LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Tiranë: Ambasadorja amerikane, Yuri Kim, takon kryetarin e Partisë Demokratike

  24 Shtator, 2021

  Në Tiranë, ambasadorja e SHBA-ve në Shqipëri, Yuri Kim, e sapokthyer nga Uashingtoni, zhvilloi sot një takim me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

  Pas takimit me zotin Basha, ambasadorja Kim deklaroi se SHBA është e gatshme për të bashkëpunuar me PD, dhe e di që PD-ja ndodhet në një pozitë të vështirë reformimi, në një proces tranzicioni, dhe shtoi se shpresonte që PD të ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 5005 testime, 768 raste të reja, 8 humbje jete dhe 986 të shëruar

  23 Shtator, 2021

  MSHNë 24 orët e fundit, janë kryer 5005 testime, nga të cilat 768 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki:
  267 raste në Tiranë, 76 në Fier, 49 në Shkodër, 41 në Durrës, 34 në Vlorë, 28 në Elbasan, 24 në Berat, 19 në Mallakastër, 18 në Krujë, nga 17 raste në Kamëz, Korçë, 16 në Kukës, ...

 • Tiranë, ish kryeprokurori Llalla dënohet me dy vjet burgim për korrupsion

  22 Shtator, 2021

  Gjykata e Posaçme e Apelit kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit la sot në fuqi dënimin e Gjykatës së Shkallës së Parë për ish Prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Llalla.

  Ish Prokurori i Përgjithshëm është dënuar me 2 vjet burgim dhe 5 vjet përjashtim nga funksionet publike, pasi u shpall fajtor nën akuzat për “fshehje dhe mosdeklarim të pasurisë”.

  Po ashtu atij do t’i konfiskohen edhe disa ...

 • Berisha kërkon thirrjen e forumeve, Basha i tregon kufirin

  22 Shtator, 2021

  Në Shqipëri tonet e përplasjes mes kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe pararendësit të tij, ish kryeministrit Sali Berisha po vijnë duke u rritur. Ndërsa ky i fundit ka nisur një lëvizje në bazën demokrate duke kërkuar thirrjen e forumeve më të lartë të partisë për t’u shprehur për vendimin që e la atë jashtë grupit parlamentar, kryetari Basha i tregoi atij të ...

 • INSTAT: Shqipëria, me nivelet më të larta të emigrimit të “trurit”, po varfërohet vendi

  21 Shtator, 2021

  Emigracioni në nivele të larta i njerëzve të arsimuar nga vendi do të varfërojë ekonominë dhe gjithashtu ndikon negativisht në rritjen e qëndrueshme dhe afatgjatë të vendit – thotë një studim i ekspertëve të INSTAT, Elma Çali dhe Sokrat Palushi, që nuk përfaqëson qëndrimin zyrtar të institucionit.

  Ekspertët vunë në dukje se Shqipëria, deri në vitin 2020, kishte përqindjen më të lartë në ...

 • Vettingu, PS: Të nis puna për ndryshimet kushtetuese

  20 Shtator, 2021

  Në Shqipëri, shumica socialiste pritet të nisë së shpejti përgatitjet për realizmin e ndryshimeve kushtetuese për të zgjatur mandatin e institucioneve që kryejnë rivlerësimin e prokurorëve dhe gjyqtarëve. Këtë e bëri të ditur sot kryetari i grupit parlamentar socialist Taulant Balla në mbledhjen e kryesisë së këtij grupi.

  Në Qershor të vitit të ardhshëm përfundon mandati i Komisionit të Pavarur të Kualifikimit si dhe i ...

 • Parashikimi i motit/ Java nis me vranësira dhe reshje në disa zona

  20 Shtator, 2021

  Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të vranët dhe me reshje në disa zona.

  Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të kenë një rënie të lehtë ku do të variojnë: në zonat malore, nga 12°C në 20°C, në zonat e ulëta nga 18°C në 27°C dhe në zonat bregdetare nga 19°C në 28°C.

  Era do të fryjë ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 4022 testime, 780 raste të reja dhe 6 humbje jete në 24 orët e fundit

  19 Shtator, 2021

  MSHMinistria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit prej 4022 testimeve janë regjistruar 780 raste pozitive. edhe ate në këto bashki: 268 raste në Tiranë, 62 raste në Durrës, 39 raste në Shkodër, 34 raste në Vlorë, 32 raste në Krujë, 31 raste në Fier, 27 raste në Lezhë, Elbasan, 24 raste në Lushnje, 19 raste në Kavajë, ...

 • Berisha paralajmëroi mbledhjen e firmave për Kuvendin Kombëtar, Ngjela: I përket statutit të vjetër, s’ka asnjë mundësi për të shkarkuar Bashën

  18 Shtator, 2021

  Ngjela 5I ftuar në emisionin “Kjo Javë”, të gazetares Nisida Tufa, avokati Spartak Ngjela, foli për aksionin politik të ndjekur nga ish-kryeministri Sali Berisha.

  Sipas tij, lideri aktual i PD, Lulzim Basha ndodhet në një moment të mirë politik dhe shkarkimi i tij sipas Ngjelës është i pamundur.

  Për Ngjelën, ...

 • Basha reagon për Berishën: Aleanca me Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbetet e pacenueshme

  17 Shtator, 2021

  Lulzim Basha zgjodhi të mos iu përgjigjet as provokimeve dhe as kërcënimeve me shkarkim që Sali Berisha i bëri një ditë më parë, por vendosi t’i bëjë të qartë publikisht se nuk ka ndërmend të tërhiqet nga vendimi për përjashtimin e tij nga grupi parlamentar.

  Basha: Nuk kam asgjë për t’i shtuar asaj që kam deklaruar një javë më parë sa i përket kontributit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"