LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Arrestohet kryebashkiaku i Lushnjes dhe 8 zyrtarë të tjerë

  6 Korrik, 2021

  Në Shqipëri, kryetari i Bashkisë së Lushnjës, Fatos Tushe, disa zyrtarë të pushtetit vendor dhe bisnesmenë janë arrestuar gjatë ditës së sotme në vijim të një hetimi të nisur nga Prokuroria e Posaçme kundër krimit të organizuar dhe Koruupsionit (SPAK).

  Të gjithë zyrtarët dyshohen për “Shpërdorim detyre”, “Shkelje të barazisë në tendera”, ndërsa administratorët e dy kompanive private dyshohen për “Falsifikim të dokumentave”. Përveç kryebashkiakut ...

 • Tiranë: SHBA dhe BE presin më shumë rezultate në luftën kundër korrupsionit

  5 Korrik, 2021

  SHBA dhe BE nxitën sot autoritetet shqiptare që të shtojnë rezultatet konkrete me ndëshkimin e korrupsionit dhe me konfiskimet e pasurive.

  Zyrtarë të Departamentit Amerikan të Drejtësisë dhe të Bashkimit Europian kërkuan një bashkëpunim të ngushtë mes institucioneve të sistemit gjyqëosr në hetimin e kriminalitetit.

  Këshilltari për antiterrorizmin e rajonit të Ballkanit në departamentin amerikan të drejtësisë, Clay Stiffler, tha në Tiranë se korrupsioni është armiku ...

 • ‘Skëterrë’ deri në 180 km/orë dhe të dehur në timon/ Policia me ‘dorë të hekurt’, arrestohen 8 shoferë, hiqen 57 patenta në një ditë

  5 Korrik, 2021

  Policia vijon me kontrollet në akset rrugore nacionale dhe në qendrat urbane dhe si rezultati i përdorimi të radarëve, dragerave dhe kamerave janë evidentuar dhe ndëshkuar shumë drejtues automjetesh në vetëm 24 orë.

  Janë arrestuar në flagrancë 8 drejtues mjetesh, nga të cilët 5 për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe 3 për drejtim mjeti pa leje drejtimi.

  Policia pezulloi gjithsej 57 leje drejtimi në ...

 • BERZH: Shqipëria do rritet, 4.5%/ Rritjen më të fortë ekonomike në Ballkan do e ketë Mali i Zi me 8.5 përqind

  30 Qershor, 2021

  BERZH: Shqipëria do rritet, 4.5%/ Rritjen më të fortë ekonomike në Ballkan do e ketë Mali i Zi me 8.5 përqind

  Ekonomi

  Parashikimet për rritjen ekonomike sa vijnë e bëhen më optimiste edhe nga institucionet financiare ndërkombëtare. Në raportin e fundit Banka Europian për Rindërtim dhe Zhvillim parashikon që ekonomia e Shqipërisë do të rritet me ...

 • Ambasadori Reeker në Tiranë, takim me Ramën e Bashën, por jo me Metën

  30 Qershor, 2021

  Ndihmës Sekretari i Shtetit në Detyrë për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Ambasadori Philip T. Reeker zhvilloi sot një vizitë zyrtare në Tiranë. Gjatë qëndrimit të tij në kryeqytetin shqiptar ambasadori Reeker u takua ndër të tjera me kryeministrin Edi Rama dhe kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha. Ai pati dhe një drekë pune me ministren e Jashtme shqiptare Olta Xhaçka dhe ministrat e Mbrojtjes ...

 • Vuçiç, Rama dhe Zaev mbështesin një treg të përbashkët rajonal

  29 Qershor, 2021

  zaev vucic ramaEdi Rama, Zoran Zaev dhe Aleksandër Vuçiç në një takim shprehën dëshirën që liria e lëvizjes së njerëzve, mallrave, shërbimeve dhe kapitalit të fillojë sa më shpejt në Ballkan.

  Iniciativa e “Minishengenit”, në rajonin e Ballkanit dhe jetësimi sa më parë i  kësaj nisme ishte tema kryesore e një takimi virtual që zhvilluan të martën me (29.06) kryeministri ...

 • “Heqja e barrierave mes tre shteteve”/ Rama, Vuçiç dhe Zaev takim në Shkup më 29 korrik

  29 Qershor, 2021

  ALEKSANDAR VUCIC, ZORAN ZAEV, EDI RAMAKryeministri Edi Rama, ai i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç zhvilluan ditën  e sotme një takim online në kuadër të Shengenit Ballkanik ku u diskutuan hapat e mëtejshëm në bashkëpunimin rajonal, si një proces jetësor për progresin e Ballkanit Perëndimor dhe rrugën evropiane.

  Sipas medias serbe, të tre ...

 • Tiranë: “Të luftohet korrupsioni”. Dhoma Amerikane, raport me 40 rekomandime për klimën e biznesit

  28 Qershor, 2021

  Dhoma Amerikane e Tregtisë publikoi sot Raportin mbi Agjendën e Investimeve dhe 40 Rekomandime mbi Përmirësimin e Klimës së Biznesit në Shqipëri.

  Raporti u përgatit pas intervistimit të 220 bizneseve shqiptare dhe ndërkombëtare mbi punën dhe vështirësitë e tyre konkrete në terren.

  Në raport thuhet se rasti kur një investues amerikan i profilit të lartë nuk mundi të investonte në aeroportin kryesor të Shqipërisë, nxori në ...

 • Diell dhe temperaturat mbeten të larta, njihuni me parashikimin e motit

  25 Qershor, 2021
  shqiperi pushimeVendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm dhe të nxehtë në të gjithë territorin.

  Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të kenë një rritje të ndjeshme ku do të variojnë: në zonat malore, nga 18°C në 30°C, në zonat e ulëta nga 22ºC në 39°C dhe në ...

 • Shqipëri, pastrimi i parave, ekspertët shqetësim për depërtimin në ekonomi

  25 Qershor, 2021

  Money LaunderingShqipëria ka mangësi në luftën kundër pastrimit të parave dhe ndodhet në listën gri të Maneyval një strukturë e Këshillit të Europës për vlerësimin e masave kundër pastrimit të parave. Ky organizëm i kërkon qeverisë shqiptare, përmirësime në disa fusha që lidhen me uljen e informalitetit dhe monitorimin e parasë kesh në ekonomi. Ekspertët, bazuar në disa të dhëna indirekte, ngrenë dyshime se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"