LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Soreca për vizat: Pavarësisht vendimit të Holandës, shqiptarët mund të lëvizin të lirë

  17 Prill, 2019

  holandaParlamenti i Holandës votoi pro rikthimit të vizave për shqiptarët. Pritet të shihet se cilat do të jenë reagimet e autoriteteve evropiane.

  Sipas kreut të misionit të BE në Tiranë, Luigi Soreca: Shqipëria i ka plotësuar kriteret sipas KE-së për lëvizjen e lirë në zonën Schengen. “Asgjë nuk ka ndryshuar deri në këtë moment, vijon udhëtimi pa viza në zonën Shengen”.

  Ambasadori ...

 • Palmer nis vizitën në Tiranë

  9 Prill, 2019

  palmer ramaZëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën Matthew Palmer nisi të hënën vizitën e tij në Tiranë, me një takim të gjatë me kryeministrin Edi Rama. Vizita e tij e gjen Shqipërinë në një moment politik të pa precedent, kur opozita është tërhequr nga parlamenti duke dorëzuar në bllok mandatet e deputetëve të saj dhe ka ...

 • Përfundon takimi mes Ramës e zv/ndihmës sekretarit amerikan në Tiranë

  8 Prill, 2019
  takimiPërfundon takimi mes Ramës e zv/ndihmës sekretarit amerikan në Tiranë

  Takimi mes kryeministrit Rama dhe Zv.ndihmës sekretarit amerikan të shtetit, Mathew Palmer ka përfunduar

  Zyrtari mbërriti sot në Tiranë, ndërsa u prit nga kryeministri Rama rreth orës 15:45, në një takim që zgjati më shumë se një orë e gjysmë.

  Deri më tani nuk ka detaje nga takimi, por tema e ...

 • Quo Vadis Shqipëri? Nga njëra anë emigracion, nga ana tjetër popullsi në rënie

  4 Prill, 2019

  TrFenomeni masiv i emigracionit nga vendet e Europës Lindore e Juglindore ka goditur keq tregun e punës së këtyre vendeve, sepse mungon fuqia punëtore e kualifikuar. Mbi pasojat për Shqipërinë flet ekspertja Isilda Mara.

  Në Konferencën e Pranverës të Institutit Vjenez për Studimet e Ekonomisë Botërore që fillon sot (04.04) do të diskutohen ndryshimet demografike në vendet e Europës Lindore ...

 • Shqipëri, tjetër protestë para parlamentit

  3 Prill, 2019

  piramidaNë Shqipëri, opozita zhvilloi sot protestën e radhës e cila nisi para parlamentit dhe u mbyll pranë godinës së qeverisë. Ndërkohë në sallë, shumica u përfshi në debate me përfaqësuesit e opozitës për reformën zgjedhore, pas vendimit për të shtyrë me një muaj Komisionin e Reformës në pritje që Partia demokratike dhe Lsi të pranojnë ftesën për të përmbyllur ...

 • Banka Botërore nxit Shqipërinë të përparojë me reformat dhe me BE-në

  2 Prill, 2019

  Banka BoteroreBanka Botërore tha se rritja ekonomike e Shqipërisë mund të rishikohet këtë vit për shkak të thatësirës.

  Vitin e kaluar prodhimi dhe eksporti i energjisë elektrike zuri vend kryesor në rritjen ekonomike.

  Eksperët pohuan se reformat strukturore dhe afrimi me BE-në duhen vazhduar si në Shqipëri edhe në rajon.

  Banka Botërore i bëri këto komente gjatë publikimit të Raportit Ekonomik Rajonal.

  Sipas ...

 • Raporti i DASH, Cakaj: Eshtë realist

  30 Mars, 2019

  CakajNë Shqipëri ministri i Jashtëm në detyrë Gent Cakaj tha sot se raporti i Departamentit amerikan të Shtetit për strategjinë e luftës ndërkombëtare kundër narkotikëve, ofron një pasqyrë realiste dhe është inkurajues për reformat e ndërmarra

  Sipas raportit Shqipëria vlerësohet të jetë njëkohësisht burim i kanabisit dhe, gjithnjë e më shumë, një vend tranzit për kokainën dhe heroine, ndërkohë ...

 • Deimel: Blerja e votës njihej në Shqipëri, por asgjë nuk u bë

  30 Mars, 2019

  Johanna DeimelShqipëria është në krizë politike. Por kursi konfrontues nuk është i ri, thotë ekspertja për Ballkanin, Johanna Deimel. Edhe akuzat për blerjen e votës u ngritën që pas zgjedhjeve 2017, por asgjë nuk u bë, vëren ajo

  .Deutsche Welle: Shqipëria është përfshirë sërish nga protestat, opozita kërkon largimin e kryeministrit Rama, të cilin e akuzon për lidhje me krimin, ...

 • Koçijançiç: Modeli PPP në Shqipëri, shqetësim shtesë i KE-së

  27 Mars, 2019

  maja-kocijancicIntervistë me zëdhënësen e BE-së, Maja Koçijaniçiç: Kontrata PPP, qeveria na dha fjalën t’i kontrollojë. Ato duhen të prokurohen në mënyrë transparente në përputhje me standardet e prokurimeve publike shqiptare.

  Në një intervistë për gazetën “Shekulli”, Zëdhënësja e Bashkimit Evropian, tregon problemet kryesore ekonomike të Ballkanit Perëndimor. Ajo vë në dukje se modeli i PPP-vë në Shqipëri ka një sërë ...

 • Spahiu: Qëllimi i Berishës në këtë krizë është të bëjë kurban LSI-në, që të shpëtojë vet

  19 Mars, 2019

  Ish-aleati i së djathtës në zgjedhjet e vitit 2017, Kreshnik Spahiu, në një intervistë për Shqiptarja.com thotë se Partia Demokratike nuk mund të bëjë ‘prokurorin’ për shit-blerjen e votave, pasi duhet të merret vetë e pandehur. Ish-kreu i Aleancës Kuqezi, thotë se në vitin 2017, PD-ja financoi sondazhe, të cilat nxirrnin se PD vetëm 29-30 % e votave shkonin për opozitën.

  Demokratët e dinin shumë mire rezultatin skandaloz që i priste ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"