi rënie për të nëntin vit me radhë, Shqipëria dhe Kosova vazhduan të përfshihen në kategorinë e vendeve pjesërisht të lira. Në raportin vjetor të organizatës Freedom House, vlerësimi për Shqipërinë nuk ka ndryshuar, ndërsa Kosova ka shënuar përparim, duke u përfshirë për herë të parë mes vendeve me demokraci elektorale.Gjendja e lirisë në Shqipëri

  Shqipëria vazhdon të ketë të njëjtën shkallë ...

 • Rama: Debati për naftën, i stisur. Çmimi në Shqipëri ka rënë me 20%. “21 janari”, të rihapet dosja

  27 Janar, 2015

  I ftuar në emisionin “Shqip” të Rudina Xhungës, Kryeministri Edi Rama, në intervistën e parë për këtë vit, foli për një sërë çështjesh të aktualitetit. Ai komentoi edhe protestën e opozitës, ndërsa u ndal gjatë tek çështja e çmimit të naftës. Rama tha se është një debat i stisur, pasi sipas tij shqiptarët e paguajnë atë 20% më pak. Sipas tij, asnjë vend i rajonit nuk e ka në strukturë ...

 • Shqipëria, rënie në nivelin e lirisë ekonomike

  27 Janar, 2015

  Liria ekonomike në Shqipëri ka pësuar rënie në krahasim me një vit më parë. Në raportin vjetor për Indeksin e Lirisë Ekonomike në botë, botuar nga Fondacioni Heritage në bashkëpunim me gazetën Wall Street Journal, thuhet se rënia për Shqipërinë i atribuohet dobësimit të lirisë në biznes, asaj fiskale dhe në investime. Por vlerësimet më të ulta, Shqipëria i ka në drejtim të korrupsionit dhe të drejtës së pronës.

  Shqipëria ...

 • Protesta për çmimin e karburantit. Pas thirrjes së opozitës, makinat u fikën në rruge për 5 minuta

  26 Janar, 2015

  Partia Demokratike i angazhoi qytetarët në një protestë kundër taksave të larta, që sipas saj, pengojnë uljen e çmimit të naftës, njësoj si në vendet e tjera europiane. Ora 11:00 e gjeti ne proteste edhe kryetarin Lulzim Basha, bashke me ish-kryetarin Sali Berisha. Ata zbriten nga makina tek ish-hotel “Dajti”, ne nje kryqezim ku u vune re pak levizje gjate 5 minutave te protestes me makine fikur.

  Nje forme e ...

 • Sistemi i patentave me pikë, në mars hyn në fuqi sistemi i ri i ndëshkimit për shkeljen e rregullores

  23 Janar, 2015

  Brenda muajit mars pritet të hyjë në fuqi sistemi i patentës me pikë, e cila do të bazohet në një menyre te re vlerësimi të shkeljeve që kryejnë drejtuesit e automjeteve përmes heqjes së pikëve për çdo kundravajtje. Ministria e Transporteve sqaron se pikët e patentës në total janë 20. Ndërsa sistemi i pikëve përcakton 61 shkelje të cilat në fakt janë masat që merren kur rrezikon pezullimin e patentës, ...

 • Mashtrim me cilësinë e karburanteve, gjoba 61 pikave të shitjes

  22 Janar, 2015

  61 pika të tregtimit të karburantit me pakicë janë gjobitur nga Inspektoriati Qendror Teknik pasi u shesin konsumatorëve naftë jashtë standardeve të cilësisë apo për shkak të mungesës së dokumentacionit tekniko-ligjor. IQT ka publikuar listën e këtyre subjekteve dhe vlerën përkatëse të gjobës, e cila varion në masën më ekstreme nga 2 000 000 lekë për pikat e karburantit që mashtrojnë konsumatorët me treguesit e cilësisë, deri në 100 000 ...

 • Karburantet, Autoriteti i Konkurrencës heton tregun. Dyshime për oligopol

  21 Janar, 2015

  Debati për tregun e karburanteve pritet të marrë të tjera përmasa gjatë ditëve në vijim. Shumë shpejt Autoriteti i Konkurrencës mund të marrë vendimin përfundimtar për një hetim të nisur disa muaj më parë, saktësisht në maj të vitit të kaluar në tregun e karburanteve, pas dyshimeve për shkelje të konkurrencës.Afati i hetimit të thelluar, sipas vendimit të institucionit të konkurrencës, ka qenë tre muaj dhe ka mbaruar tashmë prej ...

 • Edhe edukim kundër aksidenteve, vrasin më shumë se çdo krim tjetër

  21 Janar, 2015

  T’i bëjmë të gjithë ta kuptojnë se rregullat janë aty për të na mbrojtur jetën, jo për të na kufizuar lirinë. Me kete apel ministri i Brendshem Saimir Tahiri deklaroi çeljen e nje fushate intesive e ndergjegjesuese per qytetaret, si drejtues mjetesh apo edhe kalimtare, te cilet sa here nuk respekojne rregullat e qarkullimit rrezikojne jeten e tyre.

  Ministri Tahiri tha se numri i jeteve te humbura nga aksidetet eshte ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"