LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Poeti Moikom Zeqo ndërroi jetë në moshën 71 vjeçare

  15 Qershor, 2020

  Moikom ZeqoPoeti i njohur shqiptar Moikom Zeqo ndërroi jetë sot në Tiranë në moshën 71 vjeçare pas një sëmundje të rëndë.

  Gjatë 52 vjet krijimtari të pandërprerë, ai botoi 66 vepra, nga të cilat 15 vëllime poetike, 18 prozë letrare, si dhe 33 monografi për historinë dhe kulturën shqiptare.

  Shumë nga veprat e Mokiom Zeqos janë përkthyer e botuar në SHBA, Europë dhe ...

 • Tritan Kalo: Rimbyllja është e pamundur, ja si duhet të ecim përpara

  13 Qershor, 2020

  kalo-1Mjeku infeksionist, Tritan Kalo, thotë se kundër rimbylljes së jetës dhe të gjitha aktiviteteve, për shkak të rritjes së rasteve me koronavirus.

  Mjeku Kalo thekson në një postim në “Facebook” se rimbyllja është e padëshirueshme dhe e pamundur, por ecja e kujdesshme përpara është plotësisht e mundur.

  Mesazhi i Tritan Kalos:

  Nga sfida e përditëshme me Covid-19…..RIMBYLLJA e padëshirueshme dhe e pamundur, por ECJA ...

 • Ministria e Shëndetësisë: Kemi shtrime të reja në spitalin infektiv, 7 në terapi intensive dhe një i intubuar

  13 Qershor, 2020

  Dr FluturaMbi 70 % e të prekurve që nga fillimi i epidemisë janë të shëruar njoftoi sot Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ndërsa 48 raste pozitive janë konfirmuar siç Top Channel raportoi më herët në 24 orët e fundit.

  Por ndërkohë vijon të ketë shtrime të reja në spitalin infektiv. Aktualisht në spitalin infektiv po marrin shërbim 52 pacientë, prej tyre ...

 • KARANTINË! Rama bënë paralajmërimin e fortë: Nëse shifrat do rriten, atëherë do mbyllemi deri …

  11 Qershor, 2020

  ERKryeministri i vendit, Edi Rama, në një komunikim live ka folur rreth situatës së krijuar nga karonavirus dhe ju bënë thirrje qytetarëve që të zbatojnë rregullat për parandalimin e përhapjes së Covid-19.

  Teksa theksoi se rritja e numrit të të shtruarve në spital është më shumë sesa në kulmin e pandemisë, Rama u shpreh se nëse kjo situatë vazhdon kështu do të ...

 • 142 vjet nga formimi i Lidhjes së Prizrenit

  10 Qershor, 2020

  lidhja e prizrenitSot mbushen 142 vjet që kur më 10 qershor 1878 filloi organizimi dhe themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit.

  Është kjo njëherësh një ndër Lidhjet më të organizuara politike gjithëkombëtare pas Lidhjes dhe themelimit të Kuvendit të Lezhës të marsit të vitit 1444, nën organizimin e Gjergj Kastriotit Skënderbeu dhe udhëheqësve të principatave, përkatësisht të princave ...

 • 42 raste të reja, shkon në 1341 numri i të prekurve

  10 Qershor, 2020

  ministria-e-shendetesiseMinistria e Shëndetësisë informon se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 311 testime nga të cilat janë konfirmuar 42 raste  pozitive, përkatësisht, 21 raste në Tiranë, 9 në Shkodër, 4 në Durrës, 3 në Krujë, 2 në Lushnje, dhe nga 1 rast në Pukë, Berat dhe Ura Vajgurore. Rastet e konfirmuara janë kontakte të rasteve pozitive por edhe shume raste ...

 • Nis asfaltimi i Rrugës së Arbrit/ “Rruga do të hapet brenda stinës së verës së vitit 2021”

  9 Qershor, 2020

  rruga e arbitMë shumë se 500 punonjës dhe Mbi 200 mjete të tonazhit të rëndë e impiante të ndryshme të punimit të asfaltit janë angazhuar në procesin e punimeve të rrugës së arbrit.

  Që nga fillimi i punimeve në korrik të 2018 e sipas pritshmërive të kompanisë rruga do të jetë e aksesueshme brenda verës të vitit tjetër. Edhe pse kontrata tenderuese ...

 • Lëkundje të forta tërmeti në Tiranë e Durrës, ja ku ishte epiqendra

  8 Qershor, 2020

  termetiNjë tërmet tjetër është ndjerë në Tiranë. Lëkundja ka qenë e fortë por e shkurtër. EMSC bën me dije se epiqendra e këtij tërmeti ka qenë afër Durrësit në detin Adriatik. Ndërkohë shkalla e këtij tërmeti ka qenë 4.5 rihter.

  Thellësia e tërmetit ka qenë 2 km, dhe raportohet se është ndjerë në disa qytete.

  Lëkundje tërmeti janë regjistruar edhe gjatë orëve të ...

 • Shqipëri, arrihet marrëveshja për reformën zgjedhore

  6 Qershor, 2020

  Ambasadorja amerikane, Yuri KimNë Shqipëri, palët politike arritën mbrëmjen e së premtes marrëveshjen për reformën zgjedhore. Zgjidhja erdhi pasi u kapërcye ngërçi që lidhej me një prej rekomandimeve bazë të OSBE/ODIHR-it, lidhur me depolitizimin e administratës zgjedhore. Edhe për zgjedhjet e ardhshme politike dhe vendore, do të mbetet e njëjta strukturë me përfaqësuesë të partive politike.

  Shumica vendosi të tërhiqej nga këmbëngulja ...

 • Tiranë: Konsensus i partive politike për reformën zgjedhore

  6 Qershor, 2020

  ParlamentiBashkimi Europian e vlerëson arritjen e konsensusit për reformën zgjedhore, si një hap më pranë të ardhmes europiane për Shqipërinë.

  Më në fund u arrit. Dy vjet pas ndërprerjesh dhe rifillimesh të tryezave politike për reformën zgjedhore, pas ecejakesh të faktorit ndërkombëtar dhe 3 netësh rradhazi ngujimi në ambasadën amerikane në Tiranë, partitë politike nënshkruan mbrëmë (5.05.2020) marrëveshjen e shumëpritur, që synon garantimin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"