LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ministria e Shëndetësisë: 3007 testime, 341 raste të reja, 9 humbje jete dhe 673 të shëruar

  3 Prill, 2021

  Tabela 3 prillMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 3007 testime, 341 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki: 85 raste në Tiranë, 23 në Durrës, nga 18 raste në Fier, Pogradec, nga 17 raste në Krujë, Gjirokastër, 16 në Korçë, 15 në Elbasan, 12 në Devoll, 11 në Vlorë, nga 10 raste ...

 • Banka Evropiane e Investimeve në mbështje të Shqipërisë

  2 Prill, 2021

  EIBBanka Evropiane e Investimeve ofron mbështetjen e saj në sektorë të rëndësishëm të ekonomive të vendeve të Ballkanit Perendimor që aspirojnë të anëtarësohen në Bashkimin Evropian. Përfaqësuesi i saj për Ballkanin Perendimor, Alessandro Bragonzi thotë se kjo bankë në bashkëpunim me BE-në po punon për të lehtësuar pasojat e pandemisë duke rritur investimet, sidomos tek ndërmarrjet e mesme dhe ...

 • Humbet përfundimisht gjyqin, Shqipëria do i paguajë Becchettit 110 mln euro

  2 Prill, 2021

  ICSIDShqipëria humbi përfundimisht gjyqin me sipërmarrësin italian Francesco Becchetti, lidhur me dëmshpërblimin e kërkuar nga ai për mbylljen e televizionit “Agon” në vitin 2015. Qendra Ndërkombëtare për Zgjidhjen e Mosmarrëveshjeve të Investimeve (ICSID) një gjykatë arbitrazhi, pjesë e Bankës Botërore, e dënoi Shqipërinë në Prill të vitit 2019 me 110 milion euro, duke gjykuar se mbyllja e televizionit ishte ...

 • COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2865 testime, 336 raste të reja, 6 humbje jete dhe 625 të shëruar

  2 Prill, 2021

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 2865 testimeve 336 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate  në këto bashki: 88 raste në Tiranë, 24 në Elbasan, 22 në Fier, 21 në Shkodër, 19 në Korçë, 16 në Berat, nga 14 raste në Durrës, Pogradec, 13 në Kukës, 11 në Gjirokastër, 10 në Vlorë, ...

 • COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2899 testime, 349 raste të reja, 6 humbje jete dhe 604 të shëruar

  1 Prill, 2021

  tabela 1 prillMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 2899 testimeve 349 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki: 81 raste në Tiranë, 25 raste në Shkodër, 22 raste në Korçë, 15 raste në Berat, 14 raste në Durrës, 13 raste në Fier, 12 raste në Gjirokastër, Pogradec, 11 raste në Tropojë, 10 ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 2991 testime, 654 të shëruar, 434 raste të reja dhe 8 humbje jete

  31 Mars, 2021

  tabela 31 marsMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 2991 testimeve,  434 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki: 116 raste në Tiranë, 34 në Shkodër, 33 në Berat, 24 në Fier, 23 në Gjirokastër, 21 në Korçë, 20 në Elbasan, 15 në Sarandë,13 në Vlorë, 12 në Pogradec, nga 10 raste në Durrës, ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 2730 testime, 304 raste të reja, 11 humbje jete dhe 593 të shëruar

  30 Mars, 2021

  tabela 30 marsMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 2730 testimeve 304 qytetarë kanë rezultuar pozitivë  edhe ate në këto bashki:   92 raste në Tiranë, 25 në Shkodër, 22 në Fier, 15 në Gjirokastër, nga 11 raste në Lushnje, Vlorë, nga 10 raste në Durrës, Devoll, 9 në Pogradec, nga 7 raste në Korçë, Sarandë, nga ...

 • Transparency International: Shqipëri, shteti i kapur nga korrupsioni

  30 Mars, 2021

  Transparency_International_logo_blueOrganizata Transparency International dhe Instituti për Demokraci e Ndërmjetësim publikuan sot në Tiranë një raport mbi kapjen e shtetit, korrupsionin e lartë dhe ligjet me porosi.

  Sipas raportit më të fundit, Shqipëria ka një shtet të kapur nga korrupsioni, ku individë të fuqishëm, institucione, kompani e grupe të fuqishme brenda e jashtë vendit, komplotojnë që politikat, mjedisi ligjor dhe ekonomia ...

 • Ndërroi jetë nga Covid-19, përcillet për në banesën e fundit Bashkim Fino

  29 Mars, 2021

  bashkim finoDeputeti socialist, Bashkim Fino, i cili ndërroi jetë në moshën 59-vjeçare si pasojë e koronavirusit është përcjellë për në banesën e fundit.

  Trupi ish kryeministrit Bashkim Fino do të prehet në varrezat e Sharrës. Në nderim të deputeti Bashkim Fino, u mbajtën homazhe nga ora 11:00 deri në orën 16:00 në Pallatin e Kongreseve. Në homazhe morën pjesë ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 2993 testime, 493 raste të reja, 6 humbje jete dhe 557 të shëruar

  28 Mars, 2021

  Tabela 28 marsMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 2993 testimeve, 493 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki:  141 raste në Tiranë, 37 raste në Shkodër, 29 raste në Elbasan, 28 raste në Fier, 20 raste në Berat, 19 raste në  Vlorë, 16 raste në Gjirokastër, 15 raste Sarandë, 14 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"