LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • BE: Shtyhet sërish çelja e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

  23 Qershor, 2021

  Ana Paula ZacariasAna Paula Zacarias, sekretare shteti për çështje të Evropës duke folur në konferencën për media pas Këshillit për Çështje të Përgjithshme, Luksemburg, 22.06.21

  Kritika nga ana e Gjermanisë ndaj vetos bullgare. CDU/CSU kundër ndarjes së Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut.

  Me gjithë përpjekjet e bëra nga presidencat gjermane dhe portugeze, Këshilli i BE-së e shtyu sërish çeljen e ...

 • Dështon nisja e bisedimeve me BE-në për Tiranën dhe Shkupin, pengesë Bullgaria

  23 Qershor, 2021

  Problemet mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut u bënë sërish pengesë për një vendimmarrje në favor të organizimit të Konferencës së parë ndërqeveritare mes Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut nga njëra anë dhe Bashkimit evropian nga ana tjetër, që do të shënonte dhe nisjen zyrtare të bisedimeve për anëtarësim për të dy vendet ballkanike.

  “Megjithë angazhimin e madh, nuk u bë e mundur që të ...

 • Vettingu për prokuroren Imeraj, Kim e Soreca mbështesin ONM-në

  23 Qershor, 2021

  Në Shqipëri ambasadorja amerikane Yuri Kim dhe ai i Delegacionit te Bashkimit europian Luigi Soreca mbështetën sot vendimin e djeshëm të Operacionit Ndërkombëar të Monitorimit për të rekomanduar që procesi i rivlerësimit për kryeprokuroren e Tiranës Elizabeta Imeraj të shkojë në Kolegjin e Apelimit

  Zonja Imeraj kaloi me sukses fazën e parë duke marrë vlerësime pozitive për të tri kriteret nga Komisioni i Pavarur i ...

 • Shqipëria e Maqedonia bllokohen: Nuk ka datë për konferencë ndërqeveritare me BE-në

  22 Qershor, 2021

  keshilli_i_evropes-konica.alMediat maqedonase shkruajnë se Bullgaria nuk ka lejuar Këshillin për Punë të Përgjithshme për të caktuar një datë për mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut.

  Agjencia e lajmeve MIA, duke u mbështetur në burime diplomatike anonime njofton se debati për zgjerimin në takimin e ministrave në Luksemburg ka qenë intensiv në këtë temë. Sofjes i është ...

 • Shtetasit nga Shqipëria lejohen sërish të hyjnë pa kufizime në Gjermani

  18 Qershor, 2021

  EU hyrjaGjermania hoqi kufizimet për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut. Shtetasit nga këto vende mund të hyjnë në Gjermani edhe si turistë nga e diela, 20.06.

  Duke filluar nga e diela, më 20 qershor, shtetasit nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut do të lejohen të hyjnë sërish në Gjermani pa qenë nevoja të justifikojnë shkakun e udhëtimit. Këtë ...

 • Tiranë: Fati politik i opozitës – ndarja e Bashës nga Berisha

  17 Qershor, 2021

  BashaZgjedhja e Lulzim Bashës për të tretën herë, kryetar i PD, partia më e madhe e opozitës në Shqipëri, shtron pyetjen: A do të ringrihet PD për të luajtur rolin e saj kundrejt qeverisë së PS-së, që fitoi mandatin e tretë?

  Vetë Basha e ka premtuar këtë pak orë pas shpalljes zyrtare të fitores së tij në fillim të kësaj ...

 • Procesi i Berlinit: Maas do të drejtojë konferencën e ministrave të Jashtëm

  8 Qershor, 2021

  Heiko Maas, ministri i jashtëm i GjermanisëTë martën mblidhen virtualisht ministrat e Jashtëm të vendeve të Ballkanit Perëndirmor dhe disa vendeve të BE-së për të biseduar për ecurinë e mëtejshme të procesit të Berlinit.

  Nën drejtimin e ministrit të jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas, zhvillohet të martën, 8.6. konferenca e ministrave te jashtëm të Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Procesit ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 2652 testime, 179 raste të reja, 2 humbje jete dhe 587 të shëruar

  16 Prill, 2021

  Ministria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 2652 testimeve  179 qytetarë kanë rezultuar pozitivë .

  Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
  38 raste në Tiranë, 16 në Fier, 12 në Gjirokastër, 11 në Durrës, 10 në Korçë, 9 në Shkodër, nga 8 raste në Vlorë, Gramsh, 6 në Skrapar, nga 5 raste në Devoll, Lezhë, nga 4 raste në Elbasan, Lushnje, Pogradec, Sarandë, ...

 • Zgjedhjet në Shqipëri: Fushata risi në formë, jo në përmbajtje

  15 Prill, 2021

  trFushata elektorale në Shqipëri është në kulmin e saj, por diskursi politik zhvillohet jo me përballje konceptesh politike, por mbetet në nivelin e sulmeve të personalizuara mes kundërshtarëve politik, sipas ekspertëve.

  Shqipëria është në prag të Zgjedhjeve Parlamentare 2021, që do të zhvillohen pas 10 ditësh, më 25 prill. Partia Socialiste (PS) e drejtuar nga kryeministri Edi Rama, kërkon një ...

 • Braktisën parlamentin, por deputetët e opozitës do të paguhen deri më 2022

  14 Prill, 2021

  ParlamentiLigji është treguar shumë zemërgjerë edhe sa i përket atyre që braktisin parlamentin, apo e bojkotojnë atë.

  Lanë mandatet, por 58 deputetët e Partisë Demokratike dhe LSI-së që braktisën parlamentin në shkurt 2019 do të vazhdojnë të marrin përfitime financiare deri më 2022.

  Kjo do të thotë se ish-deputetëve të opozitës joparlamentare nuk do t’u mungojnë privilegjet edhe pas djegies ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"