LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ministria e Shëndetësisë: 158 raste të reja, 3 humbje jete dhe 140 të shëruar

  6 Tetor, 2020

  whoMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se në 24 orët e fundit janë kryer 905 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 158 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

  Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 214 pacientë, 15 në terapi intensive nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.

  Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 144 raste të reja, 4 humbje jete dhe 150 të shëruar

  5 Tetor, 2020

  masat kunder covidMinistria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 912 testime, nga të cilët kanë rezultuar 144 qytetarë pozitivë  me virusin Sars-Cov2.

  Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, mjeku 72 vjeçar nga Skrapari, një 62 vjeçar nga Fieri dhe 2 qytetarë nga Tirana : ...

 • Akuzat e ministrit serb për UÇK-në, Rama: Kriminelët e luftës janë në Beograd

  5 Tetor, 2020

  RamaNë Shqipëri kryeministri Edi Rama ju kundërpërgjigj sot akuzave të ministrit serb të Mbrojtjes Aleksandar Vulin ndaj Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, UÇK, duke deklaruar se “kriminelët e luftës janë në Beograd”.

  Polemikat u nxitën nga një reagimi i ashpër i ministrit serb, pas mbledhjes së përbashkët mes Qeverisë shqiptare dhe asaj të Kosovës, dy ditë më parë, ku palët ranë ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 149 raste te reja, 4 humbje jete dhe 139 të shëruar

  4 Tetor, 2020

  riskMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se në 24 orët e fundit janë kryer 963 testime , nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 149 qytetarë.

  Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 73 vjeçar nga Durrësi, një 77 vjeçar nga Shkodra, dhe 2 qytetarë nga Tirana : një ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 152 raste të reja, 3 humbje jete dhe 194 të shëruar

  3 Tetor, 2020

  masat kunder covidMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se në 24 orët e fundit, janë kryer 1008 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 152 qytetarë të prekur nga virusi Sars-Cov2.

  Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki :

  45 raste në Tiranë, 20 në Korçë, 9 në Shkodër, nga 8 raste në ...

 • Firmoset marrëveshja/ Nënsekretari Krach: Skavica projekt historik, do të sjellë energji të pastër në Shqipëri

  3 Tetor, 2020

  hec marveshjaNënsekretari i Shtetit të SHBA për Zhvillimin Ekonomik, Energjinë dhe Mjedisin ka mbërritur në Tiranë Keith Krach ka nënshkruar marrëveshjen për ndërtimin e HEC-it të Skavicës.

  Në fjalën e tij ai tha se rritja e investimeve amerikane në Shqipëri, do krijojë vende të reja pune, ndërsa e quajti Skavicën një projekt historik.

  “Është nder të jem këtu, zoti Rama ...

 • Mbledhja e qeverive/ Rama: Durrësi, port i përbashkët mes Shqipërisë e Kosovës në funksion të gjithë rajonit (marrëveshjet e tjera)

  2 Tetor, 2020

  Bashke pa kufijDitën e sotme (2 tetor) po zhvillohet mbledhja e përbashkët e Shqipërisë dhe Kosovës në Tiranë.

  Tashmë gjithçka është gati, kryeministri Hoti ka mbërritur në Tiranë ku u zhvillua ceremonia e pritjes në Pallatin e Kongreseve.

  Kjo është mbledhja e 6 e qeverive e cila më herët ishte parashikuar në Shkodër.

  Kryeministri Edi Rama në fjalën e tij ...

 • Partia e Abazoviç merr hapin e parë kundër filoserbëve: Nuk abrogojmë ligjin që ndalon Kishën Serbe

  2 Tetor, 2020

  DritanPak ditë përpara se të miratohet qeveria e re në Mal të Zi, nga mazhoranca ku shumicën e kanë forcat filoserbe, partia URA e Dritan Abazoviçit, ka marrë një tjetër vendim që ndal revanshizmin nacionalist serb.

  Jo me gojën e Dritan Abazoviçit, por të nënkryetarit të partisë URA, Filip Adziç, kjo forcë politike, pjesë e mazhorancës së re ka bërë ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 230 të shëruar, 157 raste të reja dhe 1 humbje jete

  1 Tetor, 2020

  masat kunder covidInstituti i Shëndetit Publik informon se në 24 orët e fundit, janë kryer mbi 1000 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 157 qytetarë të prekur nga virusi Sars-Cov2.

  Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në: 75 raste në Tiranë, 10 në Korçë, nga 9 raste në Durrës, Berat, nga 6 raste në ...

 • BERZH, ekonomia e Shqipërisë në 2020, do bjerë në -9%, e Kosovës -5%

  1 Tetor, 2020

  repBanka europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) vlerëson se ekonomia shqiptare do të bjerë në -9 përqind në 2020. Shqipëria dhe Mali i Zi, sipas një raporti të publikuar sot nga BERZH, janë dy vendet që po e ndjejnë më shumë goditjen e COVID-19 në rajonin e Ballkanit. Kosova, së bashku me Bosnjen, dhe Maqedoninë e Veriut, pritet të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"