LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ministria e Shëndetësisë: 85 të shëruar, 171 raste të reja dhe 4 humbje jete

  12 Tetor, 2020

  covid tabelaMinistria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 952 testime , nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 171 qytetarë .

  Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 41 raste në Tiranë, 18 raste në Durrës, 14 raste në Lushnje, 11 raste në Fier, 8 raste në Librazhd, 7 ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 89 të shëruar, 167 raste të reja dhe 2 humbje jete

  9 Tetor, 2020

  covid 19 përditsimiMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se në 24 orët e fundit janë kryer 932 testime , nga të cilët 167 qytetarë kanë rezultuar pozitivë .

  Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 74 vjeçare nga Korça dhe një 78 vjeçare nga Tirana.

  Rastet pozitive të konfirmuara në ...

 • Përballja Rama-Meta/ Ngjela: Përplasje me mendësi komuniste

  9 Tetor, 2020

  NgjelaAvokati Spartak Ngjela për përplasjen Rama-Meta, tha në Open se përplasja e tyre është me mendësi komuniste. “Kjo përplasje është me mendësi  komuniste. Ky është një debat që merret me individin, pra ka psikologji komuniste.

  Kështu merrej edhe komunizmi. Merrej me individin. Sokrati ka thënë, intelektualët debatojnë për idetë, shtresa e mesme për eventet, ngjarjet, kurse injorantët merren me ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 169 raste të reja, 4 humbje jete dhe 100 të shëruar

  8 Tetor, 2020

  masat kunder covidMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se në 24 orët e fundit, janë kryer 971 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 169 qytetarë .

  Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 62 vjeçar, një 66 vjeçare nga Lezhanjë 67 vjeçare dhe një 80 vjeçar nga ...

 • “Shqiptarët i pret një dimër i vështirë”/ Pandemia, mjeku Dasho: Shumë jetë do të kenë nevojë të shpëtohen

  8 Tetor, 2020

  erion-dasho-infektivSpecialisti i Shëndetit Publik Erion Dasho në një status në facebook thotë se 80% deri 85% e pacientëve me COVID shërohen vetë, ndërsa shton se “Detyra e mjekut të mirë të familjes është t’i monitorojë me kujdes, të mos u japë medikamente të panevojshme dhe t’u rekomandojë shtrimin në spital kur kanë komplikacione”.

  Dasho sjell në vëmendje se ...
 • Várhelyi: Shqipëria më pranë se kurrë hapjes së negociatave

  8 Tetor, 2020

  Olivér VárhelyiKryerjen e reformës zgjedhore dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese, Komisioneri i Zgjerimit, Olivér Várhelyi i sheh si test për Shqipërinë këtë vit. Të mërkurën ai vizitoi disa orë Tiranën.

  Vlerësim i progresit të deritanishëm për reformat, mbështetje e përforcuar nga BE, inkurajim për të plotësuar kushtet e Këshilit Evropian dhe Bundestagut gjerman! Në këto tri drejtime u përqendruan mesazhet që ...

 • Nuk ka qetësi, shënohen 5 lëkundje tërmeti gjatë natës

  8 Tetor, 2020

  termetiGjatë natës janë shënuar pesë lëkundje tërmeti, ku si epiqendër kanë pasur Detin Adriatik.

  Lëkundjet kanë pasur magnituda të ndryshme ku lëkundjet më të fuqishme ka qenë me magnitudë 4.6 të shkallës rihter, e shënuar pak pas mesnate. Lëkundjet e tjera ishin me magnituda: 3.6; 2.6; 2.6; 4.2.

  Kujtojmë që lëkundja më e fuqishme kishte thellësi 10 km dhe u ...

 • Shqipëria notë verbale për fyerjet e Vulin, Serbia përgjigjet me notë proteste ndaj Tiranës

  8 Tetor, 2020

  Vulin RamaNotës verbale të Tiranës Zyrtare, Beogradi iu përgjigj me notë proteste.

  Ministria e jashtme serbe ka thirrur ambasadorin e Shqipërisë atje, Ilir Boçka për t’ia dorëzuar një notë proteste lidhur me deklaratat e bëra gjatë takimit të të dy qeverive, asaj të Kosovës dhe Shqipërisë më 2 tetor në Tiranë, për heqjen e kufirit mes këtyre dy të ...

 • KE Shqipërisë: Progres në reforma, korrupsioni mbetet problem shqetësues

  7 Tetor, 2020

  BEKomisioni i BE-së vlerëson, se Shqipëria ka përparim vendimtar drejt hapjes së negociatave. Komisioneri Várhelyi, e kushtëzoi hapjen zyrtare të negociatave të pranimit me bërjen funksionale të Gjykatës Kushtetuese.

  Lajmi i mirë vjen nga komisioneri i zgjerimit, Olivér Várhelyi. Ai e dha këtë lajm kur paraqiti  në Bruksel, të martën ( 06.10) raportin vjetor për progresin në zbatimin e reformave ...

 • Komisioni Europian vlerëson përparimin e Shqipërisë në rrugën e integrimit

  6 Tetor, 2020

  Olivér VárhelyiKomisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin Olivér Várhelyi, deklaroi sot se Shqipëria ka përparuar në objektivat për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me Bashkimin Europian dhe është bërë gati për konferencën e parë ndërqeveritare.

  Komisioneri Várhelyi i bëri këto komente teksa paraqiti sot Paketën e Zgjerimit 2020 dhe Planin Ekonomik dhe të Investimeve për Ballkanin Perëndimor.

  Komisioni Europian pritet të hapë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"