LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ministria e Shëndetësisë: 120 raste të reja, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

  1 Gusht, 2020

  Dr. Flutura BeqoNë 24 orët e fundit, janë kryer 510 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 120 raste pozitive.
  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 57 raste në Tiranë, 15 në Durrës, 8 në Kavajë, 7 në Krujë, 6 në Elbasan, 5 në Korçë, nga 4 raste në ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 79 raste të reja, 3 humbje jete dhe 69 të shëruar në 24 orët e fundit

  31 Korrik, 2020

  Mirela CamiNë 24 orët e fundit, janë kryer 500 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 79 raste pozitive.

  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 56 raste në Tiranë, nga 6 raste në Shkodër, Krujë, nga 3 raste Fier, Lushnje, nga 1 rast në Elbasan, Kavajë, Vlorë, Kamëz, Divjakë.

  Fatkeqësisht, nuk ...

 • Ministria e Shëndetësisë: Humb jetën 31-vjeçari dhe 3 të tjerë, 92 raste

  30 Korrik, 2020

  Instituti i Shëndetit PublikMinistria e Shëndetësisë bën me dije se janë shënuar 4 viktima dhe 92 raste të reja.

  Mes viktimave është edhe një 31 vjeçar që vuante nga diabeti, i cili ka ndërruar jetë në spitalin “Shefqet Ndroqi”. Nuk e kanë fituar dot betejën edhe 3 qytetarë të tjerë: Një 69 vjeçar nga Shkodra, një 76 vjeçare nga Fieri dhe ...

 • Shqipëri, parlamenti voton në favor të ndryshimeve kushtetuese

  30 Korrik, 2020

  parlamentiNë Shqipëri, parlamenti votoi sot në favor të ndryshimeve kushtetuese të cilat prekin element të rëndësishëm të procesit zgjedhor, duke hapur listat dhe duke shmangur organizimin e koalicioneve parazgjedhore në mënyrën se si ato kanë funksionuar deri tani. Ishin 106 deputetë të cilët dhanë votën në favor, ndërsa vetëm 6 votuan kundër.

  Nisma u nxit nga opozita jashtëparlamentare. Pak javë ...

 • Tiranë: Studim mbi ekstremizmin online në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni të Veriut

  29 Korrik, 2020

  Erjon TaseAkademia e Studimeve Politike publikoi sot një studim mbi ekstremizmin e dhunshëm, që qarkullon nëpër platformat online në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut.

  Në raportin e monitorimit thuhet se media sociale në gjuhën shqipe dhe faqe web-i vazhdojnë të përhapin propagandën e ekstremizmit të dhunshëm dhe ndjekësit e tyre u përkasin kryesisht grupmoshave 15-25 vjeç.

  “Mesazhe ekstremiste dhe radikalizim në gjuhën ...

 • 108 raste të reja, 2 humbje jete dhe 41 të shëruar në 24 orët e fundit

  29 Korrik, 2020

  Mirela CamiMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit, janë kryer 502 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 108 raste pozitive.

  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 52 raste në Tiranë, 12 në Krujë, 7 në Kukës, 6 në Fier, 5 në Mirditë, 4 në Tropojë, ...

 • Manastirliu në Kuvend: Klubet e natës vatra infeksioni, forcojmë instrumentat ligjor për mbrojtjen e shëndetit publik

  29 Korrik, 2020

  Manastirliu“Jemi duke u përgatitur për periudhën e vjeshtë- dimër për menaxhimin e situatës në rast të rritjes së të prekurve nga COVID19”

  Duke prezantuar ndryshimet në Aktin Normativ për klubet e natës dhe penalitetet e tyre, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojet Sociale Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se klubet e natës u kthyen në vatra të përhapjes së infeksionit dhe se do të ...

 • Mbledhja e këshillit politik/ Top Channel zbardh detaje: Ja çfarë kërkon opozita e bashkuar

  28 Korrik, 2020

  keshilliQë prej orës 11 të paradites po zhvillohet mbledhja e radhës e Këshillit Politik me në fokus listat e hapura dhe koalicionet.

  Gazetari i Top Channel Muhamed Veliu ka mësuar se në mbledhjen e këshillit politik opozita e bashkuar ka kërkuar ekspertizë ndërkombëtare përmes
  Këshillit të Europës nga ku varet Komisioni Venecias për ndryshimet kushtetuese.

  Më herët ekspertët në këshill parashtruan qasjen ...

 • Skandali i Shkëlzen Berishës me blerjen e tokës në Gërdec, avokati që humbi vëllanë: Po rikthehet në vendin e krimit

  28 Korrik, 2020

  Avokati Geraldo DurdaSkandali i publikuar nga mediat se Shkëlzen Berisha, djali i ish-kryeministrit Sali Berisha dhe një nga emrat e përfolur si i përfshirë në aferën e armëve në Gërdec ku pati me dhjetëra të vdekur, ka blerë tokë pikërisht në këtë zonë, ka sjellë reagimin e ashpër dhe të familjarëve të viktimave.

  Djali i madh i familjes “Durdaj”, e cila ...

 • COVID19, Manastirliu: Dyfishojmë ekipet e lëvizshme të urgjencës për shërbimin në banesë

  27 Korrik, 2020

  OgertaMinistrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në kuadër të forcimit të masave për përballimin e situatës së shkaktuar nga COVID19, ka deklaruar nga Urgjenca Kombëtare se do të dyfishohen ekipet e terrenit për shërbimin në banesë për qytetarët e prekur nga COVID19.

  “Tirana mbetet vatër e nxehtë, por ndërkohë jemi duke u përgatitur për përgjigjen ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"