LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • 93 raste të reja dhe 4 humbje jete në 24 orët e fundit

  11 Korrik, 2020

  Genta QirjakoMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 420 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 93 raste pozitive.
  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 62 raste në Tiranë, 6 në Shkodër, 4 në Gjirokastër, nga 3 raste në Durrës, Pukë, nga 2 raste në Korçë, ...

 • 90 raste të reja, 2 humbje jete dhe 43 të shëruar në 24 orët e fundit.

  10 Korrik, 2020

  Dr. Flutura BeqoMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 420 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 90 raste pozitive.
  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 36 raste në Tiranë, 15 në Durrës, 11 në Vlorë, nga 8 raste në Kukës, Krujë, 4 në Kurbin, 3 ...

 • “Në Shqipëri nuk garantohet kujdes shëndetësor sipas standardeve gjermane”/ Ambasada në Tiranë paralajmëron qytetarët e saj: Vend me rrezikshmëri të lartë të covid

  10 Korrik, 2020

  iAmbasada gjermane në Shqipëri ka bërë një paralajmërim për qytetarët e saj lidhur me udhëtimet drejt vendit tonë duke paraqitur kornizën e situatës me pandeminë.

  Ambasada informon se Shqipëria është vend me rrezikshmëri të lartë të COVID-19 bazuar në vlerësimet e institucioneve shëndetësore në Gjermani.

  Shqipëria kategorizohet aktualisht nga institucionet kompetente shëndetësore gjermane si rajon me rrezikshmëri për shkat të situatës epidemiologjike të ...

 • Tiranë: Ambasadorja amerikane, Yuri Kim, komenton reformën gjyqësore dhe atë zgjedhore

  10 Korrik, 2020

  Yuri KimAmbasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim, deklaroi se reforma në drejtësi duhet të vazhdojë, duhet të këmbëngulim, dhe reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate.

  Zonja Kim i bëri këto komente në një intervistë për televizionin News 24 në emisionin “Real Story”, ku përsëriti vendosmërinë e SHBA-ve për të mbështetur reformat kryesore të Shqipërisë, si ajo ...

 • Shqipëri, miratimi i reformës zgjedhore në udhëkryq

  9 Korrik, 2020

  zgjedhjetNë Shqipëri, mbetet ende e komplikuar zgjidhja për miratimin e reformës zgjedhore. Ndërsa shumica deklaron se do i përmbahet marrëveshjes së arritur me Partinë demokratike dhe LSI-në, ajo nuk i ka votat për miratimin e saj. E gjendur nën trysninë e deputetëve të opozitës parlamentare, ashtu siç deklaroi dy ditë më parë, kryeministri Edi Rama, edhe sot në parlament kryetari i ...

 • 82 raste të reja, rritet numri i pacientëve në terapi intensive

  9 Korrik, 2020

  Mirela CamiMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 401 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 82 raste pozitive.
  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 30 raste në Tiranë, 11 në Shkodër, 6 në Kukës, 5 në Elbasan, nga 4 raste në Bulqizë, Krujë, Berat, Malësi ...

 • Olivér Várhelyi: Për Shqipërinë thelbësor mbetet sundimi i ligjit.

  8 Korrik, 2020

  Olivér VárhelyiKomisioneri për zgjerimin e BE, Olivér Várhelyi prezanton në një intervistë ekskluzive për DW përmbajtjen e draft-kuadrit për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

  DW: Z. Komisioner Várhelyi, çfarë rëndësie ka hartimi i draftit të kuadrit të negociatave për anëtarësim në BE, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, të cilin Komisioni Europian, ia vuri në dispozicion javën e ...

 • Apeli i fortë i Tritan Kalos: Mllefet politike mos i zbrazni në kurrizin e atyre që rrezikojnë jetën çdo sekondë për të sëmurët

  8 Korrik, 2020

  18-mars-tritan-kaloMjeku Tritan Kalo, në një status në facebook u ka kujtuar betimin e Hipokratit, kolegëve që sipas tij, “të verbuar nga ethet për PUSHT-SHTET janë lënduar disi edhe mendërisht, duke e humbur fillin e një reagimi deontologjikisht të pranueshëm”.

  Kalo, u drejtohet duke u thënë: NËSE profesionalisht apo fizikisht NUKU e keni mundësinë e kontributit për zgjidhjen sa më racionale të ...

 • 68 raste të reja dhe 2 humbje jete në 24 orët e fundit

  8 Korrik, 2020

  Genta QirjakoMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 398 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 68 raste pozitive.
  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 24 raste në Tiranë, 9 në Krujë, 8 në Kukës, nga 5 raste në Vlorë, Berat, nga 3 raste në Elbasan, ...

 • 74 raste të reja dhe 2 humbje jete në 24 orët e fundit

  7 Korrik, 2020

  Dr. Rovena Daja

  Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 409 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 74 raste pozitive.
  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 37 raste në Tiranë, 10 në Durrës, 5 në Shkodër, nga 3 raste në Korçë, Kavajë, nga 2 raste në Fier, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"