LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Dëmtohet ura e Ali Pashës në Tepelenë/ Pasarela e Beçishtit mbi Vjosë lidh 7 fshatra

  26 Prill, 2022

  ura-Ali PashaPasarela e Beçishtit e ndërtuar në kohën e Ali Pashës, që lidh qytetin e Tepelenës me të paktën 7 fshatra të krahinës në anën tjetër të Vjosës ka dëmtime serioze dhe paraqet rrezik për kalimtarët.

  Njëra prej këmbëve të saj ka filluar çarjen prej erozionit të Vjosës vite më parë ndërsa shtrati i urës është i mbuluar me dërrasa të kalbura ose të thyera.Të paktën 15 ...

 • Fundi i palavdishëm i gjigandit shqiptar të hidrokarbureve

  25 Prill, 2022

  BalshTre muaj përpara se çmimi i naftës të arrinte nivelet më të larta historike në treg, Kombinati i Përpunimit të Thellë të Naftës në Ballsh u shit për skrap, duke lënë pas një mal me borxhe dhe të ardhura të mungura për autoritetet vendore dhe naftëtarët.

  Në hyrje të bashkisë së Mallakastrës ndodhet një pikë e vogël karburanti me logon ...

 • Akuzat për ambasadoren Kim, Ngjela: Berisha është në delir, mendon se po tremb…

  24 Prill, 2022

  ngjela-berishaAvokat Spartak Ngjela shktuan se ish kryeministri Berisha është në delir kur sulmon ambasadoren amerikane në Tiranë Yuri Kim. Sipas tih Berisha mendon se po tremb Amerikën me deklaratat e tij.

  Mjeranët e paguar nga Moska dhe Beogradi jo vetëm që lodhen kot, por edhe po shkojnë me vrap drejt rrezikut. Edhe mediat mjerane, po ashtu…
  Nuk mund t’i shpëtojnë ...

 • Raporti i “Freedom House”, intervistë me autorin e kapitullit të Shqipërisë

  21 Prill, 2022

  Andi HoxhajOrganizata prestigjioze Freedom House, botoi të mërkurën raportin e përvitshëm “Vendet në Tranzicion”, që bën vlerësimin e 29 vendeve ish komuniste, në një rajon gjeografik nga Evropa Lindore në Azinë Qendrore.

  “Vendet në Tranzicion” është botuar për herë të parë në vitin 1995 dhe vit pas viti analizon ecurinë e këtyre vendeve, sipas disa kategorive kryesore, që përbëjnë shtyllat ...

 • Freedom House: Demokracia në Shqipëri pa përparim, regjim hibrid

  20 Prill, 2022

  FHSipas raportit më të fundit të organizatës “Freedom House” për Vendet në Tranzicion, Shqipëria nuk ka pësuar asnjë ndryshim në pikë, krahasuar me një vit më parë, në të shtatë kriteret ku e bazon vlerësimin e saj kjo organizatë. Shqipëria vazhdon të përcaktohet në kategorinë e regjimeve hibride/demokraci në tranzicion, ku futen ato vende ku institucionet demokratike janë të ...

 • Zgjedhja e Presidentit/ PS mbledh emrat. Mediu: Në bisedime e gjithë opozita

  19 Prill, 2022

  mediuKonflikti në Partinë Demokratike ka lodhur aleatët opozitar, të cilët vendosën të hedhin një hap përpara në procesin e zgjedhjes së Presidentit duke propozuar një formulë gjithëpërfshirëse për negociatat.

  “E para, opozita ka detyrimin për të ofruar një proces konsensual. Për këtë ka të nevojshme pavarësisht se përfaqësohet në grupe parlamentare të ndryshme, të negociojë si një trup e vetme.”

  Por, ...

 • Zgjedhja e Presidentit, të mërkurën nisin bisedimet mes grupeve parlamentare

  18 Prill, 2022

  BallaPartia Socialiste thotë se do të nisë konsultimet për kreun e ri të Shtetit, megjithëse dy të mandatuarit e Edi Ramës,  Taulant Balla dhe Elisa Spiropali treguan se i kanë votat ta zgjedhin presidentin me 71 vota.

  “Hapje e gjithëpërfshirje. Pasdite ora 15:00 e Merkurë në një takim të parë. Nuk kanë ndodhur takime të tjera. Ky do të jetë ...

 • “PD në gjendje të trishtë”/ Zyrtari i lartë amerikan, Ecsobar kërkon distancimin e Berishës: Refuzojeni të kaluarën!

  14 Prill, 2022

  escobarZyrtari i lartë amerikan, Gabriel Escobar, i cili është i dërguari i posaçëm për Ballkanin Perëndimor e ka quajtur “të trishtë” situatën në të cilën është përfshirë së fundmi Partia Demokratike.

  Teksa ka folur për Tovvima, Escobar, pasi ka renditur shqetësimet në Ballkan, është ndalur në trazirën e PD-së, për të cilën tha se nuk duhet të ishte përfshirë në ...

 • Raporti i DASH: Pavarësia e gjyqësorit, kufizimi i shprehjes së lirë, korrupsioni, pandëshkueshmëria, problemet kryesore në Shqipëri

  13 Prill, 2022

  dashDepartamenti amerikan i Shtetit thotë se çështjet kryesore lidhur me të drejtat e njeriut në Shqipëri gjatë vitit 2021 ishin “problemet me pavarësinë e gjyqësorit ndërsa vazhdonte procesi i vetingut; kufizimet e lirisë së shprehjes dhe shtypit; dhe korrupsioni i përhapur në të gjitha degët e qeverisë dhe institucionet lokale”.

  Këto përfundime përfshihen në raportin e përvitshëm të Departamentit të ...

 • Harmoni e plotë mes Olaf Scholzit dhe Edi Ramës në Berlin

  12 Prill, 2022

  Scholz RamaScholz premton përkrahje këmbëngulëse për çeljen e negociatave

  Në një konferencë shtypi, pas takimit të parë me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, Scholz tha se Gjermania angazhohet me këmbëngulje për fillimin sa më shpejt që të jetë e mundur të negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

  “Agresioni vrastar dhe i pakuptimtë i Rusisë kundër Ukrainës na e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"