LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Tiranë: OSBE për transparencë dhe llogaridhënie antikorrupsion

  4 Tetor, 2021

  Symbolbild KorruptionStudimi: Antikorrupsioni në përgjithësi dhe në prokurimet publike në veçanti sfida që duhet fituar nëse Shqipëria këmbëngul të përparojë në procesin e pranimit në BE.

  Ky vit shënon në Shqipëri një goditje spektakolare kundër korrupsionit në prokurimet publike: Struktura e Posaꞔme Antikorrupsion, (SPAK) arrestoi  3 muaj më parë 18 zyrtarë dhe ish-zyrtarë të lartë me akuzën e korrupsionit me anë të “shkeljes së ...

 • Ja cfarë raportonte gazetari danez nga frontet e luftës pushtuese serbe – në tetor-nëntor 1912

  3 Tetor, 2021

  albanian_prisoners_in_belgrade-848x606-1-696x497-1-660x330-1 (1)Kjo seri artikujsh që është vënë në internet, e kam gjetur pothuajse rastësisht. Që nga 1992, kam ndjekur me interes zhvillimet në Ballkan duke patur në vemendjen kryesore mardhëniet midis Shqipërisë dhe Kosovës. Më ka bërë përshtypje literatura shqiptare, kështu që përveç zhvillimeve në realitet kam lexuar edhe shumë vepra historike mbi çështjen.

  Një ditë jam ulur me kërkuesin letrar Robert ...

 • “Rrufeja 225”/ Rrufeja vret 225 krerë bagëti, familja nuk shpërblehet pasi nuk e lejon ligji

  2 Tetor, 2021

  Në 11 qershor të këtij viti në Fshat Kurbensh të Bashkisë Rrëshen gjatë një stuhie, një rrufe ka vrarë 225 kokë dhen dhe dhi, kecër dhe qengja, pronë të familjes Buraku.

  Për fat të mirë i zoti shtëpisë, nuk ka pësuar dëmtime shëndetësore. Ngjarjen na i tregon zonja Prenda Buraku zonja e shtëpisë dhe i biri i saj Klinton Buraku.

  Dëmi i shkaktuar shkon ...

 • “Ka disa dosje, që…”, ambasadori Soreca mesazhe të forta për Reformën në Drejtësi: E pakthyeshme! Vettingu të përfundojë sa më shpejt

  1 Tetor, 2021

  Ambasadori SorecaAmbasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca, dha mesazhe të forta për Reformën në Drejtësi, në konferencën me temë “Roli i Institucioneve Vetëqeverisëse të Drejtësisë”.

  Në fjalën e tij, kryediplomati i BE ka vënë theksin te dosjet e rëndësishme, që sipas tij, duhen trajtuar, edhe me mbështetjen ...

 • Kryeministri Rama takohet me zyrtarin e BE, Borrell zbulon detajet: Duhet të mbajmë ritmin e reformave

  1 Tetor, 2021

  AmaKryeministri Edi Rama ka zhvilluar sot një takim me zyrtarin e lartë të BE-së, Josep Borrell.

  Ka qenë përfaqësuesi i BE për politikën e jashtme ai që ka bërë të ditur këtë fakt përmes një statusi në Twitter.

  “Takova Kryeministrin Edi Rama në Policy Conference 2021. Ne diskutuam për zgjerimin, Samitin ...

 • Tiranë: Opozita kërkoi komision hetimor për zgjedhjet e 25 prillit

  30 Shtator, 2021

  Nê Tiranë, Partia Demokratike e opozitës dorëzoi sot në Kuvend kërkesën për ngritjen e një komisioni hetimor parlamentar mbi zgjedhjet e përgjithshme të 25 prillit.

  Në kërkesën e Partisë Demokratike renditen si çështje për t’u hetuar “mbyllja e kufijve, që të mos votonin emigrantët”, “legalizimi i 10 mijë ndërtime të paligjshme para zgjedhjeve”, “ndarja e ndihmës ekonomike para kohe dhe zgjatja e kësaj liste”, “punësimi ...

 • Tiranë: Presidentja e KE, Ursula von der Leyen nis turin ballkanik

  28 Shtator, 2021

  Albanien Ursula von der Leyen zu Besuch bei Edi RamaMesazhi i Ursula von der Leyen për Ballkanin Perëndimor: Ne ndajmë një të ardhme të përbashkët evropiane dhe jemi duke e përgatitur atë tani.

  Presidentja e Komisionit Europian, (KE) Ursula von der Leyen ka mbërritur të martën në mëngjes, (28.09) në Tiranë, në kuadër të një turi ...

 • Rama: Serbia t’u japë fund manovrave teatral

  27 Shtator, 2021

  Kosovo, Besuch von Edi Rama, Ministerpräsident von Albanien & Albin KurtiVizita e Ramës në Kosovë ndodh  në kohën e një situate të tensionuar në veri të Kosovës, pas vendosjes së reciprocitetit për targat e Serbisë. Në vizitën në Prishtinë, Rama mbrojti edhe idenë e Ballkanit të Hapur.

  Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama tha në Prishtinë ...

 • Rama: E drejta është me Kosovën – Serbia t’u japë fund manovrave teatrale

  27 Shtator, 2021

  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha të hënën në Prishtinë se zbatimi i reciprocitetit për targat me Serbinë është e drejtë e ligjshme e Kosovës, e cila, tha ai, duhet të trajtojë me kujdes situatën dhe në bashkërendim me partnerët e saj strategjikë.

  Kryeministri Rama po qëndron për një vizitë në Prishtinë në një periudhë, kur Kosova po përballet me tensione në veri, ku grupe ...

 • “Manovra teatrale në veri”/ Rama mbështet Kosovën: Serbia nuk ka të drejtë ta bëjë “mizën buall”! Të zbatojë marrëveshjen

  27 Shtator, 2021

  Kryeministri Edi Rama ndodhet në Kosovë në një konferencë për shtyp me homologun Albin Kurti, qeverisë të së cilit i dha plotësisht të drejtë për reciprocitetin e targave dhe bëri thirrje për zgjidhjen e konfliktit me Serbinë.

  Edi Rama: Më vjen fort mirë të vizitoj Prishtinën pas asamblesë së OKB ku çështja e njohjes së Kosovës ishte një nga përparësitë e vizitës sonë në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"