LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Gjermania investitori XI më i madh në Shqipëri

  28 Janar, 2021

  Peter Zingraf, Ambasadori gjerman në TiranëMe një fond prej 124,9 milion eurosh Gjermania do të mbështesë katër vitet në vijim investime në sektorët e energjisë, të turizmit dhe të mjedisit në Shqipëri.

  “Kjo mbështetje, që vjen kryesisht në formën e kredive të buta, ka për qëllim zhvillimin e administrimit të mbetjeve sipas standardeve të BE-së, rehabilitimin e hidrocentralit të Fierzës ...

 • Manastirliu në Kuvend: Kemi kontraktuar doza vaksinimin për 800 mijë qytetarë

  28 Janar, 2021

  Ogerta ManastirliuMinistrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në fjalën e saj në Kuvend ka deklaruar se janë kontaktuar doza vaksine antiCOVID për 800 mijë qytetarë, duke bërë me dije se janë parapaguar 2.9 milion dollarë për marrëveshjen me Pfizer, krahas parapagimit në instrumentin COVAX.
  “Marrëveshja me Pfizer ishte përmbyllja e përpjekjes ...

 • Shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare feston 85-vjetorin

  28 Janar, 2021

  Ismail KadareShkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare feston ditëlindjen e 85-të ditën e sotme.

  Kadare lindi në Gjirokastër, ku përfundoi edhe arsimin e mesëm. Kadare është një nga shkrimtarët më gjenialë bashkëkohorë, disa herë i nominuar për çmimin “Nobel” në letërsi. Ai shquhet për novela, romane, por ka botuar edhe vëllime me poezi dhe sprova.

  Në vitin 1958 mbaroi degën e ...

 • TI: Shqipëria, Kosova asnjë përparim në luftën kundër korrupsionit

  28 Janar, 2021

  corruption index 2020Viti 2020 solli një tablo të zymtë përsa i takon korrupsionit në botë, ku shumica e vendeve ka bërë pak ose aspak përparim në drejtim të luftës ndaj kësaj dukurie. Në raportin e përvitshëm për Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit në botë, organizata Transparency International thotë se korrupsioni jo vetëm minoi përgjigjen globale ndaj pandemisë COVID-19, por ...

 • 14 ditë pasi mori dozën e parë të vaksinës Pfizer, infektohet me Covid-19 Pëllumb Pipero

  27 Janar, 2021

  piperoMjeku infeksionist, Pëllumb Pipero ka rezultuar pozitiv ndaj koronavirusit.

  Ndonëse ishte ndër personat e parë që morën dozën e parë të vaksinës së Pfizer, rezultati i testit të tij doli pozitiv.

  Top Channel mëson se Pipero është në gjendje të mirë shëndetësore. Ai ka dalë pozitiv të martën,  14 ditë pasi ka marrë dozën e parë të vaksinës Pfizer. Që prej ...

 • Kushtetuesja nis nga puna/ Përparësi 6 çështje! Ende pa datë padia për zgjedhjet lokale

  26 Janar, 2021

  Gjykata KushtetueseNuk ishin çështjet e nxehta politike, as beshtja e pronave dhe as shkelja e të drejtave në procese gjyqësore që e zbriten gjykatën kushtetuese pas tre viteve mos funksionim, në seancën e saj të parë.

  Por rishikimi i dënimeve gjyqësore, që teksa drejtësia është nën riformatim shumë të dënuar kanë shfrytëzuar facilitetet ligjore  dhe kanë kërkuar rishikime dënimesh në ...

 • Lëkundje në Shqipëri, tërmet me magnitudë 3.8 të shkallës Rihter, ja ku ishte epiqendra

  26 Janar, 2021

  erthquakeLëkundje tërmeti janë regjistruar mesditën e sotme, në orën 15:32 në vendin tonë.

  Tërmeti ishte me magnitudë 3.8të shkallës Rihter, epiqendra ishte 28 km në veri të Durrësit dhe 20 km në jugperëndim të Laçit, në një thellësi prej 2 km.

  Deri më tani nuk raportohet për dëme materiale apo në njerëz.

  Ndërkohë lëkundjet janë ndjerë edhe në Tiranë.

  tch

 • Ministria e Shëndetësisë: 3605 testime, 589 të shëruar, 879 raste të reja dhe 8 humbje jete

  26 Janar, 2021

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë  ju informon se në 24 orët e fundit janë kryer 3605 testime dhe 879 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe atë në këto bashki: 142 raste në Tiranë, 66 raste në Elbasan, 56 raste në Durrës, 45 raste në Lushnje, 43 raste në Kavajë, 37 raste në Krujë, 36 raste në Berat, 34 raste në ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 1918 testime, 538 raste të reja, 9 humbje jete dhe 401 të shëruar

  25 Janar, 2021

  kontaktetMinistria e Shëndetësisë  ju informon se në 24 orët e fundit janë kryer 1918 testime dhe 538 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki: 208 raste në Tiranë, 39 raste në Durrës, 36 raste në Lushnje, 28 raste në Vlorë, 27 raste në Fier, 20 raste në Elbasan, 19 raste Mirditë, 18 raste në Shkodër, 11 raste ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 3513 testime, 786 raste të reja, 7 humbje jete dhe 489 të shëruar

  23 Janar, 2021

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë  ju informon se në 24 orët e fundit janë kryer 3513 testime dhe 786 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki: 291 raste në Tiranë, 55 në Vlorë, 39 në Elbasan, 33 në Durrës, 25 në Kavajë, nga 24 raste në Krujë, Fier, 19 në Kurbin, 18 në Lezhë, nga 17 raste në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"