LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Vettingu në politikë, Venecia: I paqartë

  6 Dhjetor, 2018

  VetinguKomisioni i Venecias vlerëson se propozimi për verifikimin e politikanëve dhe lidhjeve të tyre me krimin nuk ka qartësi ligjore dhe siguri juridike, si për rastet që çojnë në pamundësinë për t’u zgjedhur dhe humbjen e mandatit, ashtu dhe për mekanizmin e zbatimit. “Pavarësisht qëllimit legjitim të propozimit në situatën aktuale në Shqipëri – i cili synon të ...

 • Shqipëria merr presidencën e OSBE-së në 2020

  6 Dhjetor, 2018

  osceShqipëria do të ketë presidencën e OSBE-së në vitin 2020. Vendimi është marrë sot gjatë Këshillit të ministrave të Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Europë, dhe u bë i ditur nga Presidenca italiane e kësaj organizate. Përmes një postimi në Twitter, Presidenca italiane “përgëzon Shqipërinë për arritjen e këtij objektivi të rëndësishëm”.

  Kandidatura e Shqipërisë për kryesimin e ...

 • Vrasja e shqiptarit në Korfuz, reagon Ministria e Jashtme e Shqipërisë

  4 Dhjetor, 2018

  Ministria_e_Jashtme_e_ShqiperiseMinistria për Europën dhe Punët e Jashtme ka reaguar pas vrasjes së 63-vjeçarit Petrit Zifle në Korfuz, një krim ku ka dyshime të forta, madje tashmë thuajse të konfirmuara se është kryer nga një 44-vjeçar, eksponent i partisë neo-naziste greke Agimi i Artë. Përmes një deklarate për mediat, MEPJ kërkon zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes.

  Reagimi i Ministrisë:

  Në ...

 • Bushati-McAllister: Negociatat me Shqipërinë, në interesin e vet BE-së

  4 Dhjetor, 2018

  bushati“Hapja e negociatave me Shqipërinë është në interesin e vet Bashkimit Europian”, është shprehur kryetari i Komitetit për Politikën e Jashtme në PE, David McAllister, gjatë takimit në Bruksel me ministrin e Jashtëm shqiptar, Ditmir Bushati.

  “Hapja e negociatave me Shqipërinë dhe progresi i të gjithë rajonit drejt BE-së i shërben jo vetëm rajonit, por është në interes edhe të ...

 • Rama kundër Hahnit: Taksa e Kosovës nuk gjykohet, por është klithmë që dëgjohet

  3 Dhjetor, 2018

  rama-twitterKryeministri Edi Rama është shprehur në Twitter se komisioneri Johannes Hahn ka të drejtë që taksa 100% mbi produktet e Serbisë&Bosnje-Hercegovinës është obstruktive, por Kosova nuk ka fituar asgjë deri tani, sipas tij, me qasjen e saj konstruktive.

  “Komisioneri Hahn ka të drejtë! Taksa 100% mbi produktet e Serbisë&Bosnje-Hercegovinës është obstruktive, po çfarë ka fituar deri më tash Kosova me ...

 • Qeveria gjermane AfD-së: Shqipëria rol pozitiv në rajon

  3 Dhjetor, 2018

  deutschlandQeveria gjermane i përgjigjet disa pyetjeve të deputetëve të partisë populiste të djathtë, AfD-mbi Shqipërinë, rolin e saj në rajon dhe kriminalitetin e shqiptarëve në Gjermani.

  Qeveria Gjermane është e mendimit se Shqipëria luan parimisht një rol pozitiv në rajon. Dhe se në Shqipëri nuk ka aktivitete ose parti që e mbështesin idenë e bashkimit me Kosovën. Këtë ajo e vë ...

 • PE përkrah hapjen e negociatave për Shqipërinë, por jep edhe shumë rekomandime

  29 Nentor, 2018

  PEshqiperiaPE miratoi raportin për Shqipërinë duke përkrahur plotësisht rekomandimin e Komisionit Evropian për hapjen e negociatave për antarësim të Shqipërisë në BE, mirëpo raporti përmban edhe shumë rekomandime.

  Parlamenti Evropian (PE)miratoi raportin për Shqipërinë duke përkrahur plotësisht rekomandimin e Komisionit Evropian për hapjen e negociatave për antarësim të Shqipërisë në BE, mirëpo raporti ka bërë shumë rekomandime dhe kërkesa ndaj ...

 • Efekti i heqjes së barrierave tregtare Shqipëri – Kosovë

  27 Nentor, 2018

  ramaMbyllja e tregut të Kosovës për mallra nga Serbia krijon potenciale të mëdha për Shqipërinë për të eksportuar produktet agro-industriale drejt Kosovës. Por a mund të shpaloset ky potencial kaq shpejt?

  Mbyllja e tregut të Kosovës për mallra nga Serbia krijon mundësi që Shqipëria të rrisë eksportin e saj drejt Kosovës. Niveli i tanishëm i eksportit të mallrave nga Shqipëria ...

 • Zero taksë për shqiptarët, efektet në ekonominë e Shqipërisë dhe të Kosovës

  26 Nentor, 2018

  Importet e KSVendimi i Kosovës për të taksuar me 100 për qind importet nga Serbia pritet të sjellë ndryshime të rëndësishme në flukset tregtare të rajonit. Por, a e orienton taksimi i produkteve serbe, tregtinë e jashtme të Kosovës drejt Shqipërisë?

  Top Channel analizoi flukset tregtare mes 3 shteteve. Sipas të dhënave zyrtare në vitin 2017, Kosova importoi 450 milionë ...

 • Çfarë nënshkruan qeveritë e Shqipërisë dhe Kosovës?

  26 Nentor, 2018

  Rama RamushiKosova dhe Shqipëria kanë nënshkruar në Pejë disa marrëveshje me të cilat brenda gjashtë muajve unifiohen doganat, hiqet romingu dhe parashikohen masa të tjera.

  Me disa marrëveshje të nënshkruara dhe me një fotografi të përbashkët me shenja duarsh që simbolizon shqiponjën, përfundoi mbledhja e përbashkët e qeverisë së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë, e cila u mbajt në qytetin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"