LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Tiranë: Themelohet Aleanca për Media Etike

  13 Shkurt, 2020

  Aleanca per media etikeNë Tiranë, u themelua sot Aleanca për Media Etike. Nismëtare u bënë 19 media, të cilat synojnë të ngrejnë një mekanizëm vetë-rregullues në komunitetin e medias. Bashkimi Europian dhe Këshilli i Europës e mbështetën nismën, duke theksuar në mbledhjen themeluese se janë pro vetërregullimit në media.

  19 media shqiptare themeluan sot Aleancën për Media Etike, një mekanizëm ...

 • Eurodeputetët pro propozimeve për reformimin e negociatave të anëtarësimit

  11 Shkurt, 2020

  Parlamenti EUPropozimet e fundit të Komisionit Europian për reformimin e procesit të anëtarësimit janë përshëndetur nga deputetët e Parlamentit Europian. Ato shihen si urë për çeljen e negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut.

  Deputetët e Parlamentit Europian i kanë mbështetur të mërkurën propozimet e reja të Komisionit Europian për reformën e procesit të zgjerimit të BE me vende të ...

 • DW: “Bllokimi i integrimit, papërgjegjshmëri e Macron”/ Parisi në pranverë i hap rrugë Shqipërisë

  9 Shkurt, 2020

  rama macrone“E papërgjegjshme ishte edhe koha e zgjedhur për kërkesën për reformim të politikës së zgjerimit, dy herë pas shtyrjes nga ana e Macron të vendimit për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Kërkesa bazë ishte – më parë reformë e brendshme e BE e pastaj vazhdim i zgjerimit. E papërgjegjshme ishte edhe kritika e gabuar e Macronit për ...

 • Ekskluzive/ “Aeroporti të përgjysmojë tarifat”/ Zbulohet raporti për financat e koncesionarit të Rinasit

  4 Shkurt, 2020

  AeroportiEksperti i pavarur që auditoi koncesionin e aeroportit të Rinasit i ka sugjeruar qeverisë shqiptare të kërkojë menjëherë përgjysmimin e të gjitha tarifave aeroportuale.

  Top Channel publikon ekskluzivisht raportin e BDO për auditimin ekonomik të kontratës koncesionare të aeroportit.

  Sipas auditimit, kompania koncesionare Tirana International Airport ka fituar deri më tani 84 milionë euro më shumë nga skenari bazë që ...

 • Shqipëri: Koha për të goditur të paprekshmit dhe të fortët

  3 Shkurt, 2020

  OFLNjësia speciale, “Operacioni Forca e Ligjit”

  Në Shqipëri ka filluar nga puna një njësi speciale e policisë, “Operacioni Forca e Ligjit”, e cila synon konfiskimin nga shteti të pasurive të personave të dënuar apo nën hetim për aktivitete kriminale apo terroriste.

  Në Shqipëri fillon aktivitetin në terren të hënën (3.02.2020) “Operacioni Forca e Ligjit”, (OFL) një njësi speciale operacionale ...

 • Tiranë: Qeveria miratoi paketën ligjore për sekuestrimin e pasurive kriminale

  31 Janar, 2020

  Ministria e drejtesiseNë Tiranë, qeveria miratoi sot paketën ligjore Anti-KÇK, i cili synon sekuestrimin e pasurive të dënuarve për krim të organizuar, pjesëmarrje në organizata e grupe kriminale e terroriste, trafiqe dhe krime të tjera të rënda.

  Ministrja e drejtësisë, Etilda Gjonaj, tha se objekt i paketës së re ligjore janë edhe gjithë personat e akuzuar për krime të rënda, ...

 • Rruga me gjemba e Ballkanit Perëndimor – A ka fund ajo?

  31 Janar, 2020

  treyeza debatiTryezë debati për zgjerimin e BE

  Që kur është bërë e qartë se politika e zgjerimit nuk është funksionale, shtrohet pyetja, nëse do të vlejë formula se „puna shpërblehet“, apo do të mbetemi pafundësisht në vendnumëro?

  Që puna e bërë në procesin e zgjerimit të BE shpërblehet, u dëshmua për herë të ...

 • Si u shkëmbyen grekët e Anadollit me shqiptarët e Çamërisë

  31 Janar, 2020

  zerva_prifterinjeve_grek_fashisteMarrëveshja turko-greke, 97 vjet më parë në Lozanë të Zvicrës, firmosi shkëmbimin e popullatës. Më 30 janar të vitit 1923, u nënshkrua në Lozanë, marrëveshja e veçantë turko-greke, mbi shkëmbimin e grekëve të Anadollit, me “turqit” (këtu u përfshinë shqiptarët e besimit mysliman, nga Çamëria) e Greqisë.

  Me një dekret, Greqia përvetësoi pronat e shqiptarëve myslimanë dhe jo zyrtarisht i ...

 • Rama takon Stoltenberg/ Shefi i Nato-s: Me rëndësi baza në Kuçovë

  29 Janar, 2020

  Rama StoltenbergSekretari i Përgjithshëm i Natos, Jens Stoltenberg e ngushëlloi publikisht kryeministrin Edi Rama për humbjen e njeriut të dashur të djalit të tij në tërmetin e 26 nëntorit.

  “Jemi të gjithë të shokuar nga tërmeti që goditi Shqipërinë nëntorin e kaluar. Të gjithë ndjemë dhimbjen e atyre që vuajtën. Edi, ju përjetuat gjithashtu një humbje personale, ju lutem ...

 • Charles Michel në Tiranë: Qasje e re e BE ndaj Ballkanit Perëndimor

  26 Janar, 2020

  Michel RamaCharles Michel përfundon vizitën zyrtare në Tiranë. Ai theksoi, se ka një qasje të re të BE ndaj Ballkanit Perëndimor dhe se metodologjjia e re e zgjerimit do të jetë vendimtare për zhbllokimin e negociatave.

  Presidenti i ri i Këshillit Europian, Charles Michel, i drejtoi shpresat e Shqipërisë për hapjen e negociatave të pranimit këtë pranverë tek metodologjia e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"