LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Porti i Durrësit dhe zgjatimi i tij në Prishtinë, projekti i detajuar me kostot dhe periudhën e ndërtimit përfundon brenda vitit 2022

  21 Qershor, 2022

  porti Porto Romano projektiProjekti i detajuar i Portit të ri të Durrësit në Porto Romano, zgjatimi i tij në Prishtinë dhe hekurudha Durrës-Prishtinë pritet të përfundojë brenda vitit 2022.

   

  Kështu u shpreh Autoriteti Portual Durrës (APD) në kthim të një përgjigjeje për Telegrafin rreth projektit të ri të prezantuar fillimisht nga kompania holandeze Royal Haskoning DHV në një takim me ...

 • Kosova dhe Shqipëria nënshkruajnë 19 marrëveshje bashkëpunimi

  21 Qershor, 2022

  Rama KurtiMarrëveshje ndërqeveritare Kosovë-Shqipëri u arritën ndër të tjera në fushën e arsimit, të doganave, të energjisë, të bujqësisë, të infrastrukturës rrugore dhe transportit, të shëndetësisë dhe të drejtësisë.

   

  19 marrëveshjet e nënshkruara mes Kosovës dhe Shqipërisë pritet t’ua lehtësojnë jetën qytetarëve në të dyja vendet. Në një mbledhje të përbashket të dy qeverive që u zhvillua në Prishtinë të ...

 • Të gjitha marrëveshjet e dakorduara Kosovë-Shqipëri

  20 Qershor, 2022

  Rama Kurti

  “Synimi ynë, BE-ja”/ Albin Kurti: Bashkëpunimi Shqipëri-Kosovë më i ngushtë se kurrë! Marrëveshjet që miratohen sot…

   

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka nisur fjalën e tij në mbledhjen e përbashkët të qeverive Shqipëri-Kosovë, duke nënvizuar rëndësinë e marrëveshjeve mes dy palëve.

  Kurti tha se kjo mbledhje është më efektive, më e vërtetë dhe me e ngushtë se kurrë më ...

 • Sunny Hill Festival mbahet në Prishtinë, më 4, 5, 6 dhe 7 gusht 2022 si dhe në Tiranë më 26, 27 dhe 28 gusht.

  20 Qershor, 2022

  SH Prishtine SH TiraneFestivali “Sunny Hill”, megjithatë do të mbahet edhe në Prishtinë. Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, së bashku me Komunën e Prishtinës dolën me një komunikatë të përbashkët për të njoftuar se festivali “Sunny Hill” do të mbahet edhe në Prishtinë.

   

  Qeveria e Kosovës, Komuna e ...

 • Sot takimi mes dy qeverive Kosovë-Shqipëri, çfarë pritet të ndodhë (axhenda)

  20 Qershor, 2022

  Albin EdiDitën e sotme, do të zhvillohet në Prishtinë mbledhja e qeverisë së Kosovës me qeverinë e Shqipërisë.

   

  Ky takim mes dy qeverive do të drejtohet nga dy kryeministrat Rama dhe Kurti, ku do të ketë nënshkrim të disa marrëveshjeve. Mbledhja pritet të nisë në orën 11:15 dhe në fund të saj të dy kryeministrat do të mbajnë një konferencë për ...

 • Scholz: Negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut duhet të fillojnë tani

  20 Qershor, 2022

  ScholzDhënia e pritshme e statusit kandidat për Ukrainën në BE ka bërë që kancelari gjerman, Scholz të kërkojë reforma në BE. Scholz ka kërkuar lëvizje në drejtim të hapjes së negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut.

   

  Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka kërkuar reforma në BE në mënyrë që të lehtësohen pranimet e anëtarëve të rinj në Bashkimin Europian. Jo ...

 • Në vitin 2024, nga Velipoja në Ulqin, vetëm për dhjetë minuta

  18 Qershor, 2022

  ura-bunaNë gushtin e vitit 2024, Shqipëria dhe Mali i Zi, do të jenë edhe më afër njëra-tjetrës. Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, me një postim në Facebook, ka dhënë detaje lidhur me urën që pritet të ndërtohet, e cila do të lidh Ulqinin dhe Velipojën.

   

  ura-buna1Ndërtimi i ...

 • Mesdheu “do digjet”, paralajmërimi i frikshëm i sinoptikanëve

  18 Qershor, 2022

  MesdheuNjë valë e pazakontë të nxehti po pushton ngadalë pjesë të ndryshme të kontinentit të vjetër. Temperaturat kanë kapërcyer rekordet historike për këtë periudhë të vitit, duke arritur mbi 40°C në disa vende.

   

  Vala e të nxehtit pritet të vazhdojë të përhapet gjatë fundjavës, me temperatura më të larta se 30 gradë Celsius në pjesën më të madhe të Europës ...

 • Negociatat Shqipëri – BE, Lajçak: Problemi qëndron brenda unionit

  17 Qershor, 2022

  Miroslav-LajcakI dërguari i Posaçëm i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania deklaroi se Shqipëria i ka përmbushur të gjitha kushtet për të nisur me negociatat e anëtarësimit në BE.

  Sipas tij problemi qëndron brenda unionit.

  “Unë duhet ta pranoj ama me sinqeritet që problemi qëndron me palën tonë – me Bashkimin ...

 • Takimi me Xhaçkën në Këshillin e Sigurimit, Borrell: Përparim urgjent i Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut drejt BE-së

  16 Qershor, 2022

  ALB BEShefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell pas takimit me ministren e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka në Këshillin e Sigurimit theksoi se duhet të ketë përparim urgjent të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut drejt Bashkimit Evropian.

  Përmes një postimi në Twitter ai zbuloi disa detaje nga biseda e tyre.

  “Fola me Olta Xhçka përpara debatit të Këshillit të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"