LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Trazirat gjatë Festës së Birrës në Korçë/ Kapet 21-vjeçari që hodhi kapsollat në koncertin e Bregovic

  23 Gusht, 2021

  Redon Leka është 21-vjeçari që hodhi kapsolla gjatë koncertit të Bregovic në Festën e Birrës në Korçë duke shkaktuar trazira.

  21-vjeçari hodhi kapsolla në mes të turmës që ishin mbledhur për të dëgjuar koncertin aq shumë të komentuar.

  Gjatë shoqërimit të Lekës, për në ambientet e Komisariatit, F. K. ka kundërshtuar forcat e policisë, duke penguar punën e tyre.

  Ende nuk dihet arsyeja se përse ...

 • Hidhet gaz lotsjellës në koncertin e Bregoviç, pjesëmarrësit i kërkojnë llogari policisë: Çfarë kontrolli keni bërë?

  22 Gusht, 2021

  Hidhet gaz lotsjellës në koncertin e Bregoviç, pjesëmarrësit i kërkojnë llogari policisë: Çfarë kontrolli keni bërë?Një i ri dyshohet se ka hedhur gaz lotsjellës gjatë performancës së Goran Bregoviç në Festën e Birrës në Korçë.

  Burime për Top Channel bëjnë me dije se është kapur nga policia.

  Ndërkohë pjesëmarrësit shihen duke fërkuar sytë apo duke mbajtur shami ...

 • Të rinjtë duan të ikin nga Shqipëria/ 80 % e studentëve duan të largohen. Të shkolluarit jashtë s’duan të kthehen

  20 Gusht, 2021

  ikniÇdo ditë e më shumë dëgjojmë të rinjtë veçanërisht që kërkojnë të largohen nga vendi.

  Një anketë e Qendrës për Studime Ekonomike dhe Sociale doli me rezultatin se rreth 80% e studentëve shqiptarë dëshirojnë të largohen nga vendi dhe gati 60% e maturantëve po planifikojnë të ikin nga Shqipëria. Nga ana tjetër rreth 95% e të rinjve të larguar për ...

 • Brataj publikon studimin për COVID-in: Të infektuarit e vaksinuar dhe të pa vaksinuar kanë të njëjtën ngarkesë virale

  19 Gusht, 2021

  Shefi i Urgjencës Kombëtare, mjeku Skënder Brataj ka publikuar një studim të “British Medical Journal’, ku dilet në përfundim se të infektuarit e vaksinuar dhe të pa vaksinuar kanë të njëjtën ngarkesë virale.

  Covid-19 dhe varianti Delta.

  Të infektuarit e vaksinuar dhe të pa vaksinuar kanë të njëjtën ngarkesë virale.

  Studimi i BMJ (British Medical Journal)

  Përhapja e variantit Delta kërcënon strategjitë e vaksinimit që synojnë imunitetin ...

 • Kosova e Shqipëria të gatshme të strehojnë civilët afganë

  16 Gusht, 2021

  Afghanistan I Lage in Kabul spitzt sich zu I 15.08.2021Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë kërkuar Kosovës, por edhe Shqipërisë që të strehojnë përkohësisht shtetas afganë pas situatës së krijuar atje dhe marrjes së pushtetit nga talebanët.

  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani është shprehur, se më 16 korrik është kontaktuar nga ambasadori amerikan në Prishtinë, ...

 • Keni planifikuar pushimet 15-ditëshin e dytë të gushtit?! Sinoptikania tregon se si do të jetë moti: Nga e marta…

  14 Gusht, 2021

  Lajda PorjaDuket se edhe 15-ditëshi i fundit i gushtit do të mbyllet me temperatura të larta. Padyshim që ky është një lajm i mirë për të gjithë ata që kanë planifikuar që të pushojnë në këtë periudhë.

  Në një lidhje telefonike për ‘News24’ sinoptikania Lajda Porja pohoi se ...

 • Pengesat për Maqedoninë e Veriut, Shqipërinë në rrugën drejt BE-së

  13 Gusht, 2021

  Përpjekjet e Maqedonisë së Veriut për antarësim në Bashkimin Evropian ishin bllokuar prej dy dekadash nga mosmarrëveshjet për emrin me Greqinë. Pas një kompromisi jo të lehtë që dha shpresa se mund të hapej rruga, kanë dalë pengesa të tjera, këtë herë nga Bullgaria, e cila ka ngritur kundërshti lidhur me gjuhën dhe trashëgiminë historike.

  Shqipëria, fati i së cilës në përpjekjet për antarësim në ...

 • Përplasje në distancë Kosovë-Shqipëri për idenë e “Open Balkan”

  12 Gusht, 2021

  Nord-Mazedonien Skopje | Wirtschaftsforum | Aleksandar Vucic, Zoran Zaev und Edi RamaIniciativa “Ballkani i Hapur” është vazhdimësi e “mini-Shengenit” ballkanik, që Kosova e ka kundërshtuar edhe më parë. Iniciativën për “Open Balkan” e përkrahin Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut.

  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe disa nga udhëheqësit politikë në Kosovë si të ...

 • Shqipëria pa kapacitete njerëzore dhe mjete për emergjencat civile

  11 Gusht, 2021

  Albanien Brände auf Halbinsel KaraburunNë gadishullin e Karaburunit u shuan të gjitha vatrat e zjarrit, por Shqipëria është e papërgatitur për t’iu përgjigjur emergjencave civile

  Pas më shumë se dy javë përpjekjesh të Forcave të Armatosura, zjarrfikësve dhe ndihmës së helikopterëve në gadishullin e Karaburunit u shuan të gjitha vatrat e zjarrit.

  Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, tha sot (11.08.) se fitorja ...

 • Shmanget katastrofa e zjarrit në autostradën Shqipëri-Kosovë

  10 Gusht, 2021

  Albanien - WaldbrändeMe ndihmën e efektivëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës u shmang katastrofa e zjarrit në autostradën Shqipëri-Kosovë.

  Një vatër shumë e rrezikshme zjarri masiv, mbi tunelin e Kalimashit, në Autostradën Shqipëri- Kosovë u mbyll në orët e para të ditës së sotme, (10.08) duke shmamgur një katastrofë të mundshme, bllokimin e lëvizjes, jetën dhe banesat e fshatrave pranë tij. Era ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"