LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Rikthehen reshjet dhe ulen temperaturat, njihuni me parashikimin e motit

  2 Nentor, 2021

  shiVendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot me reshje.

  Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë rënie të lehtë ku do të variojnë: në zonat malore, nga 02°C në 10°C, në zonat e ulëta nga 09°C në 17°C dhe në zonat bregdetare nga 12°C në 20°C.

  Era do të fryjë në drejtim Lindor-Verilindor ndërsa ...

 • Sputnik dhe Astrazeneca nuk kombinohen! Ja kur duhet ta bëni dozën përforcuese në varësi të vaksinës që keni marrë

  1 Nentor, 2021

  VakcinaNë 1 nëntor në Shqipëri nisi vaksinimi me dozën e tretë të vaksinës së covid, por ecuria e procesit nuk ka qenë njësoj kudo.

  Në Tiranë nuk ka nisur ende vaksinimi me dozën e tretë, pasi udhëzimi për procesin u ka shkuar me vonesë mjekëve.

  Nga vaksinimi me dozën e tretë përfshihet popullsia 60 vjeç+ dhe po kështu fëmijë 12-16 me ...

 • Lëkundje të forta tërmeti në vendin tonë, ja magnituda

  29 Tetor, 2021

  termetiiLëkundje të forta tërmeti janë ndjerë pak minuta më parë në vendin tonë. Tërmeti fillimisht u raportua me magnitudë 3.3 i shkallës Rihter, por ka rezultuar me magnitudë 4.7.

  Raportohet se lëkundjet janë ndjerë 56 km në verilindje të qytetit të Tiranës, si dhe 16 km në perëndim dhe veriperëndim të Maqedonisë së Veriut.

  Thellësia e lëkundjeve ishte vetëm 10 km, sipas raportimeve ...

 • “BE-ja ka nevojë për Ballkanin Perëndimor”/ Rama intervistë për gazetën gjermane, ç’thotë për kancelaren Merkel dhe ndikimin e saj në rajon

  29 Tetor, 2021

  Rama Merkel“Për hir të sigurisë së saj, BE- ja ka nevojë për Ballkanin Perëndimor” – kështu shprehet kryeministri Edi Rama, në një intervistë për gazetën ‘Merkur’, ndërsa shpjegon, përse vendi ynë vazhdon të dojë të anëtarësohet në Bashkimin Evropian.

  Teksa i referohet ndikimit në rajon të kancelares në detyrë, Angela Merkel, Rama thotë se rrallëherë ka takuar një person, që ...

 • SHBA, thirrje BE-së të hapë bisedimet me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut deri në fund të vitit

  29 Tetor, 2021

  EscobarShtetet e Bashkuara rikonfirmuan të enjten mbështetjen për integrimin e Ballkanit Perëdimor në Bashkimin Evropian dhe shprehën angazhimin për të nxitur këtë proces, në interes të vetë vendeve, BE-së dhe Shteteve të Bashkuara.

   

  Zv/Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën Jugore dhe Qendrore, Gabriel Escobar tha para anëtarëve të nënkomisionit për Evropën dhe Euroazinë, se administrata e Presidentit Joe Biden është ...

 • Tiranë: Studiuesit komentojnë marrëdhëniet shqiptaro – kineze para vizitës së ministrit të jashtëm kinez

  28 Tetor, 2021

  Mustafaj dhe XhepaMinistri i jashtëm i Kinës, Vang Ji, mbërriti të enjten në Shqipëri në kuadër të një turneu vizitash të zhvilluara në Greqi e Serbi, e që do të mbyllen me takime në Itali.

  Sipas zyrtarëve shqiptarë, vizita do të përqëndrohet në marrëdhëniet dypalëshe.

  Shqipëria është pjesë e Nismës 17 + 1 të Kinës, një platformë që synon zgjerimin e ...

 • Escobar: Njohja reciproke do të ishte ideale për normalizim të marrëdhënieve Kosovë-Serbi

  28 Tetor, 2021

  EscobarZëvendësndihmës-Sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, njëherësh i dërguari për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë të enjten se administata e presidentit amerikan, Joe Biden ka dyfishuar përkushtimin amerikan për të punuar me aleatë dhe partnerë që Ballkani Perëndimor të avancojë në rrugën evropiane.

  Në një dëshmi para Nën-Komitetit të Dhomës së Përfaqësuesve për Evropë, Energji dhe Ambient, ...

 • Shqipëri, projekt buxheti 2022: Rritja ekonomike 4.1%

  27 Tetor, 2021

  Delina IbrahimajNë Shqipëri ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj tha sot se dy objektivat kryesore të Projekt buxhetit të vitit 2022 janë konsolidimi i rimëkëmbjes ekonomike dhe i qëndrueshmërisë fiskale të vendit. Në prezantimin e projektbuxhetit në Konferencën e kryetarëve zonja Ibrahimaj deklaroi se për vitin e ardhshëm rritja ekonomike pritet të jetë në nivelin e 4.1 përqind, ...

 • Mbi 300 të helmuar në spitalin e Krujës, ndërpritet furnizimi me ujë nga rrjeti i ujësjellësit

  26 Tetor, 2021

  spitali krujeMbi 300 persona me simptoma helmimi janë paraqitur në spitalin e Krujës që prej mbrëmjes së djeshme. Qytetarë të grupmoshave të ndryshme kanë kërkuar trajtim mjekësor sepse pjesa më e madhe kishin diarre e të vjella që shkaktojnë dehidratim.

  “Kam kriza barku, dhimbje koke, të vjella. I shfaqa shenjat mbrëmë. Dyshoj tek uji duke e pirë përditë. S’kemi ku ...

 • Çmimet e “çmendura” të energjisë, vetëm në tetor u blenë rreth 65 milionë euro në treg të lirë

  26 Tetor, 2021

  energjia blerjetEnergjia është kthyer në të mirën më të lakmuar të këtyre ditëve dhe çmimet në bursa kanë prekur nivele rekord teksa u theksua se nuk bëhej më fjalë për vlerë financiare, por për sasi të disponueshme për blerje.

  Furnizuesi i Tregut të Lirë (FTL), një nga tre kompanitë pjesë e OSHEE Group, pagoi vetëm në tetor për të siguruar ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"