LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Kosovës, të pazhvilluara mjaftueshëm

  30 Mars, 2024

  MaredhenietKa ende shumë punë për të bërë për të konsoliduar edhe më tej marrëdhëniet mes Kosovës dhe Shqipërisë. 65.6% e shqiptarëve të Shqipërisë dhe 52.4% e shqiptarëve të Kosovës janë shprehur se marrëdhëniet mes dy kombeve nuk janë zhvilluar mjaftueshëm.

   

  18.8% e shqiptarëve të Shqipërisë dhe 30.7% e shqiptarëve të Kosovës janë neutral kur pyeten për konsolidimin edhe më tej ...

 • “Berisha do të dënohet dhe del nga politika”, avokati Ngjela: Duhet bashkimi i të djathtës, ndryshe…

  30 Mars, 2024

  Spartak NgjelaAvokati Spartak Ngjela, i ftuar në “Brekaing” me Dafina Hysën, deklaroi se Berisha do të dënohet dhe më pas do të dalë nga politika, kështu PD-ja do të bashkohet.

   

  Ai tha se e djathta duhet të rigrupohet në një kongres, ndryshe nuk do të mundë të rivalizojnë PS-në.

  Ndër të tjera avokati deklaroi se sipas ekspertëve të huaj, me të ...

 • Zaçaj: Nuk i takon politikës të vendosë se si të zbatojë vendimet e Gjykatës Kushtetuese

  30 Mars, 2024

  Holta Zaçaj, Kryetare e Gjykatës Kushtetuese të ShqipërisëKryetarja e Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë Holta Zaçaj thotë se nuk i takon politikës të vendosë se si të zbatojë vendimet e Gjykatës Kushtetuese, pasi është Kushtetuta ajo që përcakton domosdoshmërinë e zbatimit të tyre. Ajo foli në një intervistë për Zërin e Amerikës, gjatë një vizite të një delegacioni të anëtarëve ...

 • Idrizi publikon dokumentin: Hidrauliku Fredi Beleri, i dënuar me 3 vite burg për poshtërim të Shqipërisë

  29 Mars, 2024

  IdriziKreu i PDIU, Shpëtim Idrizi i ftuar në emisionin “Top Story” me moderatoren Grida Duma në Top Channel ku u fol për marrëdhëniet Shqipëri-Greqi, publikoi dokumentin kur kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri pranonte se ishte dënuar me 3 vite burg për poshtërim të republikës së Shqipërisë.

   

  Dokumentin që paraqiti, Idrizi u shpreh se e kishte marrë në Komisionin ...

 • Armë për Ukrainën: A mund të ndihmojë Ballkani Perëndimor?

  29 Mars, 2024

  Selensky RamaNë muajin shkurt presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i kërkoi Ballkanit Perëndimor të prodhojnë bashkërisht armatime. A mund të ndihmojë rajoni dhe a janë në gjendje këto vende që të përmbushin nevojat e Ukrainës?

   

  Që nga pushtimi rus i Ukrainës rreth dy vite më parë, presidenti ukrainas Zelenskyy ka ripërsëritur në vijimësi thirrjen e tij për ndihmë ushtarake nga Shtetet e Bashkuara ...

 • “Janë rritur investimet e huaja”, Rama: Sipërmarrja në turizëm nuk shtron më problemin e pagave. 4 mld…

  28 Mars, 2024

  RamaKryeministri Edi Rama në këshillin Ekonomik Kombëtar, deklaroi se vendi ka potenciale për të vjelë investime të huaja. Ai tha se kërkesa për Shqipërinë rritet në mënyrë eksponenciale.

   

  Sipërmarrja në turizëm sipas Ramës nuk shtron më problemin e pagave.

  “Shqipëria ka marrë një vlerësim të ri nga Standart and Poors, me 2-, hera e parë që ngjitemi në këtë nivel klasifikimi, ...

 • E ardhmja e shqiptarëve në Ballkanin Perëndimor dhe fundi i vulosur i Vuçiç!

  26 Mars, 2024

  SpartakNga Spartak Ngjela

  Nuk heqin dorë sllavët nga Bota shqiptare në Ballkanin Perëndimor.

   

  Se këtë e kanë një sëmundje të vjetër. E gjithë jeta e tyre nacionale ka qenë luftë kundër shqiptarëve, krim dhe genocid antishqiptar, dhe gjithmonë një kompleks inferioriteti në funksion të historisë dhe gjuhës shqipe.

  Falsifikatorë historikë kundër historisë së Shqipërisë dhe botës shqiptare në Gadishullin Ilirik. Dhe mjeranë ...

 • Turizmi rural dhe bukuritë natyrore shqiptare në fokusin e medias gjermane

  25 Mars, 2024

  detiITB Berlin News, media zyrtare e panairit të Berlinit i ka kushtuar një artikull ofertës së turizmit rural në Shqipëri, si një destinacion i pasur me potenciale të mëdha për vizitorët në kërkim të aventurave natyrore.

  Gjatë këtij panairi, u organizua paneli me temë “Quo Vadis, rural destinations?” me pjesëmarrjen e ministres së Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro e cila ...

 • “Kemi pasur kërkesa edhe më parë”, projekti për ishullin e Sazanit, Rama: Do ta ngremë stekën në një nivel të paimagjinueshëm. Aplikimi nga një grup jashtëzakonisht i njohur

  23 Mars, 2024

  RamaKreu i qeverisë, Edi Rama, gjatë një podkasti me disa të rinj sipërmarrës në fushën e turizmit, është ndalur te projekti turistik i Sazanit.

  Rama u shpreh se Sazani është pika ku mund të shkruajmë në kartëvizitën e Shqipërisë dhe sipas tij,  ngremë stekën në një nivel që disa vite më parë nuk mund të imagjinohej.

  Sipas kreut të ekzekutivit, jemi ...

 • Ndryshon për herë të parë vlerësimi për ekonominë shqiptare, “Standard&Poor’s” e kalon në “BB-”

  23 Mars, 2024

  TRNë raportin më të fundit të publikuar më 22 Mars 2024, agjencia e vlerësimit të kreditit “Standard & Poors” ka përmirësuar vlerësimin afatgjatë të kreditit sovran të Shqipërisë në ‘BB-‘ nga ‘B+’, duke theksuar përmirësimin e pozicionit fiskal dhe pozicionit të jashtëm të vendit. Ky përmirësim i vlerësimit vjen si një njohje e qëndrueshmërisë ekonomike të Shqipërisë dhe menaxhimit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"