LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Kraja: Krimi i organizuar në Shqipëri ka ardhur duke u konsoliduar

  1 Qershor, 2022

  KrajaNë një intervistë ekskluzive për DW, Arben Kraja, kreu i SPAK thotë se institucioni që ai drejton, heton i pavarur e nuk ndikohet nga presionet e politikës dhe tregon hartën e shpërndarjes së krimit shqiptar nëpër botë

   

   

  DW: Z.Kraja, para pak ditësh ka pasur një operacion të rëndësishëm nga SPAK, në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit ...

 • Publikohet Barometri social – politik i Shqipërisë 2021

  1 Qershor, 2022

  Barometri socialQendra Shqiptare për Qeverisje të Mirë publikoi sot Barometrin social – politik i Shqipërisë 2021, bazuar në sondazhet e pesë viteve të fundit në të gjithë vendin.

   

  Autorët pohuan se të gjithë anketat bashkohen në pritshmërinë e lartë të qytetarëve për punësim, ndëshkim të korrupsionit dhe fuqizim të institucioneve demokratike. Korrespondenti ynë, Ilirian

  “Barometri Social – Politik i Shqipërisë 2021” ...

 • “Ka kundër amerikanët dhe europianët”/ Roland Bejko: Berisha po e përdor PD për tu mbrojtur nga sulmet e SHBA

  30 Maj, 2022

  Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar Roland BejkoIsh-anëtari i Këshillit Kombëtar, Roland Bejko është shprehur kundër marrjes së Partisë Demokratike nga Sali Berisha, duke renditur disa arsye.

  I ftuar këtë mbrëmje në “Top Story” me Sokol Ballën, Bejko tha se Berisha e mori partinë në dorë vetëm kur e pa veten në rrezik, jo kur u rrënua PD.

  Ai tha se tashmë ish-kryeministri ...

 • Rexhep Qosja për 50 vjetorin e Drejtshkrimit, patriotët e mëhallës, privatizimin e shtetit dhe rolin e SHBA në fatin tonë historik

  29 Maj, 2022

  Rexhep Qosja ditaMe akademikun Rexhep Qosja, kam bërë disa intervista. Është privilegj për një gazetar komunikimi me një intelektual dhe krijues të madh të kalibrit të tij. Profesori ka një qëndrim sa të qartë, aq dhe konsekuent për ato që e pyesin dhe për të cilat ai flet.

  Shkak i kësaj interviste në DITA është përvjetori jubilar i 50-të i ...

 • Shqipëria përsërit kërkesën për një bazë detare të NATO-s në territorin e saj

  26 Maj, 2022

  edi Tod WoltersShqipëria synon t’i paraqesë NATO-s, një projekt për ngritjen e një baze detare të Aleancës në territorin e saj, bëri të ditur të mërkurën kryeministri Edi Rama gjatë një ceremonie ku gjeneralit amerikan Tod Wolters, komandant Suprem i Forcave Aleate dhe komandant i Komandës Evropiane të SHBA-ve, iu akordua medalja “Ylli i Madh i Mirënjohjes Publike”.

  “Nesër do ...

 • Kriza energjitike në Shqipëri, ekspertët nxisin diversifikimin e burimeve

  26 Maj, 2022

  Albania energyShqipëria, që prej vjeshtës së vitit të shkuar, po përballet me krizë energjitike, edhe pse gjatë vitit 2021 u prodhua rreth 47% më shumë energji, se mesatarja e dekadës së fundit. Rezervat energjitike ranë nga muaji maj në tetor me 70% dhe çmimi mesatar i importit të energjisë për vitin që shkoi u rrit me 132%. Ekspertët thonë ...

 • Vuçiq dhe Rama – nga shkëndijat deri te miqësia

  26 Maj, 2022

  Vucic RamaDikur ka qenë “i nderuari Edi Rama”, sot është “Edi” – kështu janë zhvilluar ndër vite marrëdhëniet ndërmjet presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama.

  Prej përplasjeve që patën gjatë takimit të parë zyrtar në Beograd, në vitin 2014, për shkak të statusit të Kosovës, është arritur deri aty që Vuçiq, në vitin 2021, të ...

 • Gjen. Begaj: SHBA i jep Shqipërisë 17 milionë dollarë për ushtrinë

  25 Maj, 2022

  Gjeneral Bajram BegajShefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Shqipërisë, gjeneral Bajram Begaj thotë vendi i tij është në koordinim të plotë me Shtetet e Bashkuara përsa u takon aftësive mbrojtëse dhe ndihmës për Ukrainën. Pas një takimi në Pentagon me Shefin e Shefave të Shtabit të Bashkuar të Ushtrisë amerikane, Mark Milley, gjenerali Begaj tha ...

 • Terrorizmi, arrestohet një 56 vjeçar nga Kukësi

  25 Maj, 2022

  Ibrahim El Salih, i dyshuar për terrorizëmNjë 56 vjeçar nga Kukësi, Ibrahim El Salih (Lekica) u arrestua nga specialistët e Drejtorisë së Antiterrorit, në bashkëpunim me Drejtorinë Vendore të Policisë Kukës si i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Nxitja, thirrja publike dhe propaganda për kryerjen e veprave me qëllime terroriste”.

   

  Sipas të dhënave të shpërndara nga policia, i dyshuari ...

 • Tiranë: Dendias kërcënon Shqipërinë nëse ngre çështjen çame

  25 Maj, 2022

  Dendias RamaMinistri i jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias, që ndodhet në Tiranë për të ndjekur “Javën e Kulturës greke” në Shqipëri, kërcënon nëse ngrihet çështja çame.

   

  Nikos Dendias zhvilloi në Tiranë bisedime me Olta Xhaçkën, ministre për Evropën dhe Punët e Jashtme dhe me kryeministrin Edi Rama.

  Sipas një deklarate për mediat nga Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme temat ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"