LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shpresa tek vaksinat: Rëndim i situatës së pandemisë në Shqipëri

  2 Mars, 2021

  trNë kohën kur Shqipëria shënon rritje të numrit të viktimave nga virusi, në Tiranë mbërritën 15. 210 vaksina të BioNTech&Pfizer. Autoritetet theksojnë, se situata është e rënduar, por nën kontroll.

  Të hënën në orët e mbrëmjes, (01.03) në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” në  Tiranë, mbërritën 15.210 vaksina BioNTech & Pfizer, kjo në vijim të marrëveshjes së drejtpërdrejtë prej 500.000 dozash ...

 • 577 vjetori i Kuvendit të Lezhës

  1 Mars, 2021
  5Kuvendi i Lezhes77 vjet më parë, i vetmi në historinë e përgjithshme të Arbërisë që i bashkoi arbërorët trupërisht e shpirtërisht ishte prijësi ynë arbëror evropian Gjergj Kastrioti.
  Kuvendi i Lezhës i 2 Marsit 1444 është akti më i shenjtë, më i rëndësishëm i historisë së kombit tonë.
  Ai i bashkoi politikisht, ekonomikisht, shpirtërisht e fizikisht fisnikët arbëror kudo ata ...
 • Shqipëri, Brukseli “Listat e kandidatëve me njerëz me integritet”

  1 Mars, 2021

  Borell RamaPërfaqësuesi i Lartë i BE-së për politikën e Jashtme Joseph Borrell tha sot në Bruksel se të gjithë forcat politike në Shqipëri “duhet të bëjnë të pamundurën të sigurojnë që në zgjedhjet e 25 Prillit, listat e kandidatëve të kenë njerëz me integritet”. Ai i bëri këto komente gjatë një konference të përbashkët për shtyp me Kryeministrin Edi ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 3805 testime, 952 raste të reja, 21 humbje jetë dhe 804 të shëruar

  1 Mars, 2021

  MaskaMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 3805 testimeve, 952 qytetarë  kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki:  408 raste në Tiranë, 53 raste në Vlorë, 39 raste në Durrës, 36 raste në Krujë, 28 raste në Fier, Elbasan, Lushnje, 27 raste në Shkodër, 22 raste në Gjirokastër, 21 raste në Korçë, ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 3691 testime, 986 raste të reja, 21 humbje jetë dhe 849 të shëruar

  28 Shkurt, 2021

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 3805 testimeve 952 qytetarë kanë rezultuar pozitivë . edhe ate në këto bashki:  408 raste në Tiranë, 53 raste në Vlorë, 39 raste në Durrës, 36 raste në Krujë, 28 raste në Fier, Elbasan, Lushnje, 27 raste në Shkodër, 22 raste në Gjirokastër, 21 raste në Korçë, ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 3691 testime, 986 raste të reja, 21 humbje jetë dhe 849 të shëruar

  25 Shkurt, 2021

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 3691 testimeve 986 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki: 385 raste në Tiranë, 47 raste në Korçë, 41 raste në Tepelenë, 34 raste në Fier, 33 raste në Durrës, Vlorë, 32 raste në Shkodër, 28 raste në Lushnje, Gjirokastër, Sarandë, 27 raste ...

 • Komiteti Teknik i Ekspertëve: Mbeten në fuqi kufizimet aktuale

  25 Shkurt, 2021

  Komiteti-TeknikKomiteti Teknik i Ekspertëve në një dalje për mediat mbi situatën epidemiologjike në vend, ka bërë publike vendimet e fundit për masat për kufizimin e covid19. Drejtuesja e Komitetit Teknik të Ekspertëve, prof. Mira Rakacolli tha se mbeten në fuqi masat e vendosura 2 javë më parë.
  “Masat të cilat u propozuan para dy javësh kanë filluar ta ...

 • Samiti me mjekët e diasporës, Manastirliu-Majko: Kontributi juaj i vyer në këtë vit sfidues, thirrje për të kontribuar në ngritjen e modelit të ri të menaxhimit të spitaleve

  24 Shkurt, 2021

  ManastirliuMinistrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu dhe Ministri i Shtetit për Diasporën kanë vlerësuar kontributin e profesionistëve të shëndetësisë në Diasporë, në Samitin që u mbajt sot virtualisht dhe i kanë ftuar të kontribuojnë për fuqizimin e rrjetit të mjekëve shqiptare si brenda dhe jashtë vendit.
  “Dua që të falenderoj të gjithë mjekët kudo, brenda dhe jashtë ...

 • Manastirliu: Do të përfundojmë shpejt vaksinimin e bluzave të bardha, të moshuarit mbi 80 vjeç do të lajmërohen nga mjekët e familjes

  23 Shkurt, 2021

  Ogerta ManastriliuMinistrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, ka ndjekur nga afër vaksinimin e personelit shëndetësor në Qendrën e Vaksinimin në Stadiumin ‘Air Albania’.
  “Sot po vaksinohen në Arenën Kombëtare më shumë se 500 mjekë dhe infermierë të Urgjencës Kombëtare, mjekë të familjes, të Qendrës Spitalore Universitare ‘Nënë Tereza’, të disa spitaleve rajonale e bashkiake. Vijon vaksinimi jo ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 4013 testime, 1184 raste të reja, 13 humbje jetë dhe 796 të shëruar

  21 Shkurt, 2021

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 4013 testimeve 1184 qytetarë kanë rezultuar pozitivë  edhe ate  në këto bashki: 482 raste në Tiranë, 72 në Vlorë, 68 në Durrës, 57 në Kuçovë, 55 në Elbasan, 34 në Sarandë, 33 në Kavajë, 31 në Mirditë, 30 në Lushnje, nga 29 raste në Shkodër, Gjirokastër, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"