LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Dialogu ShBA – Shqipëri, intervistë me Zv/Ndihmës Sekretarin Gabriel Escobar

  26 Tetor, 2022

  EscobarNë Departamentin e Shtetit është duke u zhvilluar në këto momente dialogu strategjik midis qeverisë së Shteteve të Bashkuara dhe qeverisë Shqiptare. Në takimin mes dy qeverive marrin pjesë përfaqësues nga një sërë institucionesh qeveritare. Zëvendës-Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar, që mbulon politikën amerikane për Ballkanin Perëndimor, bisedoi pak para fillimit të takimit me ...

 • BB: Ekonomitë e Ballkanit po vuajnë ndikimet e luftës në Ukrainë dhe rritjes së çmimeve

  25 Tetor, 2022

  bb ballkaniNjë raport periodik i Bankës Botërore, i publikuar sot, vë në dukje se ekonomitë e vendeve të Ballkanit Perëndimor vijojnë të ndikohen nga lufta në Ukrainë, rritja e mprehtë e çmimeve të energjisë dhe ngadalësimi i rritjes globale.

   

  “Ndërsa rritja në gjysmën e parë të vitit 2022 rezultoi relativisht e fuqishme, është e qartë se rajoni tani po shkon ...

 • Von der Leyen viziton Ballkanin Perëndimor

  25 Tetor, 2022

  Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der LeyenBashkimi Evropian ka përsëritur se lidhjet me vendet e Ballkanit Perëndimor i sheh me një rëndësi të veçantë dhe ka ritheksuar gatishmërinë që ato lidhje të forcohen.

   

  Në të njëjtën kohë, BE-ja është shprehur e gatshme të përfshijë edhe vendet e këtij rajoni në disa politika të saj, përfshirë edhe në planet për ...

 • Tiranë: Miratohet hapja e të gjitha dosjeve të ish-Sigurimit

  21 Tetor, 2022

  parlamenti shqiptarLigji i miratuar në Parlamentin e Shqipërisë parashikon hapjen e të gjitha dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit dhe deklasifikimin e të gjithë dokumentave nga 29 Nëntori 1944 deri në 2 korrik 1991.

   

  Parlamenti i Shqipërisë miratoi disa ndryshime në ligjin “Për të drejtën  e informimit për dokumentat e ish-Sigurimit të Shtetit”, policisë sekrete famëkeqe gjatë regjimit komunist. Ndryshimet morën ...

 • Kanceri i gjirit tendencë në rritje në Shqipëri, vdekshmëria në ulje

  20 Tetor, 2022

  kanceri i gjiritNë Shqipëri kanceri i gjirit ka një tendencë në rritje. Gjatë viteve të fundit, rastet e prekura janë rritur me 6% ndërsa vdekshmëria shënon ulje të lehtë. Ai është kanceri më i shpeshtë tek gratë dhe i dyti në popullatën e përgjithshme në vend. Autoritetet thonë se kanë shtuar kapacitetet diagnostikuese dhe se në 6 spitale rajonale ...

 • “Kemi mërzi të brendshme sa herë nuk shohim shi”, Rama për krizën energjetike: Mos dëgjoni hienat e të djathtës ruble! Pezulluam fashën mbi 800 kw, po presim…

  19 Tetor, 2022

  EdiKryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim me qytetarë në Gjirokastër.

  “Hoteli i ri ku isha unë, nuk ka asgjë më pak nga pikëpamja e cilësisë, dhomës, pishina fantastike në kalanë e Gjirokastrës me atë pamje është perfekt. Por situata është shqetësuese sepse kemi hyrë në një epokë të re rreziku e kërcënimesh. Është e paimagjinueshme dhe të mendosh një ...

 • Raporti i KE 2022: Korrupsioni shqetësim serioz në Shqipëri

  14 Tetor, 2022

  tiranaJo vetëm korrupsioni në Shqipëri mbetet një shqetësim serioz, sipas Komisionit Europian. Ai kërkon që Shqipëria të heqë dorë edhe nga pasaportat e arta për shkak të rreziqeve që lidhen me sigurinë e pastrimin e parave.

   

  Komisioni Europian, (KE) në Raport Progresin – Shqipëria 2022, të publikuar të mërkurën, (12.10) konstaton që korrupsioni vazhdon të jetë një shqetësim serioz. Për ...

 • “KiE të vërë në vend nderin!”, Rama për raportin e Dick Martyt: S’ka asnjë fakt, veç kanaleve të fantazisë së gjeneralit të gjallë të ushtrisë së vdekur

  13 Tetor, 2022

  Rama1Kryeministri Edi Rama, pas mbledhjes në Këshillin e Evropës ritheksoi se e vërteta është e zbardhur, pasi nuk ka asnjë fakt se gjatë luftës së Kosovës ka ndodhur trafik organesh nga shqiptarët, duke i quajtur ato vetëm fantazi të Dick Martyt.

   

  Debatin në KiE ai e komentoi pozitiv, pasi tregon se mesazhi i dhënë nga ai dha efekt tek të ...

 • Shqipëria i kërkon Strasburgut rishqyrtimin e rezolutës me pretendime për trafik organesh nga UÇK-ja

  13 Tetor, 2022

  RamaShqipëria i kërkoi Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës që të rishqyrtojë rezolutën e mbështetur në raportin e të dërguarit Dick Marty, sipas saj të pabazuar dhe të paprovuar, ku shprehen pretendime se ish drejtues të UÇK-së të jenë përfshirë gjatë luftës së vitit 1999 në trafikim organesh njerëzore, i shtrirë edhe në Shqipëri.

   

  Kryeministri Edi Rama theksoi në fjalën ...

 • Ligjvënësi amerikan: SHBA nuk duhet të jetë ndërmjetës neutral në bisedimet për një marrëveshje Kosovë-Serbi

  12 Tetor, 2022

  ligjvënësi Ritchie TorresNjë nga bashkëkryetarët e Grupit të Çështjeve Shqiptare në Kongresin amerikan, ligjvënësi Ritchie Torres, thotë se komuniteti ndërkombëtar duket t’i dërgojë Iranit një mesazh të qartë, se nuk do të tolerohet për asnjë sulm kibernetik që ndërmerr ndaj një vendi sovran. 

  Ligjvënësi nga Nju Jorku është nismëtar i një projekt-rezolute dorëzuar pak ditë më parë në Dhomën e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"