LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Vjosa kërcënon jetën e njerëzve, operacione shpëtimi për banorët e rrethuar nga uji

  2 Shkurt, 2015

  Situata në jug të vendit është duke u rënduar gjithmonë e më shumë për shkak të përmbytjeve. Reshjet e shiut rrisin në çdo orë nivelin e lumit Vjosa që ka arritur në shifra rekord në këto 50 vitet e fundit. Janë me mijëra personat që kanë lënë banesat e tyre ndërsa dhjetëra persona kanë kërkuar ndihmën e policisë, ushtrisë dhe emergjencave civile për të shpëtuar veten.

  Në Memaliaj, në Darzezë, ...

 • Parlamenti shqyrton Gjykatën e Lartë dhe KQZ-në

  30 Janar, 2015

  Deputetët e majtë rrëzuan mbrëmë në parlament dekretet e presidentit Bujar Nishani për ligjin e Gjykatësë së Lartë dhe të ligjit tjetër për Kontrollin e Lartë të Shtetit. Ata pohuan se ligji i ri për Gjykatën e Lartë, që presidenti e ktheu për rishqyrtim, rrit transparencën dhe zgjedhjen me meritë të gjyqtarëve.Ligjvënësit e shumicës theksuan se aktualisht nuk dihet se si dhe mbi çfarë vlerësimesh presidenti zgjedh antarët e Gjykatës ...

 • Feka doli më 20 janar nga Rinasi, hetim lëvizjeve, pyeten eprorët

  30 Janar, 2015

  Efektivi i Forcave të Armatosura ka lënë Aeroportin e Rinasit në datën 20 janar të këtij viti. Këtë informacion u kanë dhënë specialistët e Policisë Kufitare ekspertëve që po merren me hetimet rreth aktivitetit të Sokol Fekës.Nga ana tjetër, prokuroria është shprehur se momentalisht ndodhet në pritje të palës spanjolle dhe nëse ajo do të kërkojë nisjen e hetimeve në Shqipëri, për sa i përket trafikut të drogës, do të ...

 • Majori shqiptar në trafik droge

  30 Janar, 2015

  Instruktori i bazës ajrore të Farkës në Tiranë, Sokol Feka, dyshohet të ketë mbetur i vdekur në Spanjë ku dje është rrëzuar një helikopter i cili transportonte sasira të mëdha marijuhanë. Feka ishte në radhët e ushtrisë prej 18 viteshNjë major i ushtrisë shqiptare, dyshohet të jetë i përfshirë në një trafik droge. Instruktori i bazës ajrore të Farkës, Sokol Feka, rezulton të jetë, sipas të dhënave të deritanishme, një ...

 • Kontrolli i cilësisë së karburanteve, laborator i ri analizash në IQT

  29 Janar, 2015

  Në një kohë kur palët vijojnë debatet për çmimin e karburanteve, cilësia e tyre mbetet ende problematike. Gjatë vizitës në Inspektoratin Qendror Teknik, tashmë me një godinë të rikonstruktuar dhe investime në laboratorin teknologjik, kryeministri Edi Rama u angazhua për përmirësim rrënjësor të cilësisë dhe kontrollit të të gjitha pikave të shpërndarjes.

  Nëpërmjet një investimi prej 55 milionë lekë, laboratori me pajisjet moderne, kryen testimin e naftës ...

 • Aktiviteti tregtar, rritje modeste në 2014

  29 Janar, 2015

  Shqipëri, eksportet rriten vetëm me 3.6 përqind. Importet me 6.2 përqind. Thellohet deficit tregtar, shkon në 2.4 miliard dollarëAktiviteti tregtar i Shqipërisë gjatë vitit 2014 shënoi një rritje me ritme modeste krahasuar me një vit më parë. Sipas të dhënave të publikuara sot nga Instituti i Statistikave vëllimi i shkëmbimeve tregtare u rrit vetëm me 5.4 përqind

  Ajo që bie në sy është një ritëm i ulët i rritjes së eksporteve, ...

 • Misioni i (pa) mundur për hapjen e dosjeve në Shqipëri

  29 Janar, 2015

  Rindezja e debatit për lustracionin në Shqipëri po komentohet në mënyra të ndryshme. Dy projektligjeve të paraqitura në parlament i është bashkuar dhe një Apel i rreth 100 personaliteteve të njohur europianë.“Shtëpisë së gjetheve”, një ndërtesë e fillimit të viteve ’30 në qendër të Tiranës, realisht i mungojnë këto ditë gjethet. Jo vetëm sepse jemi në stinën e antigjelbërimit, por dhe nga vendimi më i fundit i autoriteteve zyrtare për ...

 • Freedom House: Shqipëria dhe Kosova pjesërisht të lira

  28 Janar, 2015

  Në një vit kur gjendja e lirisë në botë pësoi rënie për të nëntin vit me radhë, Shqipëria dhe Kosova vazhduan të përfshihen në kategorinë e vendeve pjesërisht të lira. Në raportin vjetor të organizatës Freedom House, vlerësimi për Shqipërinë nuk ka ndryshuar, ndërsa Kosova ka shënuar përparim, duke u përfshirë për herë të parë mes vendeve me demokraci elektorale.Gjendja e lirisë në Shqipëri

  Shqipëria vazhdon të ketë të njëjtën shkallë ...

 • Rama: Debati për naftën, i stisur. Çmimi në Shqipëri ka rënë me 20%. “21 janari”, të rihapet dosja

  27 Janar, 2015

  I ftuar në emisionin “Shqip” të Rudina Xhungës, Kryeministri Edi Rama, në intervistën e parë për këtë vit, foli për një sërë çështjesh të aktualitetit. Ai komentoi edhe protestën e opozitës, ndërsa u ndal gjatë tek çështja e çmimit të naftës. Rama tha se është një debat i stisur, pasi sipas tij shqiptarët e paguajnë atë 20% më pak. Sipas tij, asnjë vend i rajonit nuk e ka në strukturë ...

 • Shqipëria, rënie në nivelin e lirisë ekonomike

  27 Janar, 2015

  Liria ekonomike në Shqipëri ka pësuar rënie në krahasim me një vit më parë. Në raportin vjetor për Indeksin e Lirisë Ekonomike në botë, botuar nga Fondacioni Heritage në bashkëpunim me gazetën Wall Street Journal, thuhet se rënia për Shqipërinë i atribuohet dobësimit të lirisë në biznes, asaj fiskale dhe në investime. Por vlerësimet më të ulta, Shqipëria i ka në drejtim të korrupsionit dhe të drejtës së pronës.

  Shqipëria ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"