LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Gërdeci, i hapet rruga gjykimit të ish ministrit Mediu

  7 Prill, 2023

  gerdeciNë Shqipëri, Gjykata e Posaçme kundër Krimit të organizuar dhe Korrupsionit, pranoi sot kërkesën e Prokurorisë për gjykimin e ish ministrit të Mbrojtjes Fatmir Mediu.

   

  Prokuroria e posaçme rihapi çështjen ndaj zotit Mediu, pas kërkesës së familjes Durda, e cila humbi një fëmijë nga shpërthimi në depon e municioneve në Gërdec, ku mbetën të vrarë 26 persona, ndërsa mbi 250 ...

 • Tiranë: Banka Botërore nis programin e ri të partneritetit

  6 Prill, 2023

  Emanuel Salinas RamaShqipëri: Banka Botërore nis programin e ri të partneritetit. Për të fituar sfidën e zbrazjes së vendit nga emigrimi, BB angazhohet të përmirësojë shëndetësinë, arsimin, mbrojtjen sociale dhe shërbimet publike.

   

  Projekte zhvillimi që hapin më shumë vende pune, përdorim më të mirë të kapitalit njerëzor, rritje të qëndresës ndaj fatkeqësive natyrore dhe nxitje të digjitalizimit janë drejtimet kryesore ...

 • Intervistë me ambasadoren amerikane në Tiranë, Yuri Kim

  5 Prill, 2023

  Yuri KimAmbasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim tha gjatë një interviste për Zërin e Amerikës se është përgjegjësia e qeverisë dhe e udhëheqësve politikë, që të sigurohen për të kuptuar dhe për t’iu përgjigjur shqetësimeve që janë shprehur nga ODIHR-i në lidhje me zgjedhjet e kaluara. Kjo, tha ambasadorja, përfshin edhe krijimin e listave dhe ofrimin e kandidatëve me ...

 • Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, Balla: Është prekur siguria kombëtare, duhet të kishte dalë dhe t’i sqaronte këto çështje

  31 Mars, 2023

  BallaKreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka reaguar në lidhje me financimet dhe pagesat e dyshimta të Monika Kryemadhit nga kompani off shore të kontrolluara nga biznesmenë rusë të naftës.

   

  Balla shprehet se përfshirja e një prej politikanëve të vendit tonë në financime ruse prek sigurinë kombëtare.

  Kryemadhi duhej të kishte dalë që në mëngjes dhe të sqaronte këtë ...

 • Ç’po ndodh me temperaturat në vend? Parashikimi nga Meteoalb

  30 Mars, 2023

  motiDita e sotme do karakterizohet nga temperatura disi më të larta nga ditët e kaluara, ku përmirësimi është vënë re që në orët e para të mëngjesit.

  Sipas meteorologut Hakil Osmani i cili ishte në një lidhje direkte me “Breaking” në Top News, u shpreh se temperaturat në ditët në vazhdim do përsojnë një rritje ku do jenë temperature pranë ...

 • “PD në situatë kaotike”, Alibeaj për kandidatët: Rama zvarriti procesin gjyqësor, Berisha zaptoi selinë e PD dhe çdo degë!

  28 Mars, 2023

  AlibeajTeksa Partia Socialiste, por edhe koalicioni Meta-Berisha, kanë depozituar listat e kandidatëve për kryetar bashkie dhe këshilltarë bashkiakë në të 61 bashkitë, Partia Demokratike e Enkelejd Alibeajt është ende e paqartë se në sa bashki do të kandidojë për zgjedhjet vendore të 14 majit.

  Përmes një konference për mediet, Alibeaj shprehet se PD-ja ndodhet në një situatë kaotike dhe përgjegjës  ...

 • Bisedimet Shqipëri-Greqi/ Klima pozitive, pritet vetëm dhënia e lejes nga dy presidentët

  22 Mars, 2023

  RamaKryeministri Rama mbyll sot vizitën e tij zyrtare në Greqi, pas takimeve me kryeministrin Kyriakos Mitsotakis, presidenten e vendit dhe kreun e parlamentit.

   

  Gazetari i Top Channel Artur Bibe raportoi pas takimit të zhvilluar me palëve se ishte një vizitë me klimë pozitive politike.  Dy palët janë më afër se kurrë për adresimin dhe zgjidhjen e një sërë problemesh që ...

 • Mbipeshkimi dhe ndotja dëmtojnë habitatin detar të Shqipërisë

  22 Mars, 2023

  MbipeshkimiNë bregdetin shqiptar, ndotja e ujërave dhe peshkimi pa kriter ka sjellë rënien e sasisë së peshkut dhe dëmtimin e gjallesave detare, ndërsa Ministria e Bujqësisë thotë se po merr masat e duhura për të minimizuar dëmet. Në bregdetin shqiptar, ndotja e ujërave dhe peshkimi pa kriter ka sjellë rënien e sasisë së peshkut dhe dëmtimin e gjallesave detare, ...

 • Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

  22 Mars, 2023

  polarizimi politik BallkanNë Tiranë, polarizimi politik vlerësohet nga studiuesit si një dukuri, që frenon fuqizimin e demokracisë. Akademikë perëndimorë dhe vendas theksuan gjatë një konference të Institutit Shqiptar për Studime Ndërkombëtare, që shembuj si Rusia tregojnë shumë mbi rrezikun rrëshqitjes në autokraci.

   

  Akademiku i njohur Wolfgang Merkel theksoi sot gjatë konferencës në Tiranë se polarizimi politik është një sfidë e ...

 • Autoritetet e Shqipërisë përshëndesin pajtimin Kosovë-Serbi mbi zbatimin e planit europian

  20 Mars, 2023

  Presidenca e ALBNë Shqipëri autoritetet më të larta të vendit përshëndetën pajtimin e arritur në Ohër, mes Kosovës dhe Serbisë për zbatimin e planit europian, duke falenderuar njëkohësisht Bashkimin europian dhe Shtetet e Bashkuara për angazhimn e tyre të fortë.

   

  Presidenti Bajram Begaj deklaroi se “ky dakordësim është një garanci më shumë për paqen, stabilitetin dhe të ardhmen e rajonit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"