LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Dridhet toka! Tërmet i fortë në Greqi, lëkundjet ndihen deri në vendin tonë

  4 Mars, 2021

  termetLëkundje toke janë regjistruar pak më parë në vendin tonë.

  Lëkundjet janë ndjerë si pasojë e një tërmeti me magnitudë 5.7 (që në fillim u raportua të ishte 6), që ka goditur Greqinë pak më parë.

  Si pasojë dridhjet e tokës janë ndjerë deri në vendin tonë, ku qytetarë të shumtë nga qytete të ndryshme raportojnë se i kanë ndjerë dridhjet ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 3149 testime, 851 raste të reja, 21 humbje jetë dhe 903 të shëruar

  4 Mars, 2021

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 3149 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 851 qytetarë.
  Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
  377 raste në Tiranë, 48 në Pogradec, nga 30 raste në Elbasan, Kavajë, 29 në Durrës, 28 në Vlorë, 27 në Shkodër, 26 në Fier, 25 ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 3369 testime, 892 raste të reja, 19 humbje jetë dhe 760 të shëruar

  3 Mars, 2021

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 3369 testimeve  892 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki: 374 raste në Tiranë, 55 në Fier, 47 në Vlorë, 45 në Durrës, 30 në Shkodër, nga 26 raste në Krujë, Berat, nga 25 raste në Kavajë, ...

 • DASH, raport kritik për luftën ndaj narkotrafikut e pastrimit të parave në Shqipëri

  3 Mars, 2021

  INCSP“Sundimi i dobët i ligjit, korrupsioni dhe një shkallë e lartë e papunësisë janë faktorët kryesorë të problemit të kontrollit të drogës në Shqipëri. Grupet shqiptare të krimit të organizuar vazhdojnë të pastrojnë të ardhurat në Shqipëri dhe të kontribuojnë në korrupsionin në vend”, vlerëson Raporti vjetor i Strategjisë ndërkombëtare të kontrollit të drogave, i publikuar nga Departameti amerikan ...

 • Freedom House: Shqipëria, Kosova pjesërisht të lira

  3 Mars, 2021

  FHOrganizata Freedom House arriti në përfundimin se në vitin 2020 aktorët autoritarë u bënë më të guximshëm, ndërsa demokracitë më të mëdha përballeshin me problemet e brendshme, duke sjellë si rezultat një rënie për të 15-in vit me radhë në lirinë botërore. Freedom House nxorri raportin e saj vjetor të vitit 2021 për Lirinë në Botë, sipas së cilit ...

 • Shpresa tek vaksinat: Rëndim i situatës së pandemisë në Shqipëri

  2 Mars, 2021

  trNë kohën kur Shqipëria shënon rritje të numrit të viktimave nga virusi, në Tiranë mbërritën 15. 210 vaksina të BioNTech&Pfizer. Autoritetet theksojnë, se situata është e rënduar, por nën kontroll.

  Të hënën në orët e mbrëmjes, (01.03) në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” në  Tiranë, mbërritën 15.210 vaksina BioNTech & Pfizer, kjo në vijim të marrëveshjes së drejtpërdrejtë prej 500.000 dozash ...

 • 577 vjetori i Kuvendit të Lezhës

  1 Mars, 2021
  5Kuvendi i Lezhes77 vjet më parë, i vetmi në historinë e përgjithshme të Arbërisë që i bashkoi arbërorët trupërisht e shpirtërisht ishte prijësi ynë arbëror evropian Gjergj Kastrioti.
  Kuvendi i Lezhës i 2 Marsit 1444 është akti më i shenjtë, më i rëndësishëm i historisë së kombit tonë.
  Ai i bashkoi politikisht, ekonomikisht, shpirtërisht e fizikisht fisnikët arbëror kudo ata ...
 • Shqipëri, Brukseli “Listat e kandidatëve me njerëz me integritet”

  1 Mars, 2021

  Borell RamaPërfaqësuesi i Lartë i BE-së për politikën e Jashtme Joseph Borrell tha sot në Bruksel se të gjithë forcat politike në Shqipëri “duhet të bëjnë të pamundurën të sigurojnë që në zgjedhjet e 25 Prillit, listat e kandidatëve të kenë njerëz me integritet”. Ai i bëri këto komente gjatë një konference të përbashkët për shtyp me Kryeministrin Edi ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 3805 testime, 952 raste të reja, 21 humbje jetë dhe 804 të shëruar

  1 Mars, 2021

  MaskaMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 3805 testimeve, 952 qytetarë  kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki:  408 raste në Tiranë, 53 raste në Vlorë, 39 raste në Durrës, 36 raste në Krujë, 28 raste në Fier, Elbasan, Lushnje, 27 raste në Shkodër, 22 raste në Gjirokastër, 21 raste në Korçë, ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 3691 testime, 986 raste të reja, 21 humbje jetë dhe 849 të shëruar

  28 Shkurt, 2021

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 3805 testimeve 952 qytetarë kanë rezultuar pozitivë . edhe ate në këto bashki:  408 raste në Tiranë, 53 raste në Vlorë, 39 raste në Durrës, 36 raste në Krujë, 28 raste në Fier, Elbasan, Lushnje, 27 raste në Shkodër, 22 raste në Gjirokastër, 21 raste në Korçë, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"