LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • 74% e kompanive shqiptare planifikojnë të punësojnë të huaj, niveli më i lartë në Rajon

  1 Korrik, 2022

  E-ardhmja-e-punes-biznes-kompaniBizneset shqiptare kanë më shumë prirje të punësojnë njerëz nga jashtë vendit në krahasim me vendet e tjera të rajonit (Serbi, Mali i Zi, Kosovë, Maqedoni e Veriut dhe Bosnje).

   

  Barometri i Ballkanit 2022 në anketën me bizneset e rajonit gjeti se, kompanitë shqiptare kishin përqindjen më të lartë të përgjigjeve pozitive për të punësuar punonjës të huaj.

  Pyetje se, “Sa ...

 • Rama niset nga Spanja: Vij në atdhe me dy lajme të mira

  30 Qershor, 2022

  ramaKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe delegacioni i tij janë nisur sot në Shqipëri pas vizitës në Madrid, ku morën pjesë në samitin e NATO-s.

  Në një postim në Facebook kreu i qeverisë thotë se vjen në atdhe me dy lajme të mira: atë të kontributit shqiptar në aleancën e NATO-s dhe zgjidhjen e ngërçit për hapjen zyrtare të negociatave ...

 • NATO synon ndryshimet më të mëdha prej Luftës së Ftohtë

  29 Qershor, 2022

  natoLiderët e NATO-s pritet që të arrijnë pajtueshmëri për një përforcim të madh të aleancës në krahun lindor, kur të takohen të mërkurën në Madrid.

  Qëllimi i këtij vendimi është forcimi i aleancës, pas pushtimit rus në Ukrainë.

  Ky vendim përbën “ndryshim themelor në parandalim dhe mbrojtje”, brenda aleancës, ka thënë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në nisje të ...

 • I nxehti afrikan në Shqipëri, sot temperaturat shënojnë 39 gradë!

  29 Qershor, 2022

  vapaKëtë të mërkurë vijojnë të jenë prezente masat ajrore me origjinë Afrikane duke diktuar në vendin tonë mot të kthjellët dhe të nxehte gjate paradites.

  Pjesa e dytë e ditës sjellë kalim të vranësirave nëpër të gjithë territorin e vendit ku më të theksuara vranësirat pritet të  paraqiten në zonat veriore dhe verilindore.

  Sipas Meteoalb parashikohet që orët e mbrëmjes të ...

 • Për Vjosën/ Bashkëpunim i qeverisë shqiptare me Patagoninë, për të shpallur Park Kombëtar lumin e egër të Europës

  28 Qershor, 2022

  VjosaKompania e veshjeve, Patagonia, e përfshirë në fushata ndërgjegjësuese, mes të cilave mbrojtjen e lumit Vjosa, njofton se ka nënshkruar një marrëveshje me qeverinë shqiptare për të krijuar parkun e parë kombëtar të lumit të vetëm të egër në Evropë.

   

  Qeveria shqiptare u angazhua të punojë bashkë me një ekip ekspertësh, përfshirë EcoAlbania, Riverwatch, Euronature dhe të tjerë nga fushata ...

 • I nxehti përvëlues, sot temperaturat arrijnë deri në 38 gradë

  28 Qershor, 2022

  temperaturaKëtë të martë kushtet e qëndrueshme atmosferike do të dominojnë në vendin tonë, duke sjellë mbizotërim të motit të kthjellët në një pjesë të mirë të territorit.

   

  Po, ashtu temperaturat e larta do të vijojnë të jenë prezente si pasojë e masave ajrore nga kontinenti Afrikan që kanë përfshirë Shqipërinë.

  Parashikohet që vonë pasdite të këtë grumbullim të vranësiravë në zonat ...

 • Një oligark ka kërkuar privatizimin e ishullit të Sazanit? Ja si përgjigjet ministri Peleshi

  27 Qershor, 2022

  peleshiMinistri i Mbrojtjes, Niko Peleshi hodhi poshtë mundësinë që ishulli i Sazanit të provatizohet apo të kalojë në përdorim të ndonjë individi privat.

  Ai u pyet në Komisionin e Sigurisë nga deputeti demokrat, Ervin Salianji, sipas të cilit dyshohet që edhe zjarret në ishull kanë qenë të qëllimshme.

   

  Salianji: “Pritet të ketë zjarre, po ngaqë nuk i shuani dot dhe e ...

 • Porti i Durrësit dhe zgjatimi i tij në Prishtinë, projekti i detajuar me kostot dhe periudhën e ndërtimit përfundon brenda vitit 2022

  21 Qershor, 2022

  porti Porto Romano projektiProjekti i detajuar i Portit të ri të Durrësit në Porto Romano, zgjatimi i tij në Prishtinë dhe hekurudha Durrës-Prishtinë pritet të përfundojë brenda vitit 2022.

   

  Kështu u shpreh Autoriteti Portual Durrës (APD) në kthim të një përgjigjeje për Telegrafin rreth projektit të ri të prezantuar fillimisht nga kompania holandeze Royal Haskoning DHV në një takim me ...

 • Kosova dhe Shqipëria nënshkruajnë 19 marrëveshje bashkëpunimi

  21 Qershor, 2022

  Rama KurtiMarrëveshje ndërqeveritare Kosovë-Shqipëri u arritën ndër të tjera në fushën e arsimit, të doganave, të energjisë, të bujqësisë, të infrastrukturës rrugore dhe transportit, të shëndetësisë dhe të drejtësisë.

   

  19 marrëveshjet e nënshkruara mes Kosovës dhe Shqipërisë pritet t’ua lehtësojnë jetën qytetarëve në të dyja vendet. Në një mbledhje të përbashket të dy qeverive që u zhvillua në Prishtinë të ...

 • Të gjitha marrëveshjet e dakorduara Kosovë-Shqipëri

  20 Qershor, 2022

  Rama Kurti

  “Synimi ynë, BE-ja”/ Albin Kurti: Bashkëpunimi Shqipëri-Kosovë më i ngushtë se kurrë! Marrëveshjet që miratohen sot…

   

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka nisur fjalën e tij në mbledhjen e përbashkët të qeverive Shqipëri-Kosovë, duke nënvizuar rëndësinë e marrëveshjeve mes dy palëve.

  Kurti tha se kjo mbledhje është më efektive, më e vërtetë dhe me e ngushtë se kurrë më ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"