LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Zgjedhjet në Shqipëri: Fushata risi në formë, jo në përmbajtje

  15 Prill, 2021

  trFushata elektorale në Shqipëri është në kulmin e saj, por diskursi politik zhvillohet jo me përballje konceptesh politike, por mbetet në nivelin e sulmeve të personalizuara mes kundërshtarëve politik, sipas ekspertëve.

  Shqipëria është në prag të Zgjedhjeve Parlamentare 2021, që do të zhvillohen pas 10 ditësh, më 25 prill. Partia Socialiste (PS) e drejtuar nga kryeministri Edi Rama, kërkon një ...

 • Braktisën parlamentin, por deputetët e opozitës do të paguhen deri më 2022

  14 Prill, 2021

  ParlamentiLigji është treguar shumë zemërgjerë edhe sa i përket atyre që braktisin parlamentin, apo e bojkotojnë atë.

  Lanë mandatet, por 58 deputetët e Partisë Demokratike dhe LSI-së që braktisën parlamentin në shkurt 2019 do të vazhdojnë të marrin përfitime financiare deri më 2022.

  Kjo do të thotë se ish-deputetëve të opozitës joparlamentare nuk do t’u mungojnë privilegjet edhe pas djegies ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 2862 testime, 234 raste të reja, 5 humbje jete dhe 634 të shëruar

  13 Prill, 2021

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 2862 testimeve, 234 qytetarë  kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki: 55 raste në Tiranë, 23 në Shkodër, 14 në Korçë, 13 në Pogradec, nga 10 raste në Durrës, Gjirokastër, nga 8 raste në Lushnje, Tepelenë, nga 7 raste në Krujë, Vlorë, Divjakë, nga ...

 • Rrinisin fluturimet në aeroportin “Nënë Tereza”, ndalohen 3 kontrollorë ajrorë

  8 Prill, 2021

  Tirana_AirportNë Shqipëri, një ditë pas protestës së kontrollorëve ajrorë, që çoi në bllokimin e aeroportit të vetëm ndërkombëtar të vendit, sot rinisën fluturimet e emergjencës, ndërsa nesër, sipas deklaratave të ministres së Infrastrukturës Belinda Balluku, do të rifillojnë dhe linjat e tjera ajrore. Mësohet se autoritetet kanë arritur të marrin një grup specialistësh nga Turqia për të siguruar vijimin ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 3024 testime, 317 raste të reja, 6 humbje jete dhe 529 të shëruar

  8 Prill, 2021

  Tabella 8 prillMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 3024 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 317 qytetarë.
  Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
  87 raste në Tiranë, 30 raste në Fier, 20 raste në Berat, 18 raste në Vlorë, 16 raste në Librazhd, 15 ...

 • Shqipëri, protestë e kontrollorëve ajrorë, bllokohet aeroporti “Nënë Tereza”

  7 Prill, 2021

  Tirana_AirportNë Shqipëri, fluturimet në aeroportin e vetëm ndërkombëtar, “Nënë Tereza” u bllokuan për shkak të një proteste të kontrollorëve ajrorë. Ata kanë kundërshtuar ndryshimin e kontratës së punës në prill të vitit të kaluar, që ka çuar në përgjysmimin e pagave të tyre mujore, dhe kanë deklaruar në bllok paaftësinë për të vijuar aktivitetin për shkak të stresit. Ministrja ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 2538 testime, 565 të shëruar, 256 raste të reja dhe 8 humbje jete

  7 Prill, 2021

  tabela 7 prillMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 2538 testimeve , 256 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki: 31 raste në Shkodër, 29 raste në Korçë, 28 raste në Tiranë, 19 raste në Fier, Berat, 15 raste në Durrës, 10 raste në Elbasan, Gjirokastër, 9 raste në Vlorë, 8 raste në Devoll, ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 2334 testime, 141 raste të reja, 9 humbje jete dhe 604 të shëruar

  6 Prill, 2021

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 2334 testimeve, 141 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki: 34 raste në Tiranë, 16 raste në Shkodër, 9 raste në Gjirokastër, 6 raste në Durrës, Vlorë, 5 raste në Fier, Devoll, 4 raste në Elbasan, Lushnje, Skrapar, 3 raste në Kavajë, Sarandë, Ura Vajgurore, Vau ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 3056 testime, 348 raste të reja, 9 humbje jete dhe 669 të shëruar

  5 Prill, 2021

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 3056 testimeve , 348 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki: 91 raste në Tiranë, 36 në Fier, 26 në Vlorë, nga 24 raste në Shkodër, Librazhd, 17 në Korçë, 14 në Lushnje, nga 12 raste në Gjirokastër, Pogradec, nga 9 raste në Devoll, Berat, ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 3056 testime, 348 raste të reja, 9 humbje jete dhe 669 të shëruar

  4 Prill, 2021

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 3056 testimeve 348 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki: 91 raste në Tiranë, 36 në Fier, 26 në Vlorë, nga 24 raste në Shkodër, Librazhd, 17 në Korçë, 14 në Lushnje, nga 12 raste në Gjirokastër, Pogradec, nga 9 raste në Devoll, Berat, 7 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"