LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ministria e Shëndetësisë: 2993 testime, 493 raste të reja, 6 humbje jete dhe 557 të shëruar

  28 Mars, 2021

  Tabela 28 marsMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 2993 testimeve, 493 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki:  141 raste në Tiranë, 37 raste në Shkodër, 29 raste në Elbasan, 28 raste në Fier, 20 raste në Berat, 19 raste në  Vlorë, 16 raste në Gjirokastër, 15 raste Sarandë, 14 ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 2794 testime, 472 raste të reja, 13 humbje jetë dhe 567 të shëruar

  25 Mars, 2021

  kujdesMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 2794 testimeve 472 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki: 140 raste në Tiranë, 28 raste në Shkodër, Fier, 27 raste në Durrës, 17 raste në Gjirokastër, 14 raste në Korçë, Kukës, 13 raste në Kurbin, Lezhë, Berat, 12 raste në Vlorë, 11 raste në ...

 • PE, raport pozitiv për Shqipërinë, Santos: Vendi në rrugën e duhur për procesin e anëtarësimit në BE

  25 Mars, 2021

  Isabel SantosEurodeputetja dhe raportuesja për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Isabel Santos, tha se raporti i Parlamentit Europian për Shqipërinë është pozitiv, ndërsa vendi e meriton përparimin në rrugën e integrimit në BE.

  Në një intervistë për “European Western Balkan”, Santos thekson se “besoj se fakti që në raport ne mbështesim caktimin e konferencës së parë ndërqeveritare, është një sinjal ...

 • Shqipëri: Nis fushata zgjedhore, Presidenti Meta dhe diplomatët perëndimorë thirrje për maturi qytetare

  25 Mars, 2021

  PS PDPartitë politike nisin sot zyrtarisht në Shqipëri fushatën zgjedhore për parlamentin e ri.

  Garuesit kryesorë, socialistët dhe demokratët e opozitës, po zhvillojnë tubimet hapëse në dy sheshet më të mëdha të kryeqytetit, duke zbatuar rregullat e pandemisë.

  Socialistët po kërkojnë mandatin e tretë qeverisës, duke thënë se kanë punuar mirë dhe kanë plane të reja për zhvillim.

  Ndërsa demokratët vijnë pas ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 2475 testime, 448 raste të reja, 15 humbje jetë dhe 696 të shëruar

  24 Mars, 2021

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 2475 testimeve , 448 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki: 113 raste në Tiranë, 30 raste në Shkodër, 28 raste në Gjirokastër, 26 raste në Durrës, , 23 raste në Korçë, 20 raste në Fier, 19 raste në Sarandë, 18 raste në Librazhd, ...

 • Rasti Doshi, Qeveria: Thirrjet e ambasadores Kim nuk janë për PS

  24 Mars, 2021

  kim doshi ramaNë Shqipëri ambasadorja amerikane Yuri Kim, i bëri thirje dje forcave politike, që të kundërshtonin publikisht rikandidimin e deputetit Tom Doshi në zgjedhjet e 25 Prillit. Por ndërsa deklarata e saj u pa gjerësisht si një referencë ndaj Partisë socialiste, sipas kryeministrit Edi Rama, thirrja e ambasadores Kim nuk ka të bëjë me partinë që ai drejton

  Në ...

 • KTE: Mbeten në fuqi të njëjtat masa për dy javë

  24 Mars, 2021

  KTEKomiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të mbeten në fuqi të njëjtat masa për kufizimin e përhapjes së COVID19 edhe për dy javët e ardhshme.
  “Pavarësisht uljes së indikatorëve, ato përsëri mbeten në nivelin që të sugjerojnë që situata vazhdon të jetë një situatë delikate dhe jo një situatë me të cilën duhet të jemi të kënaqur. Prandaj ...

 • COVID 19, Shqipëria do të marrë vaksinën kineze Coronavac

  23 Mars, 2021

  CoronavacShqipëria do të furnizohet dhe me vaksinën kineze Coronavac, ose e njohur ndryshe dhe si Sinovac, emri I kompanisë që e ka prodhuar. Qeveria shqiptare ka miratuar një Akt të posaçm Normativ, i publikuar të martën në Fletoren Zyrtare, ku bëhet e ditur marrëveshja e arritur me “distributorin e autorizuar “Keymen Ilaç Sanayi ve ticaret”A.Ş., për furnizimin e Republikës ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 2174 testime, 303 raste të reja, 11 humbje jetë dhe 651 të shëruar

  23 Mars, 2021

  kujdesMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 2174 testimeve, 303 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki: 112 raste në Tiranë, 21 raste në Shkodër, 17 raste në Gjirokastër, 14 raste në Kavajë dhe Mirditë, 10 raste në Durrës dhe Elbasan, 8 raste në Tropojë, Vlorë, 7 raste në Fier, Devoll, ...

 • “Sa më shpejt bisedimet e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut”/ Varhelyi takon ministrin e Jashtëm gjerman

  22 Mars, 2021

  Varhelyi MassKomisioneri për Zgjerimin në BE, Oliver Varhelyi, ka zhvilluar një bisedë me ministrin e Jashtëm gjerman, Heiko Mass.

  Mësohet se në foks të diskutimit ka qenë procesi i zgjerimit të Ballkanit Perëndimor, ku është folur edhe për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

  Ndërkohë me anë të një statusi në “Twitter” Varhlyi shprehet se bisedimet e pranimit me Shqipërinë dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"