LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Vettingu, PS: Të nis puna për ndryshimet kushtetuese

  20 Shtator, 2021

  Në Shqipëri, shumica socialiste pritet të nisë së shpejti përgatitjet për realizmin e ndryshimeve kushtetuese për të zgjatur mandatin e institucioneve që kryejnë rivlerësimin e prokurorëve dhe gjyqtarëve. Këtë e bëri të ditur sot kryetari i grupit parlamentar socialist Taulant Balla në mbledhjen e kryesisë së këtij grupi.

  Në Qershor të vitit të ardhshëm përfundon mandati i Komisionit të Pavarur të Kualifikimit si dhe i ...

 • Parashikimi i motit/ Java nis me vranësira dhe reshje në disa zona

  20 Shtator, 2021

  Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të vranët dhe me reshje në disa zona.

  Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të kenë një rënie të lehtë ku do të variojnë: në zonat malore, nga 12°C në 20°C, në zonat e ulëta nga 18°C në 27°C dhe në zonat bregdetare nga 19°C në 28°C.

  Era do të fryjë ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 4022 testime, 780 raste të reja dhe 6 humbje jete në 24 orët e fundit

  19 Shtator, 2021

  MSHMinistria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit prej 4022 testimeve janë regjistruar 780 raste pozitive. edhe ate në këto bashki: 268 raste në Tiranë, 62 raste në Durrës, 39 raste në Shkodër, 34 raste në Vlorë, 32 raste në Krujë, 31 raste në Fier, 27 raste në Lezhë, Elbasan, 24 raste në Lushnje, 19 raste në Kavajë, ...

 • Berisha paralajmëroi mbledhjen e firmave për Kuvendin Kombëtar, Ngjela: I përket statutit të vjetër, s’ka asnjë mundësi për të shkarkuar Bashën

  18 Shtator, 2021

  Ngjela 5I ftuar në emisionin “Kjo Javë”, të gazetares Nisida Tufa, avokati Spartak Ngjela, foli për aksionin politik të ndjekur nga ish-kryeministri Sali Berisha.

  Sipas tij, lideri aktual i PD, Lulzim Basha ndodhet në një moment të mirë politik dhe shkarkimi i tij sipas Ngjelës është i pamundur.

  Për Ngjelën, ...

 • Basha reagon për Berishën: Aleanca me Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbetet e pacenueshme

  17 Shtator, 2021

  Lulzim Basha zgjodhi të mos iu përgjigjet as provokimeve dhe as kërcënimeve me shkarkim që Sali Berisha i bëri një ditë më parë, por vendosi t’i bëjë të qartë publikisht se nuk ka ndërmend të tërhiqet nga vendimi për përjashtimin e tij nga grupi parlamentar.

  Basha: Nuk kam asgjë për t’i shtuar asaj që kam deklaruar një javë më parë sa i përket kontributit ...

 • Shpallja “non grata” e Berishës/ Yuri Kim: Ata që thonë se janë të habitur, s’po tregohen të sinqertë

  16 Shtator, 2021

  Në Shqipëri, ambasadorja amerikane Yuri Kim komenton në një intervistë për Zërin e Amerikës, zhvillimet e fundit në Partinë Demokratike, pas vendimit të kryetarit demokrat Lulzim Basha për të lënë jashtë grupit palamentar ish-drejtuesin dhe ish-kryeministrin Sali Berisha.

  Zonja Kim flet gjithashtu dhe për pritshmëritë ndaj qeverisë së re të kryeministrit Edi Rama në mandatin e tij të tretë, Reformën në Drejtësi apo ...

 • Merkel: Zemra ime rreh për Ballkanin Perëndimor

  15 Shtator, 2021

  Bundeskanzlerin Angela Merkel in AlbanienTakim i lumtur lamtumire rajonale i Angela Merkelit, si kancelare e Gjermanisë dhe e mikpritësve të saj në turin ballkanik në Beograd dhe në Tiranë.

  Kancelarja Merkel mori vlerësime të larta dhe mirënjohje të sinqertë për gjithë kontributin e saj 16-vjeçar në mbështetje të perspektivës evropiane dhe zhvillimit social-ekonomik të Ballkanit Perëndimor.

  Mikpritësit e saj morën konfirmimin për ...

 • Kancelarja gjermane, Merkel, takon kryeministrat e Ballkanit Perëndimor gjatë një vizite në Shqipëri

  14 Shtator, 2021

  Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel po zhvillon sot një vizitë zyrtare në Shqipëri, ku po takohet me krerët e qeverive të 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor.

  Kancelarja Merkel zhvilloi një takim kokë më kokë me Kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, më pas një takim dypalësh mes dy delegacioneve shtetërore.

  Kancelarja gjermane vizitoi një ditë më parë Beogradin dhe sot Tiranën, duke treguar edhe një herë tjetër, ...

 • Merkel në Tiranë

  14 Shtator, 2021

  Bundeskanzlerin Angela Merkel in AlbanienKancelarja gjermane Angela Merkel qëndron të martën për disa orë në Tiranë, ku pas takimit me kryeministrin Rama, ajo zhvillon një takim të gjerë me krerë të shteteve e qeverive nga vendet e Ballkanit Perëndimor.

  Kancelarja gjermane ka mbërritur në Tiranë nga Beogradi, në kuadër të turit të saj ballkanik, në prag të dorëheqjes nga detyra e ...

 • Zbardhet shkresa e selisë blu, Sali Berisha nuk është anëtar i grupit parlamentar të PD

  13 Shtator, 2021

  Në shkresat që PD ka depozituar në Kuvend, Sali Berisha nuk figuron në përbërjen e grupit të PD.

  Burime nga Kuvendi konfirmojnë se Berisha është vetëdeklaruar si anëtar i grup të PD.

  Megjithëse Lulzim Basha deklaroi 3 ditë më parë përjashtimin e tij, ish-lideri demokrat ashtu siç e kishte shprehur tregoi me ‘vepra’ se vendimi i tij ishte nul.

  Partia Demokratike ka regjistruar 44 deputetë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"