LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • “Maldivet e Evropës”, gazeta britanike “Metro” jehonë Shqipërisë

  6 Prill, 2024

  bregdeti“Shumë pranë Greqisë dhe Italisë, Shqipëria po bëhet një nga vendet më tërheqëse për pushime në Evropë”, shkruan Ella Glover në të përditshmen britanike “Metro”. Ende i pacënuar, ky vend ballkanik me 2,8 milionë banorë është një nga destinacionet më të përballueshme në Evropë.

   

  Me plazhe verbuese, peizazhe të bukura, kuzhinë të larmishme dhe vendas miqësorë, Shqipëria është e ngjashme ...

 • Tiranë-Durrës, 8 korsi në total/ Hapen tenderat për zgjerimin e disa akseve, dyfishohet kapaciteti i autostradës

  5 Prill, 2024

  tr drSiç ishte parashikuar në planin e investimeve publike në Buxhetin e këtij viti ka nisur puna për zgjerimin dhe shtrimin e disa akseve të rëndësishme infrastrukturore.

   

  Autoriteti Rrugor ka hapur tenderat për Lotin 1 dhe 2 për zgjerimin me vlerë 32.4 milionë euro për zgjerimin e autostradës Tiranë -Durrës. Ajo do të bëhet me katër korsi nga të dyja ...

 • Sekuestrohet një tjetër pjesë e truallit ku po investon bashkëshorti i Xhaçkës

  5 Prill, 2024

  SPAKNë Shqipëri, Prokuroria e Posaçme njoftoi sot se Gjykata kishte pranuar kërkesën e saj për vënien nën sekuestro të një tjetër sipërfaqeje toke në bregdetin e Dhërmiut, mbi të cilën ish deputeti socialist Artan Gaçi, bashkëshort i ish ministres së Jashtme, Olta Xhaçka po ndërton një kompleks turistik.

   

  Bëhet fjalë për 5080 metra katrorë, në pronësi të shtetit, të cilat, ...

 • Shqipëri – Armë “Made in Albania” brenda vitit 2030?

  4 Prill, 2024

  ramaPasi i tha “Po” presidentit të Ukrainës Zelensky për gatishmërinë e Shqipërisë për bashkëprodhim armësh dhe municionesh, kryeministri shqiptar, Edi Rama u shpreh më konkretisht rreth çështjes dhe afateve kohore.

   

   

  Qeveria shqiptare duket se ka shtuar dozat e ambicies në lidhje me industrinë ushtarake dhe eksportet”Made in Albania”. Madje, duke vënë edhe një afat kohor: vitin 2030. Në fjalën e mbajtur ...

 • Aksident fatal në Këlcyrë-Përmet, automjeti bie në lumin Vjosa, humbin jetën 8 persona

  2 Prill, 2024

  Këlcyrë-PërmetTetë persona kanë humbur jetën orët e para të mëngjesit të kësaj të marte (2 prill) si pasojë e një aksidenti fatal në aksin rrugor Këlcyrë-Përmet.

  Sipas informacioneve paraprake, bëhet me dije se drejtuesi i një automjeti tip Benz ka humbur kontrollin mbi mjetit duke dalë nga rruga dhe ka rënë në anë të lumit Vjosë. 8 persona, shatë prej ...

 • “The Telegraph”: Shqipëria, vendi ku historia dhe argëtimi ndërthuren mes tyre

  1 Prill, 2024

  ValbonaE përditshmja britanike “The Telegraph” i ka kushtuar një shkrim bukurive të natyrës, historisë dhe kulinarisë së Shqipërisë, duke e konsideruar një nga perlat e panjohura të Ballkanit.

   

  Shqipëria ka filluar të tërheqë vizitorë ndërkombëtarë me përzierjen e saj të peizazheve magjepsëse, kuzhinës së shkëlqyer dhe historisë intriguese shkruan “The Telegraph”, ndërsa thekson se turistët do të gjejnë në këtë ...

 • Besimtarët katolikë festojnë Pashkët, Begaj: Le të gëzojmë të gjithë së bashku me besim dhe shpresë për një të nesërme më të mirë

  31 Mars, 2024

  BajramPresidenti Bajram Begaj ka uruar të gjithë besimtarët katolikë që festojnë Pashkët.

   

  “Për shumë mot Pashkën, të dashur besimtarë katolikë e ungjillorë!
  Në këtë ditë të bekuar, le të gëzojmë e të festojmë të gjithë së bashku me besim dhe shpresë te Zoti për një të nesërme më të mirë.
  Gëzuar, dhe qoftë për të gjithë Pashkë e Shenjtë!”, shkruan ...

 • Nga letra drejtuar Papës dhe zhdukja e bibliotekës/ Çfarë fshihet për Himarën dhe himariotët? Dëshmi dhe dokumente në “Gjurmë Shqiptare”

  31 Mars, 2024

  HimaraShumë histori ruhen në këto rrugica të gurta…Po ngjitemi në kalldrëmet e Himarës, drejt kështjellës së saj, vendit, ku dikur organizohej gjithçka…

   

  Këtu ishin shtëpitë e para, u zhvilluan beteja të ashpra, u shkruan letra, u dërguan thirrje, u ndërtua bërthama e një prej vendbanimeve më të hershme e historike në zonën e bregdetit. Këtu ikën e erdhën të dërguar ...

 • Sadushi: Akuzat politike dëshmojnë se organet e reja të drejtësisë po funksionojnë

  31 Mars, 2024

  SadushKryetari i Gjykatës së Lartë të Shqipërisë, Sokol Sadushi, thotë se si gjykata që ai drejton, ashtu edhe gjithë sistemi i drejtësisë po përballen me sfida, por shpreh besimin se ato janë në rrugë të mbarë. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, zoti Sadushi, i cili ndodhet në Uashington me një delegacion të Gjykatës Kushtetuese dhe të Gjykatës ...

 • Shqipëri, Prokuroria e Posaçme çon për gjykim dosjen e sterilizimit

  31 Mars, 2024

  SterilizimiNë Shqipëri, Prokuroria e Posaçme kundër Krimit të organizuar dhe Korrupsionit, njoftoi sot se ka dërguar për gjykim dosjen për rastin e koncensionit të sterilizimit të pajisjeve kirurgjikale.

   

  Hetimet e nisura që në vitin 2020 çuan, në verën e vitit të kaluar, në arrestimin e ish zëvendësministrit të Shëndetësisë Klodian Rrjepaj, si dhe të sipërmarrësit Ilir Rrapaj, zotërues i 40 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"