LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ministria e Shëndetësisë: 3035 testime, 631 raste të reja, 17 humbje jetë dhe 714 të shëruar

  10 Mars, 2021

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 3035 testimeve, 631 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki: 255 raste në Tiranë, 36 raste në Vlorë, 34 raste në Shkodër, 32 raste në Fier, 23 raste në Durrës, 17 raste në Korçë, 16 raste në Mirditë, 15 raste në Krujë, Lushnje, Kamëz, ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 3197 testime, 629 raste të reja, 13 humbje jetë dhe 897 të shëruar

  9 Mars, 2021

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 3197 testimeve, 629 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki: 257 raste në Tiranë, 48 raste në Shkodër, 24 raste në Lushnje, 22 raste në Librazhd, 21 raste në Durrës, 20 raste në Korçë, 19 raste në Elbasan, 18 raste në Berat, 17 raste ...

 • Zgjedhjet në Shqipëri: Çfarë risish sjellin listat e PS e PD?

  9 Mars, 2021

  parlamenti ALBNë Shqipëri janë ndezur motorët e zgjedhjeve parlamentare 2021. Në listat e kandidatëve për deputetë si të PS edhe PD-s vihen re prurje të reja, por edhe përjashtim nga kandidimi të figurave të njohura politike.

  Partia Socialiste, (PS) dhe Partia Demokratike,(PD), dy partitë kryesore, që kanë kryer rotacionin e pushtetit në 30 vite të Shqipërisë post-komuniste shpallën në mbrëmjen ...

 • Listat e kandidatëve, Kim: SHBA-të do kërkojnë llogari

  8 Mars, 2021

  Yuri KimNë Shqipëri, ambasadorja amerikane Yuri Kim iu drejtua të dielën në mbrëmje me një mesazh të qartë udhëheqësve politikë të vendit, lidhur me kandidatët që ata do të përzgjedhin për garën elektorale të 25 Prillit. Mesazhi i ambasadores Kim, përmes një postimi të gjatë në Tëitter, erdhi ndërsa mesnatën e së hënës skadon afati për dorëzimin në Komisionin ...

 • Parlamenti Europian: Shqipëria të plotësojë të gjitha kushtet për negociatat

  6 Mars, 2021

  EUKlima e polarizuar politike, tensionet dhe mungesa e dialogut mes palëve në Shqipëri është shqetësuese për proceset demokratike.

  Raporti i fundit që Komisioni i jashtëm i Parlamentit Europian miratoi për progresin e Shqipërisë lidhur me hapjen  e negociatave të anëtarësimit mbështet “zhvillimin pa vonesa të mëtejshme të konferencës së parë ndërqeveritare, pas përmbyshjes së plotë të kushteve të vendosura nga ...

 • Dridhet toka! Tërmet i fortë në Greqi, lëkundjet ndihen deri në vendin tonë

  4 Mars, 2021

  termetLëkundje toke janë regjistruar pak më parë në vendin tonë.

  Lëkundjet janë ndjerë si pasojë e një tërmeti me magnitudë 5.7 (që në fillim u raportua të ishte 6), që ka goditur Greqinë pak më parë.

  Si pasojë dridhjet e tokës janë ndjerë deri në vendin tonë, ku qytetarë të shumtë nga qytete të ndryshme raportojnë se i kanë ndjerë dridhjet ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 3149 testime, 851 raste të reja, 21 humbje jetë dhe 903 të shëruar

  4 Mars, 2021

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 3149 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 851 qytetarë.
  Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
  377 raste në Tiranë, 48 në Pogradec, nga 30 raste në Elbasan, Kavajë, 29 në Durrës, 28 në Vlorë, 27 në Shkodër, 26 në Fier, 25 ...

 • Ministria e Shëndetësisë: 3369 testime, 892 raste të reja, 19 humbje jetë dhe 760 të shëruar

  3 Mars, 2021

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 3369 testimeve  892 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki: 374 raste në Tiranë, 55 në Fier, 47 në Vlorë, 45 në Durrës, 30 në Shkodër, nga 26 raste në Krujë, Berat, nga 25 raste në Kavajë, ...

 • DASH, raport kritik për luftën ndaj narkotrafikut e pastrimit të parave në Shqipëri

  3 Mars, 2021

  INCSP“Sundimi i dobët i ligjit, korrupsioni dhe një shkallë e lartë e papunësisë janë faktorët kryesorë të problemit të kontrollit të drogës në Shqipëri. Grupet shqiptare të krimit të organizuar vazhdojnë të pastrojnë të ardhurat në Shqipëri dhe të kontribuojnë në korrupsionin në vend”, vlerëson Raporti vjetor i Strategjisë ndërkombëtare të kontrollit të drogave, i publikuar nga Departameti amerikan ...

 • Freedom House: Shqipëria, Kosova pjesërisht të lira

  3 Mars, 2021

  FHOrganizata Freedom House arriti në përfundimin se në vitin 2020 aktorët autoritarë u bënë më të guximshëm, ndërsa demokracitë më të mëdha përballeshin me problemet e brendshme, duke sjellë si rezultat një rënie për të 15-in vit me radhë në lirinë botërore. Freedom House nxorri raportin e saj vjetor të vitit 2021 për Lirinë në Botë, sipas së cilit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"