LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëri, skadon afati për kandidaturat, asnjë emër për president

  16 Maj, 2022

  kuvendiNë Shqipëri, sot pasdite skadoi pa asnjë emër afati për paraqitjen e kandidaturave për presidentin e ri të vendit

  Në këtë mënyrë votimi i parë i parashikuar për nesër pasdite, do të digjet, për të vijuar procedurat me raundin e dytë, i cili duhet të zhvillohet brenda 7 ditëve.

  Socialistët vijojnë t’i qëndrojnë pozicionit se nuk kërkojnë të zgjedhin një president ...

 • Sezoni turistik në Shqipëri dhe pasojat e luftës në Ukrainë

  16 Maj, 2022

  gjirokasterNë Shqipëri sezoni pranverës përkon me turizmin kulturor dhe natyror që mbështetet kryesisht në grupe të vogla vizitorësh. Heqja e masave të pandemisë dhe hapja e kufijve ka rritur purjet turistike, por operatorët turistikë përballen me pasojat e luftës në Ukrainë dhe rritjen e çmimeve.

  Qazim Tuqi e nisi sipërmarrjen 15 vite më parë ku familja ktheu 4 dhoma të ...

 • “Dosje që do tronditin shumë zyrtarë”, Anila Hoxha në Top Story: Iu afrua folesë së grerëzave

  13 Maj, 2022

  AnilaGazetarja Anila Hoxha e ftuar në emisionin Top Story në Top Channel tha se SPAK mund të ketë histori që do të trembi shumë zyrtarë dhe kjo mund të jetë arsyeja e sulmit të ditëve të fundit.

  Ajo u shpreh se Prokuroria e Posaçme iu afrua “folesë së grerëzave” duke nxiturr edhe reagimin e fortë të tyre.

  Sipas Hoxhës, SPAK është ...

 • Debatet në kuvend/ Rama: Srebrenica nuk mund të jetë letër për bojën e katranit të Shqipërisë!

  13 Maj, 2022

  ramaKryeministri Edi Rama ka reaguar pas rrëzimit të rezolutës për masakrën e Srebrenicës e kërkuar nga Sali Berisha dhe një grup deputetësh mbështetës të tij.

  Me një gjuhë të ashpër ai i është kundërpërgjigjur Berishës, se ajo nuk ishte rezolutë, por lojë e ulët nga ana e tij, një i shpallur ‘non grata’ nga SHBA si i korruptuar dhe minues ...

 • Borrell: Ballkani Perëndimor është oborri i BE-së

  12 Maj, 2022

  BorellShefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha të mërkurën në mbrëmje se Ballkani Perëndimor mbetet përparësi strategjike e bllokut dhe është “politika e jashtme më e rëndësishme” për të.

  Ai i bëri këto komente në fillim të një darke joformale me përfaqësuesit e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, Shqipërisë, Kosovës, Bosnjës e Hercegovinës, Maqedonisë, Malit të ...

 • “SPAK të hetojë korrupsionin”, Rama: Të drejtën të shpreh qëndrimin për punën e drejtësisë nuk ma heq askush

  11 Maj, 2022

  RamaMe një sqarim për kritikat e tij ndaj SPAK bërë në Asamblenë e PS, e ka nisur kryeministri Edi Rama, konferencën e sotme me gazetarët.

  Rama rishprehu edhe një herë qëndrimin e tij lidhur me nevojën që SPAK-u të hetojë në mënyrë gjithëpërfshirëse korrupsionin e politikanëve dhe gjykatësve e prokurorëve të korruptuar, ndërsa theksoi se askush nuk mund ta ndalë ...

 • Në fanellë Shqipëria dhe Kosova/ Media serbe komenton veshjen e kombëtares së Ukrainës

  11 Maj, 2022

  fanella ukrainaPushtimi rus i Ukrainës ka bërë që thuajse e gjithë bota të jetë solidare ndaj këtij vendi në këtë luftë të paprovokuar nga Vladimir Putin.

  Kjo ka bërë që në Ukrainë të hidhet ideja e krijimit të një fanelle të re për të falënderuar të gjithë kombet që i janë gjendur pranë popullit ukrainas në këto momente të vështira.

  Bëhet ...

 • Udhëtim në Legoland/ Dhurata për tre fëmijët e shtruar në spitalin pediatrik

  10 Maj, 2022

  femija e gezuar“Çdo fëmijë ka lindur që të gëzoje”, tha Prof. Dr. Anila Godo, shefe e shërbimit të Onkohematologjisë në pediatri.

  Tre pacientë të vegjël të shërbimit të Onkohematologjisë në pediatri, për katër ditë kanë udhëtuar drejt Qytetit Bilund të Danimarkës, për t’u argëtuar bashkë me familjarët e tyre në Parkun e Lodrave Legoland.

  Kjo eksperiencë e paharruar e tre vogëlushëve  ...

 • Shqipëri: GIZ protagonist në zbutjen e ndryshimeve klimatike

  10 Maj, 2022

  permbytjet LezheNë raport me vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor Shqipëria rezulton të jetë vendi më i prekur nga ndryshimet klimatike. Me ndihmën e GIZ synohet që krijimi i stacioneve të monitorimit ta ndryshojnë për mirë situatën.

   

  Ballkani Perëndimor (BP) vlerësohet si zonë e nxehtë e biodiversitetit në Evropë me një një larmi të madhe eko-sistemesh që nuk mund t‘u ...

 • Inflacioni shkoi në 6.2 për qind. Niveli më i lartë në 20 vitet e fundit. Çmimet e konsumit me rritjen më të madhe

  9 Maj, 2022

  inflacioni“Kriza e çmimeve në tregjet botërore po godet gjithnjë e më shumë xhepat e qytetarëve shqiptarëve. Shtrenjtimi i fortë veçanërisht i produkteve ushqimore dhe karburanteve ka bërë që inflacioni në Prill të arrijë në 6.2%, norma më e lartë e shënuar në dy dekada.”

  Edhe pse ndikimin më të fortë në inflacion e dha transporti me një rritje prej 22.5% ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"