LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Në Shqipëri rriten ndjeshëm infektimet me Covid-19 me 182 raste të reja

  9 Gusht, 2021

  Të paktën 182 infektime të reja me Covid-19 mes qytetarëve u zbuluan sot, ndërsa dje ishin 149 infektime të reja, dhe 139 të premten.

  Shifrat e fundit tregojnë një përshkallëzim në rritje të përhapjes së epidemisë, ndërsa varianti Delta i Covid-19 po qarkullon gjerësisht në vend.

  Këtë të dielë nuk u shënua asnjë vdekje nga Covid, por të premten dhe të shtunën, ndodhën 2 vdekje prej ...

 • Shqipëri: Ekonomia midis optimizmit të matur për rritje dhe thellimit të borxheve dhe deficitit

  7 Gusht, 2021

  Në Shqipëri, Banka Qendrore shprehu optimizëm të matur mbi rritjen ekonomike dhe zbehjen e presioneve negative, që solli Pandemia Covid-19. Pjesën e parë të këtij viti ekononmia u rrit me 5.5 për qind, krahas rritjes së konsumit dhe inflacionit. Por ekspertë të pavarur pohojnë se ekonomia shqiptare vuan nga probleme të thella strukturore, nga borxhi i lartë publik, detyrimet ndaj palëve të treta përmes ...

 • Shqipëri: Zjarret pushtojnë malet, por katastrofat shmangen

  6 Gusht, 2021

  Albanien | Waldbrände Ashtu si në të gjithë Europën jugore edhe në Shqipëri është java e dytë që luftohet me flakët. Një numër i konsiderueshëm forcash të armatosura, zjarrfikësit e banorët janë angazhuar për shuarjen e tyre.

  Vatrat e zjarrit të izoluara apo të tjera aktive kryesisht në malësitë e Shqipërisë Jugore e Veriore vazhdojnë të angazhojnë qindra efektivë të Forcave të ...

 • Berisha i përgjigjet ambasadores Kim: Askush nuk më pengon të jem në parlament si pjesë e PD

  5 Gusht, 2021

  Në Shqipëri, ish kryeministri Sali Berisha kritikoi ashpër deklaratat e pak ditëve më parë të ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi që ai të mos jetë pjesë e parlamentit pas vendimit të Departamentit amerikan që i ndalon atij hyrjen në shtetet e Bashkuara. Zoti Berisha tha se kreu demokrat Basha i kishte kërkuar ambasadores prova e përsëriti se nuk ka forcë në botë ...

 • Shqipëri: Vazhdojnë zjarret në male në ditën e 11

  5 Gusht, 2021

  Mountains under fire in AlbaniaNë Shqipëri, zjarret vazhduan edhe sot për të njëmbëdhjetën ditë në malësitë e Vlorës – në fshatrat Gumenicë, Gjorm, Selenicë e Karaburun.

  Forca ushtarake, të ndihmuara nga ajri prej dy helikopterëve po punojnë për të frenuar përparimin e zjarreve nga Gadishulli i Karaburunit dhe fshatrat rreth tij drejt parkut Kombëtar të Llogarasë.

  Zjarrfikësit kanë bërë thirrje banorëve për t’u larguar nga zona, ...

 • Situatë alarmante nga zjarret në Shqipëri

  4 Gusht, 2021

  Türkei Marmaris | WaldbrändeNë Shqipëri zjarret janë përhapur pothuajse në të gjithë territorin e vendit. Kapacitetet e vendit për përballimin e situatës janë modeste, autoritetet shqiptare janë në bisedime për ardhjen e ndihmës nga BE.

  Prej disa ditësh Shqipëria ndodhet e përfshirë nga zjarret, pothuajse në të gjithë territorin e saj. Sipas të dhënave zyrtare nga Agjencia e Emergjencave Civile zjarret janë ...

 • Zjarret nuk po i ndal askush/ Flakët nga Karaburuni po ecin me shpejtësi drejt parkut të Llogorasë

  3 Gusht, 2021

  zjarretGjithë natën vijuan zjarret në Karaburun dhe sot në mëngjes në ditën e tetë, flakët po përparojnë me shpejtësi drejt Llogorasë dhe zonave të banuara në Dukat.

  Banorët e kanë të pamundur të mbrohen të vetëm nga flakët. Ata kanë qëndruar gjitha natën në roje. Ndërkohë që era e fortë po e shtyn zjarrin më në jug drejt ...

 • SPAK këmbëngul për procesin ndaj Mediut, ankimon vendimin e Gjykatës

  3 Gusht, 2021

  Në Shqipëri Prokuroria Posaçme e Shkallës së parë për Korrupsionin dhe Krimin e organizuar ankimoi sot vendimin e Gjykatës së posaçme të Shkallës së parë e cila nuk pranoi kërkesën për për rihapjen e procesit gjyqësor ndaj ish Ministrit të Mbrojtjes Fatmir Mediu, lidhur me shpërthimin e ndodhur 13 vite me parë në një depo ushtarake në Gërdec

  SPAK e paralajmëroi këtë lëvizje menjëherë pas ...

 • Tiranë: A do ta përjashtojë PD Berishën nga Parlamenti i ri?

  2 Gusht, 2021

  Sali BerishaSHBA kërkon qartë që ish-kryeministri dhe ish-presidenti, Sali Berisha të mos jetë pjesë e deputetëve të PD në parlamentin e ri që fillon punimet në shtator në Shqipëri.

  Partia Demokratike, (PD) më e madhja në opozitë në Shqipëri dhe kryetari i saj, Basha ndodhen para marrjes ose jo të një vendimi të rëndësishëm për të ardhmen e tyre: të përjashtojnë apo ta mbajnë ...

 • 43 gradë në Elbasan dhe Berat, 8 gradë mbi normalen në Korçë/ Si paraqitet situata meteorologjike në vend

  28 Korrik, 2021

  Kjo javë është ndër më të nxehtat e kësaj verë në vendin tonë.

  Berati dhe Elbasani do të përjetojnë sot temperatura përvëluese deri në 42 gradë Celsius, konkretisht në Cërrik, Belsh, Kuçovë dhe Ura Vajgurore.

  Edhe në kryeqytet, temperaturat variojnë nga 41 në 42 gardë Celsius.
  Qyteti juglindor i Korçës po përballet me temperatura 70 gradë mbi normalen, teksa sot vlëra maksimale arrin 35 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"