LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Qeveria britanike, masa kundër disa individëve shqiptarë të lidhur me krimin dhe korrupsionin

  21 Korrik, 2022

  Stuart PeachI dërguari i posaçëm i qeverisë britanike për Ballkanin Perëndimor, Stuart Peach bëri të ditur të enjten se qeveria britanike mori masa kundër disa individëve shqiptarë “me lidhje të publikuara dhe të dokumentuara mirë me kriminalitetin dhe korrupsionin”, duke mos paraqitur detaje të mëtejshme.

   

  “Kjo është vala e parë e një sërë veprimesh që synojnë të inkurajojnë llogaridhënien dhe ...

 • Parlamenti shqiptar, rezolutë kundër raportit të Dick Marty-t për Kosovën

  21 Korrik, 2022

  Parlamenti shqiptarNë Shqipëri parlamenti diskutoi sot për miratimin e një rezolute të propozuar nga shumica, që i konsideron të pabaza pretendimet e ngritura në vitin 2011 nga një raport i asamblesë së Këshillit të Europës, sipas të cilit gjatë luftës në Kosovë është kryer trafik organesh njerëzore nga udhëheqësit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Autoritetet deklaruan se do të ...

 • Pasaportat më të fuqishme në botë, kryesojnë aziatiket, ku renditet Shqipëria

  21 Korrik, 2022

  pasaportaJaponia, Singapori dhe Koreja e Jugut kanë pasaportat më të fuqishme ndërsa bota vazhdon të rikuperohet nga Covid-19, duke përmbysur renditjen e para pandemisë që dominohej nga shtetet europiane.

   

  Një pasaportë japoneze ofron hyrje në 193 vende, një më shumë se ato nga Singapori dhe Koreja e Jugut, sipas Indeksit më të fundit të Pasaportave Henley & Partners (Q3 2022), ...

 • Irani sulmoi Shqipërinë? Mesazhi politik pas goditjes së shërbimeve të e-Albania

  20 Korrik, 2022

  eu rusiPas katër ditësh vetëm një pjesë e shërbimeve të e-Albania nuk janë ringritur.

   

  Zyrtarisht autoritetet shtetërore flasin për një sulm kibernetik nga një shtet i huaj. Top Channel mëson se në kompjuterët e selisë qendrore të AKSHI-t dhe e albania ka dalë kjo tabelë e cila pretendohet se është e hakerave.

  Në të thuhet: “Të gjithë skedarët tuaj janë të ...

 • Çelja e negociatave, Ursula Von der Leyen: Historike, ky është suksesi juaj, tashmë nisin përfitimet për popullin shqiptar dhe maqedonas

  19 Korrik, 2022

  UrsulaPresidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen, ka përgëzuar Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare në Bruksel.

   

  Von der Leyen tha se Shqipëria e arriti këtë ditë pas shumë këmbënguljeve, reformave dhe besimit në rrugën Europiane, meritë të cilën ia atribuoi popullit shqiptar dhe kryeministrit Rama.

  Diplomatja e KE-së tha se komisioni dhe ekipet ...

 • Sot mbahet konferenca e parë Ndërqeveritare Shqipëri-BE/ Çfarë ndodh në Bruksel!

  19 Korrik, 2022

  Bruksel RamaSot mbahet konferenca e parë Ndërqeveritare Shqipëri-BE/ Çfarë ndodh në Bruksel!

   

  Shqipëria nis sot bisedimet zyrtare në tryezë me Bashkimin Europian, ditë kjo historike pas 16 viteve nga firmosja e marrëveshjes së Stabilizim-Asocimit, ku nisi rrugëtimin drejt BE-së dhe 8 viteve nga marrja e statusit të vendit kandidat.

   

  25 figura të qeverisë dhe administratës të përfshira në procesin e integrimit ...

 • Çfarë nënkupton hapja e negociatave me Bashkimin Evropian?

  19 Korrik, 2022

  alb euShqipëria pritet që sot të çelë negociatat me Bashkimin Evropian, 16 vite pas firmosjes së marrëveshjes së Stabilizim-Asocimit.

   

  Çfarë nënkupton hapja e negociatave me BE-në?

  Hapja e negociatave do të thotë një proces teknik që do të nisë me kontrollin e plotë të administratës shtetërore shqiptare dhe të gjithë legjislacionit shqiptar që të përafrohet me legjislacionin e Bashkimit Evropian.

  Komisioni Evropian ...

 • Tirana dhe Shkupi hapin negociatat e anëtarësimit në BE

  19 Korrik, 2022

  Edi KovacevskiMaqedonia e Veriut dhe Shqipëria më 19 korrik hapin zyrtarisht negociatat e anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

   

  Presidentja e Komisionit Evropian, Urusla von der Leyen, tha se ky është moment historik dhe shtoi se të dyja shtetet kanë kryer reformat e duhura për të nisur negociatat e anëtarësimit në bllok.

  “Sot Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut po hapin negociatat për anëtarësimin ...

 • Sulmet kibernetike, profeci e luftës? Ç’ndodhi në Ukrainë përpara mësymjes ruse!

  18 Korrik, 2022

  sulme kibernetikeRusia e nisi luftën e saj kundër Ukrainës më 24 shkurt 2022, por pushtimi ishte paraprirë nga sulme kibernetike që morën në shënjestër sektorin publik, atë të energjisë, mediat, financat e biznesin.

   

  Edhe pas fillimit të konfliktit, goditje të tilla nga ana e rusëve vazhduan të dëmtojnë shpërndarjen e ilaceve, ushqimeve dhe ndihmës. Ndikimi i tyre varion nga parandalimi ...

 • Të martën, bisedimet me BE-në/ Vendimi për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, pas votimit në Shkup

  16 Korrik, 2022

  BrukselMe 68 vota pro e asnjë kundër, teksa deputetet e opozitës e bojkotuan procesin e votimit, propozimi francez u miratua në parlamentin maqedonas, duke i hapur kështu rrugën avancimit të Maqedonisë së Veriut drejt integrimit të mëtejshëm europian, e për rrjedhojë edhe Shqipërisë së mbetur peng e mosmarrëveshjeve të Shkupit me Sofjen.

   

  Deputetët votuan për shtatë konkluzione të hartuara nga ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"