LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • “Vogue Italia”: Tirana, zbuloni qytetin e ri, të gjallë dhe autentik

  22 Mars, 2024

  tiranaNjë udhëkryq historish, interesash dhe stimujsh, Tirana është destinacioni i ri që pret të zbulohet, shkruan Paolo Armelli në një artikull të botuar në të përditshmen italiane “Vogue Italia”.

   

  Nuk është një kryeqytet i zakonshëm, madhështor evropian. Tirana është një qytet me një të kaluar komplekse dhe një të tashme të gjallë, dhe me një bukuri misterioze dhe prekëse.

  Udhëtarët e ...

 • Sot Sulltan Nevruzi! Si ka lindur kjo festë dhe çfarë kuptimi ka

  22 Mars, 2024

  Sulltan Nevruzi21 marsi shënon fillimin e pranverës, po për shumë njerëz në botë është gjithashtu nisja e Sulltan Nevruzit, ose siç njihet ndryshe, Viti i Ri Persian.

   

  Ndonëse shumica e vendeve në botë e festojnë më 21 mars, në Shqipëri kjo festë festohet më 22.

  Po çfarë është Sulltan Nevruzi?

  Novruz në gjuhën perse do të thotë ‘ditë e re’ dhe është ...

 • Shqipëri, Kushtetuesja rrëzon pretendimet e Belerit për vendimet mbi arrestin e tij

  21 Mars, 2024

  BejleriNë Tiranë, Gjykata Kushtetuese rrëzoi sot pretendimet e kryetarit të zgjedhur të bashkisë së Himarës, Alfred Beleri për t’i shpallur si antikushtetuese vendimet e tre gjykatave, që konfirmonin arrestin e tij me burg në dyshimet për korrupsion aktiv në zgjedhje.
  Në kërkesën drejtuar Gjykatës Kushtetuese, Beleri pretendon se Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, Apeli i ...

 • Projekti për Sazanin, Rama: Ofertë fantastike, por jemi ende në fazat e para

  20 Mars, 2024

  RamaNë Shqipëri kryeministri Edi Rama, tha sot se propozimi i sipërmarrësit amerikan Jared Kushner për një investim turistik në ishullin e Sazanit është një ofertë me një potencial të jashtëzakonshëm. Kryeministri saktësoi megjithatë se propozimi është në fazën fillestare dhe nëse projekti përmbush ekulibrin mes zhvillimit dhe mbrojtjes së natyrës atëherë do të ecet përpara për realizimin e tij

   

  Projekti ...

 • Ndihmës Sekretari Robinson në Tiranë: Mbështetje luftës ndaj korrupsionit e krimit të organizuar

  20 Mars, 2024

  RobinsonNdihmës Sekretari i Shtetit për Çështjet Ndërkombëtare të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit, Todd Robinson, rikonfirmoi gjatë vizitës së tij në Tiranë, angazhimin e Shteteve të Bashkuara në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar në Shqipëri

   

  Ai u takua sot me drejtuesin e Prokurorisë së posaçme kundër krimit të organizuar dhe Korrupsionit, Altin Dumani si dhe me drejtuesen e ...

 • FAZ: Pasojat e një marrëveshjeje me dhëndrin e Trumpit

  19 Mars, 2024

  FAZFAZ boton shkrimin “Investimet në Ballkan. Çfarë pasojash mund të ketë një marrëveshje me dhëndrin e Trumpit.”

  Një projekt i mundshëm investimi i dhëndrit të Donald Trumpit, Jared Kushner, në Serbi dhe Shqipëri ka ndezur debate të gjalla, veçanërisht në Beograd, shkruhet në FAZ.

  Korrespondenti i FAZ, Michael Martens shkruan se gazeta amerikane New York Times raportoi gjerësisht për këtë projekt të ...

 • Shqipëria mirëpret projektet turistike të propozuara nga kompania e Jared Kushnerit

  18 Mars, 2024

  Bregdeti shqiptarNë Tiranë kryeministri Edi Rama mirëpriti sot planet e kompanisë amerikane Affinity Partners e sipërmarrësit Jared Kushner për të investuar në turizmin shqiptar.

   

  Zoti Kushner, dhëndri i ish presidentit Donald Trump, publikoi në rrjetin X pamje nga projektet, që ai synon të realizojë në ishullin e Sazanit dhe në zonën e Zvërnecit. Por për këtë të fundit, ministria shqiptare ...

 • Investimi 1 miliard dollarë i dhëndrit të Trump në Sazan, Rama flet për herë të parë: Ishulli kthehet në një xhevahir të kurorës së artë të turizmit në Mesdhe

  17 Mars, 2024

  RamaKryeministri Edi Rama ka folur sot për herë të parë edhe mbi projektin e paraqitur nga dhëndri i ish-Presidentit Trump lidhur me investimin e rreth 1 miliardë dollarë në ishullin e Sazanit dhe në Zvërnec.

   

  Teksa i drejtohej asamblesë socialiste, ai tha se ishulli ku do të investojë një nga firmat më prestigjoze të hotelerisë në botë, kthehet në një ...

 • Kushner, dhëndri i Trump-it, projekt turistik për Sazanin

  17 Mars, 2024

  Bregdeti shqiptarKompania amerikane Affinity Partners, e sipërmarrësit amerikan Jared Kushner, dhëndri i ish presidentit Donald Trump, synon të realizojë dy projekte të mëdha turistike në Shqipëri, së bashku me një tjetër në Beograd, vlera e përbashkët e të cilëve mund të kalojë 1 miliard dollarët.

   

  Sipas një artikulli të botuar sot nga Bloomberg News, kompania e investimeve e zotit Kushner ...

 • Media gjermane e përshkruan Shqipërinë si destinacionin e duhur për turizëm, Rama: Vitin që shkoi na vizituan 300 mijë gjermanë

  17 Mars, 2024

  gjermanet shqiperia turizmiPromovimi turistik i Shqipërisë nga mediat e huaja vijon.

  Më i fundit është artikulli i medias gjermane të udhëtimeve dhe turizmit “Reise Reporter”, që e përshkruan Shqipërinë si destinacionin e duhur për përvoja të turizmit natyror mes bukurisë së alpeve, pyjeve, liqeneve, kanioneve e plazheve.

  Në artikull janë përzgjedhur shtatë mrekullitë natyrore më të bukura dhe spektakolare që Shqipëria ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"