LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • BE, ngërçi Sofje-Shkup, Rutte: Shpresojmë fort në një zgjidhje

  10 Nentor, 2021

  RamaNë Tiranë kryeministri hollandez Mark Rutte tha sot se Shqipëria ka bërë përparimin e duhur që të nisë bisedimet për anëtarësim me Bashkimin Europian. Mbretëria e Hollandës ka qenë ndër vendet skeptike, që pak kohë më parë kishte kundërshtar avancimin e marëdhënieve të Shqipërisë me BE-në.
  Por, siç u shpreh kryeministri Rutte, përparimi “në këto 5 vitet e fundit, ...

 • Raportuesja për Shqipërinë kërkon hapjen e negociatave me BE-në

  10 Nentor, 2021

  EURaportuesja për Shqipërinë në Parlamentin Evropian, Isabel Santos tha se Tirana zyrtare ka përmbushur të gjitha kriteret e kërkuara për të nisur negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

  Pas një vizite treditor në Shqipëri, Santos lëshoi një deklaratë për media ku u bëri ftesë të gjitha forcave politike në Shqipëri që të vazhdojnë dialogun, në mënyrë që t’i ndihmohet vendit ...

 • Takimi me kongresmenët, Kim: Marrëdhëniet Shqipëri-SHBA e tejkalojnë politikën partiake

  9 Nentor, 2021

  kongresmenAmbasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim ka komentuar takimin e kongresmenëve amerikanë me kryeministrin Edi Rama dhe kryedemokratin Lulzim Basha, që u zhvillua sot.

  Ajo theksoi se marrëdhëniet Shqipëri-SHBA janë të forta dhe e tejkalojnë politkën partiake.

  “Faleminderit @SenJoniErnst @RepSlotkin @RepDavidValadao @RepLaTurner për vizitën në Shqipëri. Takimet me @ediramaal
  &  @lulzimbasha_al tregojnë se marrëdhënia Shqipwri- SHBA tejkalon politikën partiake. SHBA ...

 • Inertet po hidhen në det, masakër mjedisore në mes të ditës në Vlorë

  8 Nentor, 2021

  deti vlore orikumKamionët me inerte shkarkohen në anë të rrugës Vlorë-Orikum në zonën e Jonufrës.  Por kjo masakër mjedisore pak kilometra larg qytetit dhe në zonën panoramike të bregut, ku inertet hidhen buzë detit, ndodh prej ditësh e ndoshta javësh.

  Banorët e zonës tregojnë se kamionët zbrazen ditë e natë. Të pyetur se kush i hedh, si ata, ashtu dhe ...

 • Studiuesi Shaban Murati boton librin “Vetëvrasja diplomatike e Shqipërisë dhe Kosovës”

  5 Nentor, 2021


  Diplomati dhe studiuesi i njohur shqiptar, Shaban Murati, sapo ka botuar në Tiranë librin “Vetëvrasja diplomatike e Shqipërisë dhe e Kosovës”.

  Libri trajton marrëdhëniet dypalëshe Shqipëri – Kosovë në tre vitet e fundit, si dhe raportet e tyre me Serbinë, SHBA-të dhe BE-në.

  Autori thekson se marrëdhëniet mes Kosovës dhe Shqipërisë janë në pikën e tyre më të ulët.

  Ambasadori Shaban Murati thotë se titullin “Vetëvrasja ...

 • Rama: Shqipëria dhe rajoni e kanë vendin në BE dhe do të jenë në BE

  5 Nentor, 2021

  RamaKryeministri i Shqipërisë në kuadrin e vizitës në Beograd flet për DW mbi „Open Balkan“. Ai thekson ndër të tjera, se është e rëndësishme që Serbia ka pranuar që në mes Shqipërisë dhe Kosovës të mos ketë kufij.“

  DW: Z. Kryeministër kanë kaluar tre vjet qëkurse është hedhur ideja për Mini-Shengenin Ballkanik, tani “Open Balkan”. Si mendoni, a është ky ...

 • Ballkani i Hapur: Thirrje Kosovës, Bosnjës e Malit të Zi për t’u bërë pjesë e nismës

  4 Nentor, 2021

  Ballkani i hapurKryeministri shqiptar Edi Rama dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, thanë të enjten në Beograd se marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të zgjidhen në bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian, por kjo nuk duhet të jetë pengesë për përfshirjen e Kosovës në nismën Ballkani i Hapur.

  Ata i bënë këto komente në përfundim të takimit të nismës për ...

 • “Open Balkan”/ Nesër mbahet takimi mes liderëve, në rrugët e Beogradit valëviten flamuj shqiptar

  3 Nentor, 2021

  Flamuri BeogradRrugët e Beogradit duket se janë mbushur me flamuj shqiptarë. Në pamjet që Top Channel siguron duket se si në shtylla janë varur flamuj shqiptarë në kuadër të “Open Balkan” që do të mbledhë ditën e nesërme 3 nga 6 udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor në Beograd.

  Përveç flamujve shqiptarë, duken se valëviten dhe flamuj të Maqedonisë së Veriut e ...

 • Rikthehen reshjet dhe ulen temperaturat, njihuni me parashikimin e motit

  2 Nentor, 2021

  shiVendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot me reshje.

  Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë rënie të lehtë ku do të variojnë: në zonat malore, nga 02°C në 10°C, në zonat e ulëta nga 09°C në 17°C dhe në zonat bregdetare nga 12°C në 20°C.

  Era do të fryjë në drejtim Lindor-Verilindor ndërsa ...

 • Sputnik dhe Astrazeneca nuk kombinohen! Ja kur duhet ta bëni dozën përforcuese në varësi të vaksinës që keni marrë

  1 Nentor, 2021

  VakcinaNë 1 nëntor në Shqipëri nisi vaksinimi me dozën e tretë të vaksinës së covid, por ecuria e procesit nuk ka qenë njësoj kudo.

  Në Tiranë nuk ka nisur ende vaksinimi me dozën e tretë, pasi udhëzimi për procesin u ka shkuar me vonesë mjekëve.

  Nga vaksinimi me dozën e tretë përfshihet popullsia 60 vjeç+ dhe po kështu fëmijë 12-16 me ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"