LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Hofreiter: Fillimi i negociatave është i nevojshëm

  11 Prill, 2022

  Anton HofreiterNë intervistën për DW, kryetari i Komiteti të BE-së në Bundestagun gjerman, Anton Hofreiter, shpjegon pse duhet të përshpejtohet procesi i zgjerimit.

   

  Deutsche Welle: Disa politikanë shqiptarë kanë qenë së fundmi tek ju për të kërkuar mbështetjen e Gjermanisë për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Si mund t’i bindni skeptikët në BE që të ...

 • Ambasadorja amerikane takon kreun e SPAK: Askush s’është mbi ligjin! Zyrtarët e korruptuar të mbajnë përgjegjësi

  8 Prill, 2022

  Yuri KimRritja e investigimeve, hetimeve apo konfiskimi i pasurive të paligjshme është tregues i faktit se askush nuk është mbi ligjin, është shprehur ambasadorja e SHBA-së Yuri Kim pas takimit që ka zhvilluar këtë të premte me kreun e SPAK.

  Përmes një postimi në rrjetin social Twitter, ambasadorja Kim shprehet e vendosur për të mbështetur reformën në drejtësi, me qëllim ...

 • Shqipëria dhe Kosova në Panairin e Frutave në Berlin

  7 Prill, 2022

  frutaMe gjithë krizën aktuale në sektorin e ushqimit, kërkesa për fruta perime nga Shqipëria e Kosova është shtuar, thonë prodhuesit.

  Speca, domate, boronica e fiq të thatë, mollë shkëlqejnë pas xhamit në vitrinën e stendave të Shqipërisë. 11 agropërpunues fruta perimesh kanë ardhur nga Shqipëria për të ekspozuar në panairin e frutave dhe perimeve në Berlin. Fruit Logistica (5-7.04.2022) është i pari ...

 • Qeveria shqiptare vendos menaxhimin e Butrintit nga një fondacion

  7 Prill, 2022

  ButrintiQeveria shqiptare miratoi të mërkurën një marrëveshje ndërmjet Ministrisë së së Kulturës dhe Fondacionit të Menaxhimit të Butrintit për administrimin e nënzonave të trashëgimisë kulturore dhe peizazhit kulturor, pjesë e Parkut Kombëtar të Butrintit. Marrëveshja pritet të kalojë në parlament për t’u miratuar.

   

  Ministrja e Kulturës Elva Margariti shkruante në rrjetin social Facebook se “së bashku me partnerin strategjik, Fondacionin ...

 • BERZH prezanton raportin e tranzicionit, Sejko: Çmimet do të vijojnë të mbeten të larta, politikat qeverisëse të mbështesin shtresat në nevojë

  5 Prill, 2022

  Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent SejkoGuvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko, ishte sot i pranishëm në prezantimin e Raportit të Tranzicionit të BERZH 2021-2022.

  Ndërsa e konsideroi raportin një moment të rëndësishëm diskutimi dhe reflektimi mbi sfidat që kanë përpara ekonomitë e rajonit, Sejko theksoi se mbajtja e këtij takimi me prani fizike përcjell një mesazh të rëndësishëm.

  “Ekonomia ...

 • Të gjithë drejt Gjermanisë, 27 mijë shqiptarë ikën zyrtarisht në 3 vjet

  5 Prill, 2022

  eurostatNë fund të vitit 2021, në shtetet e Bashkimit Europian kishte të regjistruar 566 mijë shqiptarë, pa përfshirë Greqinë, sipas statistikave të publikuara nga Bashkimi Europian.

  Pjesa më e madhe e tyre është në Itali, ku deri në fund të vitit 2021 ishin të regjistruar 433 mijë shtetas, ose 76% e deklarimeve totale të Eurostat (pa Greqinë).

  Eurostat nuk i ka ...

 • Shqipëri, të rinjtë i kthehen kodimit si një profesion që siguron punësim

  4 Prill, 2022

  Kompania Globale e Edukimit për Teknologjitë Coding DojoKompania Globale e Edukimit për Teknologjitë Coding Dojo e ka përfshirë Shqipërinë në planet e saj të zgjerimit, duke rritur vazhdimisht numrin e studentëve.

  Ajo synon që Shqipëria të ketë 100 mijë kodues me aftësi teknologjike të përparuara. Shumë të rinj po ndjekin po ndjekin akademitë e ngritura për këtë qëllim, ndër qarqet ...

 • Austria dhe Gjermania për përshpejtimin e zgjerimit të BE

  1 Prill, 2022

  Kancelarët Scholz dhe NehammerKancelarët Scholz dhe Nehammer u takuan në Berlin: Gjermania dhe Austria në sfondin e luftës me sulmin rus ndaj Ukrainës duan ta avancojnë procesin e zgjerimit të BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor.

  “Çdo vonesë e mëtejshme e bën Ballkanin Perëndimor vulnerabël dhe të hapur ndaj influencës nga një palë e tretë”, tha kancelari i Gjermanisë Olaf ...

 • SPAK kërkoi arrestimin e tij, vetëdorëzohet në polici Alqi Bllako

  31 Mars, 2022

  Alqi BllakoIsh deputeti i PS, Alqi Bllako është vetëdorëzuar në polici.

  Ndaj tij rëndojnë akuzat për “shpërdorim detyre” dhe “korrupsion”. Shoqërimi i tij u bë pasi GJKKO caktoi masën e sigurisë “arrest me burg” për Alqi Bllakon.

  Ditën e djeshme, Bllako dorëzoi mandatin duke hequr dorë nga imuniteti i deputetit për t’u përballur me drejtësinë si qytetar i thjeshtë.

  Prokuroria e Posaçme ...

 • SPAK firmos 9 urdhër-arreste për inceneratorët, 7 në pranga dhe 2 në “arrest shtëpie”. Tjetër akuzë për Lefter Kokën

  29 Mars, 2022

  SPAKProkuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka firmosur 9 urdhër arreste për çështjen e inceneratorëve.

  Nga nëntë urdhër-arrestet që janë lëshuar, 7 persona kanë përfunduar në pranga, ndërsa dy janë lënë në masën “arrest shtëpie”. Të arrestuarit janë komisionerët e inceneratorëve në Ministrinë e Mjedisit, dy administratorët e Fierit, pronari Klodian Zoto dhe ish-ministri Lefter Koka.

   

  Masat e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"