LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Dy vite nga vrasja e Kacifas/ Zv/ministri i Jashtëm grek homazhe dhe lule tek varri

  28 Tetor, 2020

  Zv. ministri i jashtëm i Greqisë Kostas VllasisZv. ministri i jashtëm i Greqisë Kostas Vllasis gjatë vizitës në Bularat para ceremonisë zyrtare ka vizituar familjarë të Kostandinos Kacifas si dhe varrin e tij.

  Ndërkohë gjatë ceremonisë Z. Vllasis iu drejtua popullsisë së minoritetet grek në Shqipëri për të siguruar mbështetjen e Athinës.

  “Është e vështirë të gjesh fjalë për ...

 • Përkujtohen ushtarët grekë/ Në ceremonitë e varrezave të Bularatit dhe Këlcyrës edhe zyrtarë të Athinës

  28 Tetor, 2020

  grekosCeremonia zyrtare që u mbajt në Bularat për të rënët e luftës italo-greke u shoqërua nga fjalime të autoriteteve vendore ku merrte pjesë prefekti i qarkut të Gjirokastrës, autoritete të larta të ushtrisë shqiptare gjithashtu autoritete vendore dhe zv. ministri i jashtëm grek Kostandinos Vllasis.

  Ky i fundit më parë ka vizituar familjarë të Kostandino Kacifas si edhe varrin ...

 • COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1278 testime, 284 raste të reja , 7 humbje jete dhe 103 të shëruar

  27 Tetor, 2020

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 1278 testime, nga të cilët 284 qytetarë kanë rezultuar pozitivë,  gjegjesisht janë të prekur nga virusi SARS-COV2.

  Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një infermiere 50 vjeçare nga Elbasani një mjek 64 ...

 • COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1304 testime, 288 raste të reja, 3 humbje jete dhe 51 të shëruar

  26 Tetor, 2020

  Tabela-26-TetorMinistria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 1304 testime, nga të cilët 288 qytetarë kanë rezultuar pozitivë, gjegjesisht jane të prekur nga virusi SARS-COV2.

  Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 50 vjeçar nga Lezha, një 56 vjeçare nga Tirana, një 88 vjeçar nga Tropoja.

  Rastet pozitive ...

 • Studimi i “The Lancet” për sistemin shëndetësor, ja ku renditet Shqipëria

  26 Tetor, 2020

  MesuringRevista mjekësore “The Lancet”, ka publikuar një renditje të sistemeve shëndetësore të 204 vendeve të ndryshme të globit, bazuar mbi 42 kritere, teknike, të gjitha të bazuara në efektshmërinë e trajtimeve mjekësore. Sipas prestigjiozes, kjo është e vetmja mënyrë shkencore për të matur cilësinë e sistemit shëndetësor të një vendi.

  Ndryshe nga sa mund të pritej dhe kundër perceptimit, Shqipëria ...

 • COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1315 testime, 299 raste të reja, 4 humbje jete dhe 106 të shëruar

  25 Tetor, 2020

  tabela 25 tetorMinistria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 1315 testime, nga të cilët 299 qytetarë kanë rezultuar pozitivë, gjegjësisht janë të prekur nga virusi SARS-COV2.

  Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:184 raste në Tiranë, 23 raste në Korçë,12 raste në Vlorë, 11 ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 1329 testime, 302 raste të reja, 2 humbje jete dhe 82 të shëruar

  24 Tetor, 2020

  riskMinistria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 1329 testime, nga të cilët 302 qytetarë kanë rezultuar pozitivë  gjegjësisht janë të prekur nga virusi SARS-COV2.

   Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 77 vjeçar dhe një 80 vjeçare nga Tirana, një 80 vjeçar nga Fier, ...
 • Ministria e Shëndetësisë: 1412 testime, 306 raste të reja, 4 humbje jete dhe 71 të shëruar

  23 Tetor, 2020

  Tabela 23 tetorMinistria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 1412 testime, nga të cilët 306 qytetarë kanë rezultuar pozitivë  gjegjësisht janë prekur nga virusi SARS-COV2.

  Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 21 vjeçar nga Elbasani me disa sëmundje bashkëshoqëruese, i cili po trajtohej në ...

 • BB: Shqipëria e Kosova me rënien më të fortë ekonomike në Ballkan pas Malit të zi

  22 Tetor, 2020

  WBGBanka Botërore ka rishikuar në ulje vlerësimet e saj për rritjen ekonomike të Ballkanit Perëndimor, si pasojë e ndikimit të pandemisë së COVID 19-ës, duke folur për një recesion të thellë të rajonit. “Aktiviteti ekonomik në Ballkan, parashikohet të tkurret me 4.8 % në 2020, ose – 1.7 pikë përqindje nën parashikimin e bërë në Raportin e Rregullt Ekonomik ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 1405 testime, 302 raste të reja, 3 humbje jete dhe 54 të shëruar

  22 Tetor, 2020

  Tabela-22-TetorMinistria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 1405 testime, nga të cilët 302 qytetarë kanë rezultuar pozitivë  gjegjësisht janë prekur nga virusi SARS-COV2.

  Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 62 vjeçar dhe një 80 vjeçar nga Tirana, një 63 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"