LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Kancelarja gjermane, Merkel, takon kryeministrat e Ballkanit Perëndimor gjatë një vizite në Shqipëri

  14 Shtator, 2021

  Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel po zhvillon sot një vizitë zyrtare në Shqipëri, ku po takohet me krerët e qeverive të 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor.

  Kancelarja Merkel zhvilloi një takim kokë më kokë me Kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, më pas një takim dypalësh mes dy delegacioneve shtetërore.

  Kancelarja gjermane vizitoi një ditë më parë Beogradin dhe sot Tiranën, duke treguar edhe një herë tjetër, ...

 • Merkel në Tiranë

  14 Shtator, 2021

  Bundeskanzlerin Angela Merkel in AlbanienKancelarja gjermane Angela Merkel qëndron të martën për disa orë në Tiranë, ku pas takimit me kryeministrin Rama, ajo zhvillon një takim të gjerë me krerë të shteteve e qeverive nga vendet e Ballkanit Perëndimor.

  Kancelarja gjermane ka mbërritur në Tiranë nga Beogradi, në kuadër të turit të saj ballkanik, në prag të dorëheqjes nga detyra e ...

 • Zbardhet shkresa e selisë blu, Sali Berisha nuk është anëtar i grupit parlamentar të PD

  13 Shtator, 2021

  Në shkresat që PD ka depozituar në Kuvend, Sali Berisha nuk figuron në përbërjen e grupit të PD.

  Burime nga Kuvendi konfirmojnë se Berisha është vetëdeklaruar si anëtar i grup të PD.

  Megjithëse Lulzim Basha deklaroi 3 ditë më parë përjashtimin e tij, ish-lideri demokrat ashtu siç e kishte shprehur tregoi me ‘vepra’ se vendimi i tij ishte nul.

  Partia Demokratike ka regjistruar 44 deputetë ...

 • Berisha sfidon Bashën: Jam anëtar i grupit të PD

  10 Shtator, 2021

  Parlamenti i ri shqiptar u mblodh në seancën e tij të parë, ndërsa e gjithë vëmendja ishte mbi Partinë Demokratike, pas vendimit të mbrëmshëm të njoftuar nga kryetari i saj Lulzim Basha për të lënë jashtë grupit parlamentar liderin historik të kësaj force politike, Sali Berishën. Demokratët rikthehen në sallë pas dy vjetësh mungesë për shkak të bojkotit. Por ky rikthim i gjen ata ...

 • Përjashtimi i Sali Berishës përçan PD-në, zbardhen debatet pro dhe kundër vendimit të Bashës

  10 Shtator, 2021

  Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka vendosur të largojë nga grupi parlamentar ish-kryeministrin Sali Berisha, derisa të dalë në dritë e vërteta, e vendimit të Departamentit Amerikan të Shtetit.

  Në mbledhjen e zhvilluar në orët e vona në Partinë Demokratike Basha u tha deputetëve se ky vendim është personal dhe kostot e këtij vendimi duhet të bien vetëm mbi të.

  “Mora këtë vendim ...

 • Basha e largon nga grupi i PD, Berisha: Vendim asgjësues për partinë

  10 Shtator, 2021

  Në Shqipëri, ish kryeministri Sali Berisha nuk do të jetë pjesë e grupit parlamentar të Partisë Demokratike, forcës politike të cilën ai e themeloi në vitin 1990, dhe që e udhëhoqi deri në vitin 2013, kur dha dorëheqjen pas humbjes së zgjedhjeve të atij viti. Vendimin për ta lënë atë jashtë e bëri të ditur sonte, kryetari demokrat Lulzim Basha, në një deklaratë publike, ...

 • Angela Merkel – Vizitë lamtumire në Ballkanin Perëndimor

  9 Shtator, 2021

  Angela MerkelMë 13 dhe 14 shtator kancelarja Angela Merkel zhvillon një turne lamtumire në Ballkanin Perëndimor.

  Më 14 shtator Kancelarja do të takojë krerët e qeverive të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor në kryeqytetin shqiptar Tiranë. Më parë ajo do të qëndrojë në Beograd.

  Siç njoftoi zëdhënësja e qeverisë gjermane, Martina Fietz, Kancelarja do të takojë në Beograd edhe përfaqësues të shoqërisë civile nga  gjashtë ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 5544 testime, 740 raste të reja, 4 humbje jete dhe 393 të shëruar

  7 Shtator, 2021

  MSHMinistria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 5544 testime dhe 740 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me Covid19 edhe atë në këto bashki: 252 raste në Tiranë, 51 në Fier, 45 në Shkodër, 35 në Durrës, 33 në Sarandë, nga 30 raste në Lushnje, Lezhë, 23 në Krujë, 22 në Vlorë, 21 në Korçë, nga 19 raste në Librazhd, ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 5991 testime, 502 raste të reja, 4 humbje jete dhe 393 të shëruar

  6 Shtator, 2021

  May be an image of text

  Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 5991 testime dhe 502 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me Covid19 edhe atë në këto bashki: 173 raste në Tiranë, 74 në Fier, 31 në Shkodër, 29 në Durrës, 24 në Kavajë, 22 në Vlorë, 18 në Kamëz, 16 në Berat, 14 në Sarandë, ...

 • Gjermani: Shqipëria sërish vend me rrezik të lartë nga virusi

  6 Shtator, 2021

  Einreise EU | Covid-19: Airport Corona TestingShqipëria futet sërish në listën e vendeve mjaft të rrezikuara nga Corona. Për ata që kthehen në Gjermani kjo do të thotë karantinë 10-ditore, që mund të ndërpritet vetëm pas 5 ditësh pas testit negativ.

  Rregullisht në bazë të zhvillimit të pandemisë, Instituti gjerman Robert Koch aktualizon të dhënat, në bazë të cilave ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"